0

رقابت نفتي ‌ايران و امارات بالا گرفت

 
Hosyin
Hosyin
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 1437
محل سکونت : اصفهان

رقابت نفتي ‌ايران و امارات بالا گرفت

با راه‌اندازي مرکز جديد بانکرينگ درتنگه هرمز
رقابت نفتي ‌ايران و امارات بالا گرفت
جام جم آنلاين: همزمان با راه اندازي يکي از بزرگترين مراکز سوخت رساني دريايي (بانکرينگ) به کشتي ها در خليج فارس در دهه فجر، رقابت ايران و امارات براي عرضه دريايي سوخت به شناورهاي عبوري بالا گرفت.

به گزارش مهر،همزمان با فرا رسيدن ايام دهه فجر يکي از بزرگترين مراکز بانکرينگ ايران درخليج فارس به منظور سوخت رساني به کشتي و نفتکش هاي عبوري در تنگه هرمز راه اندازي مي شود.

بر اين اساس با موافقت احمد قلعه باني مدير عامل شرکت ملي نفت، فعاليتهاي اين مرکز سوخت رساني به طور رسمي از دهه فجر در جزيره قشم آغاز مي شود.
 
پيش بيني مي شود با توجه به تردد تمامي کشتى ها و نفتکشهاي عبوري به مقصد کشورهاى عراق، کويت، عربستان، امارات، قطر، بحرين و عمان، آبخور مناسب و کيفيت مناسب نفت کوره، بخشي از بازار بانکرينگ خليج فارس در اختيار ايران قرار بگيرد.
 
بر اساس آمارهاي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از ابتداي سالجاري تاکنون نزديک به دو ميليون تن نفت کوره و گازوئيل از طريق مراکز بانکرينگ جزيره خارک، بندر ماهشهر، بندربوشهر، بندرعباس، جزيره کيش بندر چابهار و جزيره قشم به کشتي هاي عبوري خليج فارس تحويل داده شده است.
 
بر اساس برنامه تدوين شده پيش بيني مي شود تا اسفند ماه امسال ظرفيت عرضه سوخت به کشتي ها به دو ميليون و 500 هزار تن افزايش يابد که با راه اندازي مراکزجديد بانکرينگ درجزيره قشم و بندرعسلويه نزديک به يکصد هزار تن به ظرفيت عرضه دريايي سوخت ايران اضافه خواهد شد.
 
فريد عامري مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با اشاره به برنامه ريزي انجام شده براي تصاحب 30 درصد بازار بانکرينگ سوخت خليج فارس توسط ايران به مهر، گفت: براي تحقق اين هدف بايد 3.5 تا چهار ميليون تن سوخت توسط مراکز بانکرينگ ايران در بازار خليج فارس عرضه شود.
 
طرح جامع بانکرينگ در برنامه پنجم تدوين مي شود
 
از سوي ديگر نمايندگان مجلس در ماده 121 پيش نويس برنامه پنجم توسعه وزارت نفت را مکلف به تدوين طرح جامع سوخت رساني دريايي به کشتي ها (بانکرينگ) در خليج فارس و درياي عمان کردند.
 
براساس اين مصوبه خانه ملت وزارت نفت مکلف است به‌ منظورافزايش خدمات سوخت ‌رساني به کشتي‌ها(بانکرينگ) وخدمات جانبي در خليج فارس و درياي عمان طرح جامعي تدوين و اجرايي کند.
 
از سوي ديگر وزارت نفت مکلف شده است سالانه حداقل 20 درصد توسط بخش غير دولتي به سطح خدمات عرضه سوخت به شناورها در منطقه خليج فارس و درياي عمان اضافه کند.
 
سال آينده هم بايد ميزان سوخت رساني به کشتي ها در خليج فارس به پنج ميليون و 54 هزار تن افزايش يابد که در اين صورت تا سال 1391 اين رقم با يک ميليون تن افزايش به 6 ميليون و 87 هزار تن در سال مي رسد.
 
تا سال 1392پيش بيني مي شود با فروش 6 ميليون و 930 هزار تن نفت کوره و 301 هزار تن نفت گاز ميزان تحويل سوخت به کشتي هاي عبوري از خليج فارس به هفت ميليون و 231 هزار تن افزايش يابد.
 
اين در حالي است که بر اساس برنامه تعيين شده تا سال 1393 بايد با فروش سالانه هفت ميليون و 500 هزار تن سوخت مايع به کشتي ها در خليج فارس علاوه بر کسب 50 درصد بازار خليج فارس، موقعيت استراتژيک ايران را در اين حوزه ژئوپليتکي ارتقا يابد.
 
تجارت نفتي ايران در خليج فارس توسعه مي يابد
 
به گزارش مهر، تا پايان سال گذشته با فروش 3.5 ميليون تن فرآورده نفتي به کشتي ها سهم ايران در بازار بانکرينگ خليج فارس به 20 تا 25 درصد رسيده بود که در درآمد حاصل از فروش سوخت در سال گذشته به 1.4 ميليارد دلار رسيده است.
 
در سالهاي 86 و 87 هم به ترتيب يک و 2.2 ميليون تن سوخت به کشتي هاي عبوري خليج فارس تحويل داده شده است که در اين سالها به ترتيب 508 ميليون و 1.2 ميليارد دلار درآمد براي کشور حاصل شده بود.
 
درحال حاضر علاوه برايران در بندر فجيره امارات متحده عربي مراکز بانکرينگ راه اندازي شده است و اين کشور تنها رقيب در بازار خليج فارس براي کشورمان به شمار مي رود.

 سنگینی باری که خدا به دوش ما می گذارد آنقدر نیست که کمرمان راخرد کند بلکه آنقدر است که ما را برای دعا به زانو در آورد.


 

چهارشنبه 6 بهمن 1389  5:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها