0

آخر الزمان در مسیحیت

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

آخر الزمان در مسیحیت

برای شناختن بهتر اعتقاد مسیحیان درباره ویژگی­های آخرالزمان، در گام اول باید به سراغ کتاب مقدس آنان برویم.

کتاب مقدس شامل دو بخش عهد عتیق و عهد جدید است. مسیحیان « عهد عتیق » را برای کتاب مقدس عبریان یهود نام گذارده­اند. در حقیقت، این بخش درباره­ی پیمان و عهد قدیم خدا با قوم بنی­اسرائیل است و در مقابل آن، عهد جدید یعنی اناجیل چهارگانه و کتاب­های دیگر رسولان مسیحی، پیمان جدید خدا با مردم و جای­گزین آن عهد قدیمی به شمار می­رود.

بنابراین، برای دریافت صحیح اعتقاد مسیحیان درباره آخرالزمان باید نخست عهد جدید را بررسی کنیم. درمراجعه به عهد جدید درمی یابیم که نظریه­ها درباره آخرالزمان یک ­سان نیست و نمی توان تصویری روشن و هم­آهنگ را از آن به دست آورد. گویا تصورات و ذهنیات نویسندگان عهد جدید با یک ­دیگر متفاوت بوده و همین تفاوت در نوشته­های آنان نیز تأثیر گذاشته است.

در بخش­های مختلف کتاب عهد جدید چند گونه روایت درباره آخرالزمان و هنگام رسیدن آن بیان شده که به اختصار به آنها اشاره می­کنیم.

1. بنا بر برخی از فقرات عهد جدید و نقل قول­هایی از حضرت عیسی (ع)، ایشان آخرالزمان را بسیار نزدیک می دید؛ امری که هر لحظه انتظار وقوع آن می­رود. این مطلب از جواب عیسی به شاگردانش درباره­ی آخرالزمان است. عیسی به شاگردانش می­گفت:«به شما می گویم که الحال الیاس آمده است و او را شناختند بلکه آن­چه خواستند با وی کردند!»

2. دربعضی از بخش­های عهد جدید، این آینده بسیار نزدیک به آینده دورتری موکول شده است؛ زمانی­ پس از مرگ عیسی و صعود او به آسمان، اما در آن زمان، برخی از شاگردان عیسی (ع) زنده خواهند بود.

«به شما می گویم بعضی از ایستادگان در این ­جا می­باشند و تا ملکوت خدا را که به قوت می­آید، مرگ را نبینند و نخواهند چشید».

3. بنا­بر بخشی از قسمت­های عهد جدید(متی،24: 13-24) رجعت مسیح و آخرالزمان آینده­ای دورتر خواهد بود. زمانی که مسیحیان دروغین ظاهر شوند، حوادثی مثل جنگ­های خونین و قحطی­های وحشت آور به وقوع خواهد پیوست. البته در موارد متعددی نیز گفته شده است، کسی جز خدا زمان وقوع رجعت عیسی (ع) را نمی د­اند.(متی24:36) (متی13:25)

4. قسمت­هایی از اناجیل تاکید دارند که آغاز روز بزرگ واقعه ای ناگهانی است که وقوع آن هیچ علامتی ندارد. «کمرهای خود را بسته، چراغ های خود را افروخته بدارید ... آماده باشید، زیرا در ساعتی که گمان نمی برید، پسر انسان می آید».

5. در موارد دیگر از علامت­ها و حوادث مختلفی که در آخرالزمان روی می­دهد به تفصیل سخن می رود. بشارت عیسی به همه جهان می­رسد، پیامبران دروغگو ظاهر می شوند و بلاهای سختی در زمین روی می دهد. که ­در مکاشفه یوحنا به طور بسیار مفصل از این علامت­ها سخن رفته است.

6.از برخی دیگرازفقرات عهد جدید،بینش دیگری درباره­ی وقوع آخر­الزمان فهمیده می­شود این فقرات می‌گویند، تحول آخرالزمان امری تدریجی و تکاملی به شمار می­رود که هم اکنون آغاز شده، مانند افتادن دانه در خاک و رشد و نمو گیاه و به ثمر رسیدن آن در پایان این روند تکاملی.

حضرت عیسی­(ع) چنین می گوید:

ملکوت خدا مانند کسی است که تخم بر زمین بیفشاند و شب و روز بخوابد و برخیزد و تخم بروید و نمو کند ... مثل دانه خردلی است که وقتی آن را می کارند، کوچکترین تخم­های زمینی است، ولی چون می­روید وشاخ و برگ می آورد مرغان هوا می­توانند زیر سایه­اش آشیان گیرند.

این جریان تکاملی با ظهور عیسی­(ع) وانتشار بشارت او آغاز و با رجعت دوباره او به انجام خواهد رسید.

7. در بخش­های دیگری از کتاب­های عهد جدید، ملکوت الهی، امری به شمار می­رود باطنی و ایمانی که همه انسان­ها بالقوه در آن سهیم هستند، ولی وقتی به فعلیت می­رسد که ایمان درست واستوار در دل حاصل شود و زندگی روحی و اخلاقی مومن را دگرگون کند.« ملکوت خدا مانند خمیر مایه­ای است که در چند طرف خمیر رشد کند و تمامی خمیر­ها را فرا گیرد».

در تکمیل همین بخش در قسمت­هایی دیگر آمده است که مسیح شخص معینی نیست، او اصل الهی و فوق طبیعی وفراتر از تاریخ و زمان است.او خود آخر الزمان محسوب می­شود.رنج کشیدن و مصلوب شدنش مرگ و رنج همگان است و از گور برخاستنش فرستاد همگانی است وبه آسمان رفتنش تحقق ملکوت الهی است.

وقوع آخرالزمان دررسیدن ملکوت الهی به چند صورت در بخش­های مختلف کتاب عهد جدیدظاهرا متناقض مطرح شده که این اختلاف باعث اختلاف ناظر میان اصحاب کلیسا وناهماهنگی در تفاسیر نیز بوده به طور طبیعی از ابتدا نظریه­های مختلفی درباره­ی آخرالزمان میان اندیش­مندان مسیحی پدید آمده است.

در این نوشتار به همین مقدار از ذکر آموزه­های عهد جدید درباره آخرالزمان اکتفا می­کنیم و نقل نظرات اندیش مندان مسیحی را به مجال دیگری وامی گذاریم .

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

سه شنبه 5 بهمن 1389  4:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها