0

مسجد مقدس جمكران از ديدگاه بزرگان

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

مسجد مقدس جمكران از ديدگاه بزرگان

اشاره: كاركنان مسجد مقدس جمكران در زمان حيات فقيه اهل بيت حضرت آية الله مرعشي نجفي، قدس سره، ضمن ديدار با ايشان در زمينه تاريخچه و جايگاه معنوي و... مسجد جمكران نظر معظم له را جويا شدند كه حضرتشان مطالبي را بيان فرمودند كه جهت آشنايي بيشتر علاقه مندان با اين مسجد مقدس خلاصه اي از اين مطالب را مي آوريم:

... عرض مي شود كه اين مسجد شريف در اوايل غيبت صغراي حضرت ولي عصر، عليه السلام، بنا شده است ودر نوشته هاي قديمي سه اسم براي آن ذكر شده كه هر يك از آنها به مناسبتي بوده است:

مسجد جمكران گفته شده است; چون متصل به قريه جمكران است.

مسجد حسن بن مثله گفته اند; چون در زمان حسن بن مثله و به همت او ساخته شده است.

مسجد صاحب الزمان، عليه السلام، مي گويند; چون وجود مبارك امام زمان، عليه السلام، مكرر در آن ديده شده است.

اين مسجد از اول زمان غيبت صغري تا به امروز مورد احترام همه شيعيان بوده است. مرحوم شيخ بزرگوار محدث عاليقدر حجة الاسلام صدوق، قدس سره، كتابي بنام «مونس الحزين » دارند كه حقير آن را نديده ام ولي مرحوم آقاي حاج ميرزا حسين نوري استاد استاد حقير از آن كتاب نقل مي فرمايد، در آن كتاب مفصلا وقايع احداث مسجد جمكران نقل شده است و بالجمله اين مسجد مورد احترام علماي اعلام و محدثين كرام شيعه بوده و كرامات متعددي هم از اين مسجد ديده شده است.

بناي اول اين مسجد در زمان حسن بن مثله و بناي دوم آن در زمان صدوق، قدس سره، بوده است. در زمان صفويه هم چند مرتبه در آن تعميراتي انجام گرفته است. در زمان زعامت مرحوم آية الله حائري، مرحوم حجة الاسلام آقا شيخ محمدتقي بافقي، قدس سره، و بعد از او آقاي حاج آقا محمد معروف به آقازاده، از تجار محترم قم تعميراتي نمودند.

در اين مسجد مكرر كراماتي ديده شده است كه مرحوم شيخ محمدعلي كچويي معروف به قمي در كتاب «تاريخ قم » در جلد اول و دوم به بعضي از كراماتي كه در آن جا اتفاق افتاده و به اشخاصي كه شرفياب حضور مبارك حضرت ولي عصر، عليه السلام، شده اند اشاره كرده است. جاي ترديد نيست كه اين مسجد مورد احترام شيعه بوده و نمازي هم در آنجا نقل شده است كه البته بهتر است كه اين نماز به قصد رجاء به جا آورده شود.

اين مسجد موقوفات و اراضي متعدد در اطراف داشته و در خود شهر مقدس قم رقباتي وقف بر اين مسجد بوده است كه اكثر آنها از حال وقفيت بيرون رفته و ملك شخصي شده است.

براي اين مسجد تاريخچه هاي مختصري نوشته شده ولي آنچنان كه بايد خصوصيات آن نقل نشده است.

حقير خودم مكرر كراماتي را از آن مشاهده كرده ام. چهل شب چهارشنبه مكرر موفق شده ام كه در آن بيتوته نمايم و جاي ترديد نيست كه اين مسجد از امكنه مورد توجه و محل نزول بركات الهي است.

اين مسجد بعد از مسجد سهله - كه شبهاي چهارشنبه اهالي نجف اشرف به آنجا مشرف مي شوند - از مساجدي است كه منتسب به وجود مبارك حضرت ولي عصر، عليه السلام، است.

نكته ديگر آنكه اصل مسجد جمكران مسجد كوچكي بوده است كه در طي زمان بر آن افزوده شده كه اخيرا در اين دو سال باز به آن افزوده اند. به استدعاي حقير، از بانيان خير، آن قطعه كه مسجد اصلي است رنگ موزاييك هاي آن با آنچه بعدها به آن افزوده شده فرق دارد تا اگر كسي خواست در مسجد اصلي عبادت كند، نماز و دعايي به جا آورد آن قسمت مشخص باشد.

... خداوند توفيق همه را زياد و بزودي چشم همه ما را به جمال مبارك آن حضرت روشن بفرمايد.

ماهنامه موعود شماره 13


عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

سه شنبه 5 بهمن 1389  5:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها