0

کی باید شغل‌مان را عوض کنیم؟

 
rozzar
rozzar
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1327
محل سکونت : سمنان

کی باید شغل‌مان را عوض کنیم؟

کی باید شغل‌مان را عوض کنیم؟

برخی محققان 12 مورد را ذکر می‌کنند و می‌گویند اگر به 9 مورد از این موارد 12 گانه مبتلایید، بهتر است شغل‌تان را تغییر دهید.
 
 
اگر از شغل‌تان رضایت ندارید، نگران نباشید؛ شما تنها نیستید! براساس یکی از تازه‌ترین تحقیقات آمریکایی، بیش از نیمی از شاغلین در کشور آمریکا رضایت شغلی ندارند و همین باعث کاهش بازده کاری‌ آنها می‌شود. محققان می‌گویند خیلی از افراد اصلا نمی‌دانند به چه دلیلی کارشان را دوست ندارند و ممکن است مدت‌های طولانی با وجود این نارضایتی کار کنند و به تدریج دچار افسردگی شوند. آنها 12 معیار را ذکر می‌کنند و می‌گویند هر کسی که با 9 مورد از این موارد 12گانه دست و پنجه نرم می‌کند، بهتر است به خاطر سلامت جسم و روح خودش و بهبود کارایی اداره‌اش، شغل خودش را عوض کند....
 
 
1. زیاد مریض می‌شوید: سردردهای میگرنی، بی‌خوابی، افسردگی و انزوا، عصبانیت و بیماری‌های عفونی پی در پی از جمله بیماری‌هایی هستند که در اثر ضعف سیستم دفاعی بدن در پی استرس شغلی و فشار روانی زیاد هنگام کار به وجود می‌آیند. رنج کشیدن طولانی‌مدت از هر یک از این بیماری‌های جسمی و روانی می‌تواند نشان‌دهنده رضایت نداشتن شما از کارتان باشد.
 
 
2. حس می‌کنید در این کار، ارزش‌های شما دیده نمی‌شود: ممکن است که شما نقش مهمی در پیشرفت امور اداره یا کارخانه‌تان داشته باشید یا حداقل در قسمتی که کار می‌کنید بهترین باشید، اما هنگام تصمیم‌گیری‌های بزرگ یا حتی تصمیم‌هایی که مربوط به خودتان است (مانند عوض کردن اتاق یا وظایف‌تان) اصلا ازتان سوال نشود. این حضور نداشتن شما در تصمیم‌گیری‌ها یعنی بی‌اهمیت بودن نقش‌تان برای مسوولان محل کارتان.
 
 
3. حس می‌کنید کارتان یکنواخت شده: اگر فکر می‌کنید در سال‌های شروع به کار، چیزهای زیادی یاد گرفته‌اید و تمام مهارت و توانایی‌تان را برای بهبود کارتان به کار برده‌اید و حالا دیگر هیچ چیز جدیدی در کار یاد نمی‌گیرید و هر روز، از صبح تا عصر مدام کارهای تکراری انجام می‌دهید، شاید وقت‌اش رسیده باشد که به فکر تغییر شغل‌تان باشید.
 
 
4. نه اتاق شخصی دارید، نه میز شخصی: نداشتن یک اتاق یا میز شخصی برای کسانی که تمام وقت‌شان در یک اداره مشغول کار هستند، یعنی نداشتن اطمینان شغلی، یعنی عدم پذیرش آنها توسط مقامات بالاتر و این نبود اطمینان شغلی باعث می‌شود کار کردن تحت استرس باشد و آدم نتوانید کارهای خودش را به بهترین شکل انجام دهد.
 
 
5. در این کار، احساس حقارت می‌کنید: اگر کارفرمای شما هیچ وقت به نظرات‌تان اهمیت نمی‌دهد و برای کوچک‌ترین کار اشتباهی تحقیرتان می‌کند، بهتر است به ارزش‌های وجودی خود اهمیت بدهید و از قید کارتان بگذرید. هیچ چیز مانند تحقیر و کوچک شمرده شدن، روح انسان‌ها را آزار نمی‌دهد. پس به خودتان احترام بگذارید و به فکر شغل جدیدی باشید.
 
6. نمی‌توانید با همکاران‌تان کنار بیایید: اگر دوستان و همکاران‌تان رفتار مناسبی با شما ندارند و مدام در پی کنکاش در زندگی‌تان هستند و چشم دیدن شما را ندارند و اغلب اوقات در حال خراب کردن شما پیش رییس‌تان هستند، بهتر است زیاد به فکر ادامه کار در آن اداره نباشید و مطمئن باشید که هفت، هشت ساعت کار روزانه با کسانی که اصلا دوست‌شان ندارید و آزارتان می‌دهند، بیشتر به ضررتان است تا به سودتان.
 
7. وضعیت محل کارتان نابسامان است: کار کردن در اداره یا کارخانه‌ای که وضعیت مناسبی ندارد و هر آن ممکن است به خاطر تعدیل نیرو، کارمندان‌اش را اخراج کند، کار عاقلانه‌ای نیست. همچنین کارکردن در جایی که مدام رییس و معاون آنجا عوض می‌شود هم خوشایند نیست. بهتر است جایی کار کنید که امنیت شغلی داشته باشد و شما بدانید که رییس‌تان کیست و مجبور نباشید هر چند ماه یک بار به خاطر عقاید رییس جدید، شیوه کار کردن‌تان را تغییر دهید.
 
8. با رییس‌تان مشکل دارید: دعواهای سطحی و پیش پا افتاده و اختلاف‌های معمولی، قابل حل و فصل هستند اما اگر با رییس‌تان حسابی حرف‌تان شد و حرمت‌های بین‌تان شکسته شد، باید برای پیشگیری از دعواها و توهین‌های آتی، دست از کارتان بکشید زیرا رابطه‌ای که از پایه ویران شود، دیگر قابل بازگشت نیست.
 
9. واقعا خسته شده‌اید: اگر احساس می‌کنید وقتی را که هر روز به کار کردن اختصاص می‌دهید، برطرف‌کننده نیاز مالی یا اجتماعی‌تان نیست بهتر است به فکر کار و موقعیت جدیدی باشید. هر روز سر کار رفتن، آن هم در ساعاتی مشخص به خودی خود خسته‌کننده است، حالا اگر این کار خسته‌کننده با نبود رضایت خاطر هم همراه شود دیگر عذاب‌آور می‌شود.
 
10. شرایط زندگی‌تان تغییر کرده: یک تغییر اساسی در زندگی شخصی مانند ازدواج کردن یا بچه‌دار شدن ممکن است شما را وادار به تغییر شغل کند. شاید این تغییر شغل به خاطر نیاز شما به درآمد بیشتر یا تغییر محل زندگی‌تان باشد یا حتی اینکه به وقت بیشتری برای گذراندن با خانواده‌تان نیاز داشته باشید.
 
11. کارفرما یا همکاران‌تان بدزبان هستند: کار کردن در محیطی که همه کارمندان یا کارفرمایان به بهانه صمیمی بودن، بدزبانی می‌کنند اصلا توصیه نمی‌شود. شما با کار کردن در چنین محیط‌هایی به مرور زمان اعتماد به نفس‌تان را از دست می‌دهید و شخصیت‌تان آن قدر تنزل پیدا می‌کند که دیگر به راحتی به هر تحقیر و توهینی تن می‌دهید.
 
12. موقعیت بهتری برای‌تان پیش آمده: اگر یکی از دوستان، آشنایان یا خویشاوندان‌تان کار بهتری را به شما پیشنهاد کرد، هرگز به خاطر وابستگی به شغل فعلی‌تان آن را رد نکنید. برای انتخاب شغل باید اولین معیارتان برآورده شدن نیازهای مالی و اجتماعی‌تان باشد نه چیز دیگری.
 
 
برای اینکه از تصمیم‌ تغییر شغل‌تان پشیمان نشوید و افسوس گذشته را نخورید، بهتر است که این نکات را رعایت کنید:
 
* قبل از تصمیم‌گیری، حتما با همسر و پدر و مادرتان مشورت کنید.

* پیش از تصمیم قطعی، همه راه‌ها را بروید و کلیه جنبه‌های کارتان را بسنجید. برای مثال، اگر از حقوق دریافتی خود رضایت ندارید، با کارفرمای‌تان در این مورد صحبت کنید، شاید مشکل‌تان حل شد. اگر دیدید که مشکل، حل‌شدنی نیست؛ پیش از ترک کار، در مورد محل کار و شغل جدید خوب تحقیق نمایید.

* تا یک کار مناسب جدید پیدا نکردید، در مورد قطع همکاری با کارفرما یا همکاران‌تان صحبت نکنید.

* چند ماه قبل از ترک کار، مقداری پس‌اندازتان را بیشتر کنید تا اگر چند وقتی از این کار به آن کار در رفت و ‌آمد بودید یا بی‌کار ماندید، بی‌پولی به شما فشار نیاورد و مجبور به انتخاب شغلی بدتر از آنچه داشتید، نشوید.

* هر وقت احساس کردید که دیگر کارتان را دوست ندارید، به اقوام و نزدیکان‌تان بسپارید که موقعیت‌های خوب کاری را به شما معرفی کنند.

* قبل از اعلام تصمیم به قطع همکاری خود با محل کارتان، چند روزی مرخصی بگیرید تا با ذهنی باز و آرام تصمیم‌تان را عملی کنید.

سه شنبه 5 بهمن 1389  10:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها