0

هويدي: رهايي مصر از نظام كنوني، شرط آزادي اعراب است

 
ayoub12
ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان

هويدي: رهايي مصر از نظام كنوني، شرط آزادي اعراب است

  فهمي هويدي چندي پيش در مقاله‌اي انتقادي از وضعيت دموكراسي و عرصه سياسي مصر اعلام كرد كه اين كشور براي آزادي به جنگ آزادي‌خواهانه نياز دارد. 

* مشكل، خود مصر است 

هويدي نوشت: مشكل مصر، خود مصر است و حل مشكل مصر براي خارج شدن از ركود سياسي كنوني و بازگشت به نقش منطقه‌اي آن نيز [اصلاح] اين كشور است. 

هويدي نوشت: مصر راهي طولاني مقابل خود دارد كه نقش و پويايي خود در منطقه را بازيابد، حتي گمان مي‌كنم مصر نياز دارد براي اين امر، جنگ آزاي خواهانه سياسي شديدي را آغاز كند و با قضا و قدري كه ديگران براي آن رقم زده‌اند مبارزه كند، زيرا از آنجا كه مصر براي جهان عرب به منزله سر براي بدن است، بدون مصر سري باقي نمي‌ماند كه در بالاي بدن جهان عرب بازگردد. 

هويدي در اين مقاله كه چندي پيش در پايگاه خبري الجزيره منتشر شد، موقعيت مصر را با موقعيت تركيه مقايسه كرد و نوشت: از زماني كه تركيه توجه همگان را در دوره اخير به مواضع و اقدامات خود معطوف كرد، مقايسه با سياست‌ها و مواضع مصر آغاز شد و هنوز ادامه دارد. گويي كه حضور تركيه، غيبت مصر را بارزتر كرد. حتي روزنامه‌نگاراني از لبنان از نقش مصر براي تركيه سخن گفتند و در اشاره به آنچه تركيه در دوره اخير (در خصوص غزه) در مسائل خاورميانه انجام داده است بويژه در مقابله با گردنكشي و تكبر اسرائيلي‌ها، اعلام كردند آنچه انجامش را از مصر انتظار داشتند از تركيه مشاهد كردند. 

10750403264581828474.jpg

چهارشنبه 6 بهمن 1389  3:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها