0

امام خميني (ره) شبهه مبارزه مشروع با كشور مسلمان عراق را دفع كرد

 
amuzesh2005
amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

امام خميني (ره) شبهه مبارزه مشروع با كشور مسلمان عراق را دفع كرد

در جلد 13 از صحفيه نور، حضرت امام خميني (ره) با شناخت دقيق از سياست‌ها، اهداف و عملكرد سران رژيم بعث عراق مي‌فرمايد: « صدام حسين اين جنگ را به ملت مسلمان ايران تحميل كرده، ما كساني را كه از اصول اسلام و قرآن كريم انحراف حاصل مي‌كنند و به قتل عام مسلمانان مي‌پردازند، مسلمان نمي‌دانيم».
بي‌گمان تا شرايط در داخل كشور مورد تهاجم، مساعد نباشد كشور مهاجم به آساني نمي‌تواند اقدام به حمله نمايد.
از اين رو، ابتدا به بررسي شرايط سياسي و اجتماعي آن كشور مي‌پردازد و در صورت مناسب بودن زمينه‌هاي رواني و سياسي و داشتن نيروهاي موافق، به تهاجم دست مي‌زند. شرايط سياسي داخلي كشور، زمينه مناسب سياسي و رواني را براي هجوم گسترده عراق فراهم آورده بود.

*عراقي‌ها به واسطه خيانت بعضي افراد كه آن موقع سركار بودند قدري پيشروي كردند
بالا گرفتن تنش‌هاي سياسي، اختلاف‌نظر مسئولان و خيانت بني‌صدر، اولين رئيس جمهوري اسلامي ايران در بالاترين رده فرماندهي نيروهاي مسلح، زمينه‌هاي مناسب شكل‌گيري تهاجم عراق بودند.
امام (ره) با اشاره به اين موضوع مي‌فرمايد: «صدام را وادار كردند كه به اين كشور اسلامي حمله كند و از زمين، هوا و دريا حمله كرد به ما و بعضي از اشخاصي كه آن وقت سردمدار بودند، خيانت كردند به اين كشور و در عين حالي كه اطلاع داشتند، چيزي نگفتند (صحيفه نور، ج 16، ص 107).
در ابتداي جنگ ما را غافلگير كردند و به واسطه خيانت بعضي افراد كه آن موقع سركار بودند، بود كه اينها توانستند قدري پيشروي بكنند (صحيفه نور، ج 15، ص 260).
صدام با همه تجهيزات و خيانت بعضي عناصر دست‌اندركار، ناگهان از زمين و هوا و دريا به ايران تاخت و غافلگيرانه قسمت بزرگي از كشور ما را اشغال نمود (صحيفه نور، ج 16، ص 158)».
گواه خيانت بني‌صدر در اوايل جنگ، داشتن حالت انفعالي در مقابل هجوم دشمن، عدم تحرك جدي براي بيرون راندن دشمن و به كار نگرفتن نيروهاي عظيم مردمي در يگان‌هاي رزمي در طول مدت رياست جمهوري و جانشيني فرمانده كل قوايي بني‌صدر با عزل وي برطرف شد و عمليات‌هاي مهم و پي در پي با حضور جوانان پرشور و بسيجي انجام گرفت.
امام (ره) در اين باره مي‌فرمايد: «البته با خيانت بعضي آن وقت (كساني كه آن وقت بودند) غافلگير كردند و يك جاهايي را به غافلگيري گرفتند. آن وقتي كه ايستادند جوان‌ها در مقابلشان، ديگر نتوانستند يك قدم پيش بيايند (صحيفه نور، ج15، ص 423)».

* حزب بعث به اسلام عقيده ندارد
در روزهاي آغازين جنگ، شبهاتي درباره دفاع مشروع مطرح مي‌شد. زمينه بروز اين شبهات، اسلامي بودن كشور عراق و مسلمان بودن نيروهاي عراقي بود. از اين رو، حضرت امام (ره) به دفع اين شبهات و تبيين ماهيت جنگ و متجاوزان پرداخت تا رزمندگان اسلام با بصيرت كامل به دفاع مقدس خويش ادامه دهند.
با مروري بر عملكرد حزب بعث عراق از آغاز تسلط بر كشور عراق‌ كه با كودتا انجام پذيرفت‌، مخالفت شديد آنان با احكام و قوانين اسلام به خوبي مشهود است.
امام كه سال‌هاي متمادي به عنوان يك مرجع مهم ديني در عراق به سر مي‌برد و از نزديك شاهد اجراي سياست‌ها و عملكردهاي ضد ديني آنان بود، مي‌فرمود: «ما حزب بعث عراق را مي‌شناسيم و مي‌دانيم كه اينها به اسلام عقيده ندارند و دشمن اسلامند و اسلام را خار راه خودشان مي‌دانند (صحيفه نور، ج 15، ص 197).
حزب بعث يك جمعيتي هستند، يك حزبي هستند كه اين حزب آمدند زمام كشور را به دستشان گرفتند و با زور و فشار و حبس و زجر و اينها دارند يك حكومت جابرانه مي‌كنند (صحيفه نور، ج15، ص 99)».

* كساني كه به قتل عام مسلمانان مي‌پردازند، مسلمان نيستند
حضرت امام (ره) با شناخت دقيق از سياست‌ها، اهداف و عملكرد سران رژيم بعث عراق و با آگاهي از نيت آنان در تهاجم به كشور ايران، اين جنگ را جنگ اسلام و كفر ناميد و در ديدار با نماينده يك كشور عربي در ايران فرمود: «صدام حسين اين جنگ را به ملت مسلمان ايران تحميل كرده، ما كساني را كه از اصول اسلام و قرآن كريم انحراف حاصل مي‌كنند و به قتل عام مسلمانان مي‌پردازند، مسلمان نمي‌دانيم (صحيه نور، ج 13، ص 530)».
امام در روزهاي آغازين جنگ، در تبيين ماهيت دفاع براي رزمندگان اسلام فرمود: «قيام اين (صدام) نسبت به ايران، قيام كافر بر مسلم است و قيام لشكر كفر بر لشكر اسلام است (صحيفه نور، ج 13، ص 93).
شما براي حفظ اسلام داريد جنگ مي كنيد و او (صدام) براي نابودي اسلام، الان اسلام به تمامه در مقابل كفر واقع شده است (صحيفه نور، ج 13، ص 109)».

چهارشنبه 6 بهمن 1389  2:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها