0

مصرف زیاد غذاهای مفید هم، خوب نیست

 
alimoradis
alimoradis
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 7040
محل سکونت : آذربايجان غربي

مصرف زیاد غذاهای مفید هم، خوب نیست

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید حسینی، متخصص تغذیه گفت: نکته ‌ای که عموم مردم از آن غافل هستند این است که فکر می ‌کنند اگر یک متخصص به آن ها می ‌گوید غذاهای پُرچرب و نامناسب نخورید معنی آن، این است که غذاهای مفید را به هر اندازه که دل شان خواست می‌ توانند مصرف کنند.

 

وی افزود: این در حالی است که غذاهای مفیدی مثل روغن زیتون که همه بر مفید بودن آن نسبت به روغن ‌های حاوی اکسیدان ‌ها اذعان دارند نیز در صورت زیاده روی در مصرف، اضافه وزن به همراه دارند و زیاده روی در مصرف آن‌ ها همانند غذاهای زیان آور برای بدن مُضر است.

 

این متخصص تغذیه تأکید کرد: در زندگی ماشینی و شهری امروز تحرک کم و مصرف غذاهای پُرکالری افزایش یافته است. نگاهی هر چند گذرا به محلی از تجمع افراد جامعه به خوبی گواه این پدیده است که چاقی و اضافه وزن به سرعت در حال گسترش است و این عامل، ما را در مقابل معضلات قلب و عروق کم استقامت می ‌کند.

 

وی ادامه داد: پس از این که در طول 20 سال گذشته اسیدهای چرب ترانس بالا در روغن‌ های مختلف تولید و به بازار عرضه می ‌شد خوشبختانه شاهدیم که طی دو سه سال گذشته روغن‌ های با ترانس کم تولید می ‌شود که امیدواریم در آینده شاهد نتیجه بخش بودن این اقدام باشیم و تعداد افراد کمتری دچار بیماری ‌های قلبی و عروقی شوند.

 

وی کم شدن روز به روز فعالیت‌ های فیزیکی را معضل دیگر در جهت تشدید بیماری‌ های قلبی اعلام کرد و گفت: مطالعات روز دنیا نشان می ‌دهد، بشر برای فرار از ابتلا به بیماری‌ های قلبی و عروقی به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان چاره ‌ای ندارد جُز این که روش زندگی خود را بهبود بخشیده و تحرک فیزیکی را در زندگی روزمره خود بگنجاند.

 

حسینی تأکید کرد: سازمان بهداشت جهانی بیماری‌ های قلبی را در سال 2020 یکی از معضلات بشر دانسته و از همه کشورها خواسته است به ریسک فاکتورهای تشدید کننده ی این بیماری توجه ویژه داشته باشند.

 

وی درباره استفاده ی روز افزون از فست فودها نیز هشدار داد و گفت: در این نوع غذاها روغن ‌هایی که رادیکال‌ های بیشتری آزاد می ‌کند به کرّات استفاده می‌ شوند که همگی برای بدن سَم هستند. بنابراین توجه به نوع و میزان روغنی که مصرف می ‌کنیم یکی از مهم ترین دستورها در رفتارهای درست غذایی است که باید به آن توجه داشت.

 

 


منبع: نیک صالحی

سه شنبه 5 بهمن 1389  5:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها