0

انتخاب ميقاتي يك انتخاب هوشمندانه و مدبرانه بود

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

انتخاب ميقاتي يك انتخاب هوشمندانه و مدبرانه بود

سعدالله زارعي كارشناس مسائل خاورميانه در گفت‌وگو با خبرنگار سياست خارجه خبرگزاري فارس در خصوص تحولات لبنان و نخست‌وزيري ميقاتي گفت: با جدا شدن وليد جنبلاط از جريان 14 مارس مشخص شد كه فراكسيون اكثريت به رهبري سعد حريري موقعيت خود را در مجلس از دست داده و به يك هم‌وزني با جريان مقابل رسيده است.

* ميقاتي يك شخصيت ميانه رو و خوش سابقه است

وي با بيان اينكه مشخص بود كه نخست‌وزيري مجدد حريري با اين وجود همراه با اما و اگرهاي زيادي خواهد بود و وي بدون دست زدن به يك حركت عمده قادر به ادامه كار به عنوان نخست‌وزير نخواهد بود، يادآور شد: اين تحولات نشان داد كه جريان 8 مارس مي‌تواند در خصوص تشكيل دولت جديد تحرك سياسي با محوريت شخصيت‌هاي ميانه‌رو را در جامعه لبنان داشته باشد كه منجر به قدرت رسيدن دولتي نزديك به استانداردهاي مقاومت باشد.
اين كارشناس مسائل خاورميانه با اشاره به رايزني حزب‌الله و ساير گروه‌هاي حامي مقاومت در عرصه سياسي لبنان براي انتخاب نخست‌وزير گفت: آنها با رايزني با شخصيت‌هاي جريان 14 مارس سرانجام به انتخاب ميقاتي رسيدند.
زارعي ميقاتي را يك شخصيت ميانه‌رو سني در لبنان خواند كه يك دولت كوتاه مدت طي 5 سال گذشته داشته و اظهار داشت: در دوره نخست‌وزيري وي انتخابات سال 2005 كه در جامعه لبنان به يك انتخابات خوب و سالم شناخته مي‌شود، برگزار شد.

* انتخاب ميقاتي يك انتخاب هوشمندانه و مدبرانه بود

وي ادامه داد: ميقاتي از شخصيت‌هاي با سابقه لبناني است كه در بين همه گروه‌هاي لبناني اعم از مسيحيان، شيعيان، سني‌ها و دروزي‌ها از موقعيت برجسته‌اي برخوردار است.
اين كارشناس مسائل خاورميانه ميقاتي را يكي از شخصيت‌هاي بزرگ طرابلسي خواند و يادآور شد: طرابلس از مهمترين شهرهاي اهل سنت به حساب مي‌رود و كانديدا شدن يك شخصيت طرابلسي مي‌تواند حمايت بالقوه مردم اين منطقه را در پي داشته باشد كه اين مسئله دشواري‌هايي را براي حريري و جريان المستقبل بوجود مي‌آورد.
زارعي انتخاب ميقاتي را يك انتخاب هوشمندانه و مدبرانه دانست و اظهار داشت: با انتخاب وي هم‌اكنون مقاومت 65 رأي را براي تشكيل دولت دارد كه تركيبي است از 57 رأي فراكسيون 8 مارس، 7 رأي از 11 رأي جنبلاط و يك رأي خود ميقاتي و بنابراين وي مي‌تواند به طور قطعي امكان انتخاب به عنوان نخست‌وزيري را داشته باشد.

* آمريكا و غرب تلاش زيادي را براي ايجاد تشنج در فضاي كنوني لبنان در پيش گرفته‌اند

وي يادآور شد: البته وقتي نخست‌وزير ميقاتي قطعي شود مسلماً تعداد قابل توجهي از فراكسيون فعلي 14 مارس هم به ميقاتي رأي مي‌دهند و پيش‌بيني مي‌شود حداقل آراي وي به 70 برسد.
اين كارشناس مسائل خاورميانه با بيان اينكه نمي‌توان دقيقاً مشخص كرد كه سير تحولات لبنان در انتخاب نخست‌وزيري به كجا ختم مي‌شود، خاطرنشان كرد: در كنار بحث‌هاي حقوقي و آراي نمايندگان مجلس مسائل ديگري نيز وجود دارد.
زارعي افزود: همين الآن شاهد تلاش فراوان آمريكا، انگليس، فرانسه و رژيم صهيونيستي در لبنان هستيم و رسانه‌هاي غربي مشغول تحريك مردم به حضور در خيابان‌ها مي‌باشند.
وي ادامه داد: آنها روي موضوع ايران و دخالت‌هاي اين كشور در لبنان مانور داده و ادعا مي‌كنند تظاهرات مردمي عليه عوامل دخالت كننده خارجي صورت مي‌گيرد در حاليكه اين سخنان در لبنان طرفدار ندارد و مسلماً نه سني‌ها، نه مسيحيان و نه شيعيان لبناني با اين جو همراهي نخواهند كرد.

* روند تشكيل دولت ممكن است به درازا بكشد

اين كارشناس مسائل خاورميانه جريانات بوجود آمده را منجر به درگيري‌هاي احتمالي محدود خواند و يادآور شد: در اين برهه دفتر حريري نيز در بيانيه‌اي اعلام كرد كه تنها كانديداي 14 مارس سعد حريري مي‌باشد كه اين بيانيه در راستاي ايجاد جو تشنج در لبنان محسوب مي‌شود.
زارعي با بيان اينكه اين مشاجرات از عمق لازم برخوردار نبوده چرا كه مردم لبنان فضاي تشنج و درگيري گذشته را تجربه كرده‌اند، اظهار داشت: درگيري‌هاي داخلي سال‌هاي 1354 تا 1369 در ذهن مردم لبنان باقي مانده و بنابراين كسي از درگيري استقبال نمي‌كند.
وي ادامه داد: با اين وجود مسلماً جريان غربگراي 14 مارس نيز در برابر تشكيل دولت منهاي حريري كه به معناي دولت منهاي جريان غربگراي 14 مارس است مقاومت مي‌كند.
اين كارشناس مسائل خاورميانه با اشاره به اينكه اين مسائل ممكن است روند تشكيل دولت در لبنان را به تأخير اندازد، يادآور شد: لبنان نياز به رأيي فراتر از آراي 8 مارس دارد و ميشل سليمان حتي با وقت گذاشتن بيشتر ترجيح مي‌دهد روند تشكيل دولت در يك فضاي همگرايانه‌تر انجام شود و از اين جهت عليرغم آمادگي فراكسيون مقاومت براي معرفي دولت بعيد است كه سليمان در تشكيل دولت تعجيل كند.
زارعي خاطرنشان كرد: اين مسائل باعث مي‌شود كه شاهد مباحثات بيشتر براي تشكيل دولت در آينده باشيم كه حتي ممكن است اين مباحثات به چندين هفته به درازا بكشد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

سه شنبه 5 بهمن 1389  9:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها