0

تقلای آمریکایی‌ ها برای راضی کردن ایران به مذاکره مستقیم

 
Meysam_vampair
Meysam_vampair
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 1442

تقلای آمریکایی‌ ها برای راضی کردن ایران به مذاکره مستقیم

اظهارات وی، نشان دهنده تأثیرگذاری شدید آمریکایی‌ها بر روند مذاکرات و هیچ‌کاره بودن کشورهایی دیگر، به ویژه چین و روسیه است و برخی بر این باورند که آمریکایی‌ها اصلاً قصد به نتیجه رساندن مذاکرات را نداشته و به همراه انگلیس چهار کشور دیگر حاضر، مذاکرات را به بازی گرفته اند/ قدم‌زدن‌های نیم‌ساعته وی در پشت اتاق محل اقامت جلیلی و میانجیگری طرف‌های روسی و چینی، این مهم را برای این کشور برآورده نکرد.
مذاکرات ایران و گروه 5+1 که هم اکنون در شهر استانبول ترکیه ادامه دارد، افزون بر مواضع مشترک مدنظر طرفین، شامل مذاکرات دوجانبه‌ای نیز شده است که آمریکایی‌ها از آن سهمی نداشته اند.

به گزارش «تابناک»، در حالی که در مذاکرات ژنو، تلاش‌های معاون وزیر امور خارجه آمریکا برای مذاکره با رئیس هیأت ایرانی راه به جایی نبرد و قدم‌زدن‌های نیم‌ساعته وی در پشت اتاق محل اقامت دکتر جلیلی و میانجی گری طرف‌های روسی و چینی، این مهم را برای این کشور برآورده نکرد، منابع خبری از درون مذاکرات استانبول گزارش داده‌اند که درخواست از هیأت ایرانی برای مذاکره رو در رو با تیم مذاکره کننده آمریکایی به شدت ادامه دارد.

در همین باره، خبرگزاري «فرانسه» از استانبول گزارش داد، يک ديپلمات غربي جمعه به خبرنگاران اعلام کرده است، گروه 5+1 به ايران فشار وارد مي‌کند تا هيأت اين کشور ديدار دوجانبه با نمایندگان آمريکا را به عنوان جزیی از برنامه های نشست استانبول در برنامه کاری خود قرار دهد.

اين ديپلمات که خواست نامش فاش نشود، مدعی شد تا هنگامی که ديدار دوجانبه بين ايران و آمريکا وجود نداشته باشد، گروه 5+1نمي‌تواند به پيشرفتي دست يابد.

وي افزود: احساس عميق من اين است که اگر ايراني‌ها با برگزاري نشست با آمريکايي‌ها مخالفت کنند، قدرت‌هاي بزرگ از ميز مذاکرات استانبول کنار خواهند کشيد.

بر پایه این گزارش، پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه «العالم» نوشت: اظهارات این دیپلمات نشان دهنده تأثیرگذاری شدید آمریکایی‌ها بر روند مذاکرات و هیچ‌کاره بودن کشورهایی دیگر، به ویژه چین و روسیه است و برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که آمریکایی‌ها اصلاً قصد به نتیجه رساندن مذاکرات را نداشته و ندارند و به همراه انگلیس چهار کشور دیگر حاضر در مذاکرات را به بازی گرفته‌اند.

دیپلمات یاد شده در ادامه افزوده است: سعيد جليلي مذاکره کننده ارشد ايران گفت‌وگوي دوجانبه‌اي با کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که واسطه گروه 5+1 انگليس چين فرانسه روسيه آمريکا و انگليس است، انجام داد.

در حالي که این نشست دوجانبه ـ جلیلی و اشتون ـ به تازگي آغاز شده بود، اين ديپلمات اروپايي گفت: اميدوارم آنان اعلام کنند، مي‌توانند به گفت‌وگوها ادامه دهند.

پیش از این نیز منابع خبری، از حضور سنگین آمریکایی‌ها در مذاکرات استانبول خبر داده بودند.

در همین حال، «بی.بی.سی» به نقل از «مارک تونر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نوشت: انتظار نمی رود، پيشرفت چشمگیری از گفت‌وگوهاي اين هفته در استانبول به دست آید.

گفتنی است، در دیدار دکتر جلیلی و خانم اشتون، وی به نمایندگی از سه کشور اروپایی و به ویژه اتحادیه اروپا با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور دیدار کرد؛ البته هرچند این دیدار بیرون از دستور کار نشست استانبول نبود، به گونه ای در چهارچوب برنامه های تعیین شده پیشین قرار نداشت.

آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا مشکلات بی‌شمار خود در منطقه خاورمیانه را که توان بیرون رفتن از آن را ندارند، با ایران و به صورت رو در رو حل کنند و در این باره، حاضر به دادن امتیازی هم نیستند.
به نظر می‌رسد، از آنجا که طرف آمریکایی بر آن است تا یکجانبه و نه در موضع برابر با ایران مذاکره کند و تنها می‌خواهد خود را از مهلکه خودساخته در خاورمیانه برهاند، خواستار مذاکره با ایران است و از این روی، این مسأله‌ از سوی ایران تاکنون به شدت رد شده است.
 


 

سه شنبه 5 بهمن 1389  4:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها