0

کشف ژن جدید؛ گامی در راه درمان سرطان

 
Meysam_vampair
Meysam_vampair
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 1442

کشف ژن جدید؛ گامی در راه درمان سرطان

محققان علوم پزشکی ژنی را کشف کرده اند که احتمال می رود روند رشد سرطان ها را در مرحله پایانی متوقف کند.

واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد، این ژن که دبلیو دبلیو پی دو WWP2 نام دارد، آنزیم هایی را کنترل می کند که به مهار کننده های طبیعی سرطان حمله می کنند.

دکتر اندرو چانتری Andrew Chantry و همکارانش اعلام کردند کشف آن ها، راهی جدید برای درمان احتمالی سرطان پیش روی محققان قرار می دهد و اکنون چالش دانشمندان اینست که چه دارویی برای کنترل فعالیت این ژن بسازند؛ نتیجه بررسی این محققان در شماره اخیر نشریه نیچر منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، هنگامی که سلول‌ها توانایی تقسیم و رشد عادی خود را از دست می ‌دهند این موضوع منجر به تسخیر، تخریب و فاسد شدن بافت‌های سالم می ‌شود و سرطان روی می دهد.

از اجتماع این سلول‌های سرطانی و تخریب سلول‌های بافت‌های سالم توده ‌ای به نام تومور ایجاد می‌شود؛ اگر تومور به لایه‌‌ای محدود ختم شود و به سایر بافت‌ها و ارگانها سرایت نکند تومور خوش ‌خیم (غیرسرطانی‌) است و اگر تومور گسترده شده یا به طور بالقوه قابلیت پخش شدن و احاطه کردن سایر بافتها و ارگانها را داشته باشد بدخیم یا سرطانی نامیده می‌شود.

برخی از شکل های سرطان متاستاز (Metastasize) می‌کنند به این معنی که خصوصیت تهاجمی پیدا کرده و به سایر بافت‌های بدن، بیشتر از طریق خون و لنف، سرایت می‌کنند و تومورهای جدیدی را ایجاد می‌کنند.

بیش از یکصد نوع سرطان شناسایی شده است و این سرطان ها در هر قسمتی از بدن می تواند تظاهر پیدا کنند.

مرگ ناشی از سرطان در 2005 هفت میلیون و 600 هزار نفر بوده است که 13% از کل 58 میلیون مرگ در سراسر جهان را به خود اختصاص می دهد. بیش از 70% از مرگ های ناشی از سرطان در کشورهای کم درآمد یا با در آمد متوسط روی می دهد.
 


 

سه شنبه 5 بهمن 1389  4:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها