0

طرح پزشك خانواده تدوين شد

 
Meysam_vampair
Meysam_vampair
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 1442

طرح پزشك خانواده تدوين شد

قائم مقام معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از تدوين طرح پزشك خانواده در كشور خبرداد و گفت: در اين طرح فقط بيماران مداوا نمي شوند بلكه تلاش بر اين است تا افراد سالم نيز سالم تر شده و سلامت خود را حفظ كنند.

به گزارش ايرنا، محمد شريعتي افزود: در اين طرح مقرر شد تا مردم بتوانند نه فقط مشكلات بيماري، بلكه مشكلات سلامتي خود را نيز به پزشك بگويند.

طرح پزشك خانواده اكنون بطور آزمايشي در 17 شهر سه استان خوزستان، سيستان و بلوچستان و كهكيلويه و بويراحمد اجرا مي شود كه بيش از 500 هزار نفر را در اين استان ها پوشش مي دهد.

رييس مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت گفت: با توسعه مدل پزشك خانواده ، پزشك موظف مي شود عوامل ابتلا به بيماري در يك فرد، يك خانواده و يك جامعه را بررسي و سپس نسبت به كاهش آن اقدام كند.

شريعتي توضيح داد: در اين طرح، پزشك خانواده با توجه به سوابق بيمار و علايم بيماري او بطور دقيق بروز حساسيت فصلي را بررسي مي كند.

شريعتي گفت: پزشك خانواده بايد براي هر بيمار يك پرونده الكترونيك تشكيل دهد و چنانچه مطلع شود كه وضع مالي بيمار خوب نيست داروي گران قيمت براي او تجويز نكند تا در تهيه آن با مشكل روبرو نشود.

قائم مقام معاون بهداشتي وزارت بهداشت گفت: بطور مثال پزشك خانواده براي رفع بيماري بيمار كم خون، خوردن جگر ، گوشت يا كباب را تجويز نمي كند بلكه براي او قرص آهن تجويز مي كند.

شريعتي افزود: راه اندازي پرونده الكترونيك سلامت براي يكايك افراد جامعه، كار زمان بري است ؛ كاري كه سال هاي سال قرار بود انجام شود اما نشد و در شرايط فعلي شرايط شكل گيري آن فراهم شده است.

رييس مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت به وظيفه پزشك خانواده اشاره كرد و گفت: وظيفه پزشك خانواده فقط مهر زدن دفترچه بيمار و ارجاع او به سطح بالاتر نيست زيرا حداكثر ده درصد بيماراني كه به پزشكان خانواده مراجعه مي كنند نياز به ارجاع دارند.
 


 

سه شنبه 5 بهمن 1389  4:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها