0

ويتامين C

 
alimoradis
alimoradis
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 7040
محل سکونت : آذربايجان غربي

ويتامين C

وجود اين ويتامين كه نام ديگر آن اسيد آسكوربيك مي‌باشد براي بدن بسيار ضروري است. ويتامين‌C
باعث مي‌شود كه بدن بهتر و موثرتر بتواند آهن موجود در غذاها را جذب كند همچنين توان سيستم ايمني بدن را براي مقابله با عفونت‌ها افزايش مي دهد و به حفظ خاصيت ارتجاعي پوست كمك مي‌كند. به طور كلي، دريافت مقادير كافي از اين ويتامين در حفظ سلامتي و ارتقاي آن تاثير مثبتي خواهد داشت. ويتامين C از مهم‌ترين ويتامين‌هاست و مكمل‌هاي آن بسيار مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مسموميت با ويتامين C
بدن انسان اين ويتامين را در خود ذخيره نمي‌كند و به همين خاطر مسموميت به دليل وجود بيش از حد اين ويتامين به ندرت روي مي دهد. دوز مجاز مصرفي براي بزرگسالان بين 75 تا 90 ميلي گرم در روز است كه بزرگسالان سيگاري مي‌توانند قدري بيشتر (بين 110 تا 125 ميلي گرم) از اين ويتامين بخورند. 
اسهال، حالت تهوع و سنگ كليه
به طور معمول تجمع مقادير بسيار زياد از اين ويتامين در بدن مسموميت‌زا نيست. ممكن است كسي كه در بدنش بيش از مقدار لازم ويتامين C‌ تجمع يافته اسهال بگيرد، دچار سنگ كليه شود و حالت تهوع پيدا كند. همچنين، وجود مقدار زياد اين ويتامين در بدن مي‌تواند در نتايج آزمايش‌هاي خون اختلال ايجاد كند و نتايج را به طور واقعي نشان ندهد.  اگر كسي به مدت طولاني و پشت سر هم بيش از اندازه مكمل ويتامين C مصرف كند، دچار عوارض خطرناك و گاهي اوقات جبران‌ناپذيري خواهد شد. اينكه فرد با چه ميزان از اين ويتامين دچار مسموميت مي‌شود، بستگي به ويژگي هاي جسماني او دارد و براي همه يكسان نيست. شايع ترين عارضه زياده‌روي در مصرف مكمل ويتامين C اسهال است و حداقل دوزي كه مي‌تواند اين حالت ناراحت‌كننده را ايجاد كند، بين 5 تا 25 گرم (يا 500 تا 2500 ميلي‌گرم) در روز مي‌باشد.
استفراغ، سرخي صورت، ضعف، درد مفاصل و ...
 وقتي ميزان ويتامين C موجود در خون فرد بسيار بيشتر از حد مجاز باشد، استفراغ مي‌كند، صورتش سرخ مي‌شود، احساس خستگي و ضعف مي‌كند، خوابش به هم مي‌خورد و در نهايت سردرد خواهد گرفت. همچنين ممكن است حجم ادرار او زياد شود، نفخ كند يا كمر و مفاصلش درد بگيرند. خوب است بدانيد كه مسموميت با ويتامين C به مسموميت با آهن هم مي‌انجامد؛ زيرا اين ويتامين ميزان جذب آهن از مواد غذايي را افزايش مي دهد. در مقابل، مسموميت با ويتامين C باعث مي‌شود كه بدن با كمبود مس مواجه شود كه ماده معدني لازم براي انجام كامل بسياري از فرآيندهاي جاري در بدن است. موثرترين راه برطرف كردن اين عوارض كاهش هرچه سريع‌تر دوز مصرفي آن مي‌باشد. نوشيدن آب فراوان هم به رفع علائم كمك خواهد كرد.
 

چهارشنبه 6 بهمن 1389  8:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها