0

مزيتهاي نسبي ايران در تجارت غلات

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مزيتهاي نسبي ايران در تجارت غلات

89/11/05 - 13:44
شماره:8911050363
نسخه چاپي ارسال به دوستان
سرپرست سازمان توسعه تجارت ايران تشريح كرد:
مزيتهاي نسبي ايران در تجارت غلات

خبرگزاري فارس: سرپرست سازمان توسعه تجارت ايران، تجارت غلات و صنايع غذايي را سبب دوستي بين ملتها و برقراري صلح پايدار عنوان و مزيتهاي نسبي ايران در تجارت غلات را تشريح كرد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي و امور بين الملل سازمان توسعه تجارت ايران، حميد صافدل در گردهمايي منطقه اي تجارت غلات با عنوان مسير مشترك توسعه گفت: اهميت صنايع غذايي به خصوص تجارت غلات در سطح جهان موجب شده است كه اين شاخه از تجارت موقعيت خاص و استراتژيكي براي كشورها فراهم آورد.
وي تجارت غلات و به ويژه گندم را تجارت مهرباني عنوان كرد و گفت: به سبب اهميت صنايع غذايي در كشورهاي مختلف منطقه اين تجارت مي تواند نقش مهمي در دوستي بين ملتها و برقراري صلح پايدار ايفا نمايد.
وي با اشاره به خشكسالي سال 2008 ميلادي در 40 كشور دنيا به ويژه در قزاقستان، روسيه،‌ پاكستان و برخي ديگر از كشورهاي منطقه اظهار داشت: بحران آب،وقوع سيل، زلزله و ساير پديده ها همچنين بروز جنگ و نا آرامي در قطب هاي توليد، فروش و مصرف غلات، امنيت شبكه تامين مواد غذايي را از طريق توليد،‌خريد و ذخيره سازي با رويكرد كمي محصول پيش روي دولتها و ملتها قرار مي دهد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ايران تصريح كرد: اتخاذ ساز و كارهاي كيفي همچون تدوين معيارهاي يكسان غذايي، اتخاذ ضوابط سازمان تجارت جهاني، توجه به توليد محصولات ارگانيك و سالم همچنين توليد محصولات حلال از جمله رويكردهاي جهاني و منطقه اي در ايجاد شبكه اي ايمن در تامين و عرضه مواد غذايي است.
وي با بيان اينكه توجه به سبد مصرف خانوار از طريق كنترل و مديريت قيمت هاي عرضه مي تواند موجب ايجاد شبكه اي مطمئن درتامين مايحتاج مصرف كنندگان گردد افزود: عواملي همچون افزايش تقاضا به جهت ناهمگوني آهنگ رشد جمعيت و توليد، افزايش درآمد سرانه و رشد جمعيت در چين، هند و كشورهاي خاورميانه، بروز برخي از بيماريهاي دامي كه منجر به كاهش مصرف و كاهش قيمت غلات گرديده، اعمال سياست هاي محدودكننده صادراتي و وارداتي، استفاده از برخي غلات در صنايعي نظير توليد سوخت سازگار با محيط زيست، افزايش هزينه هاي حمل ناشي از افزايش قيمت جهاني نفت، كاهش سطح ذخاير جهاني، نوسانات ارزش دلار آمريكا و عدم مديريت صحيح در شبكه تامين و لجستيك از عوامل مهم نوسانات و افزايش قيمت جهاني غلات است.
صافدل مناسبات گسترده فرهنگي - اجتماعي با كشورهاي منطقه اي و فرامنطقه اي به خصوص كشورهاي اسلامي، آفريقايي و آسيايي را از مزيتهاي نسبي ايران در تجارت غله ذكر كرد و گفت: تنوع كم نظير آب و هوا و اقليم در ايران، دارابودن زمين هاي مستعد كشاورزي و نيروي كار متخصص و ارزان قيمت، وجود زيرساخت هاي مناسب نگهداري و ذخيره سازي غلات، امكانات مواصلاتي و ترانزيتي نظير شبكه حمل و نقل ريلي، زميني و دسترسي به آبهاي آزاد همچنين شرايط منطقه اي نظير جمعيت 800 ميليون نفري كشورهاي منطقه خاور ميانه،‌GCC و CIS و مناسبات اقتصادي مناسب با بزرگترين قطب هاي مصرف غلات نظير چين،‌هند،‌ژاپن و كشورهاي حاشيه خليج فارس مي تواند شرايطي خاص براي تجارت محصولات غذايي به ويژه غلات به حساب آيد.
وي ميزان مصرف جهاني غلات را از سال 2000 تا 2010 همواره صعودي اعلام كرد و افزود: كاهش عرضه يا توليد در برخي مقاطع زماني نظير سالهاي 2001، 2004 تا 2006 و همچنين اوايل سال 2009 منجر به افزايش جهشي قيمت شده است.
وي ادامه داد: توليد غلات بدون احتساب برنج در سراسر جهان براي 11 ماه سال 2010 ، 1 ميليارد و 753 ميليون تن پيش بيني شده كه با توجه به پيش بيني مصرف 1 ميليارد و 774 ميليون تني در همين بازه زماني كاهش 21 ميليون تني اين ذخاير مورد انتظار است .
سرپرست سازمان توسعه تجارت ايران، ايالات متحده آمريكا را با سهم 22.6 درصدي از كل صادرات غلات جهان در سال 2009 نخستين صادركننده در اين گروه ذكر كرد وگفت: پس از آن كشورهاي فرانسه، كانادا، تايلند و استراليا بزرگترين صادركنندگان اين گروه هستند.
صافدل افزود: در سال 2009 ايران با 3.4 درصد از كل واردات غلات جهان پس از ژاپن، عربستان سعودي و مكزيك چهارمين واردكننده بزرگ غلات در جهان بوده است.
وي خاطرنشان كرد: امارات متحده عربي، مصر،‌تركيه، سوريه و جمهوري اسلامي ايران در سال 2009 بزرگترين صادركننده غلات در خاور ميانه بوده اند و 96.3 درصد از كل صادرات خاور ميانه توسط اين پنج كشور صورت گرفته است.
وي ادامه داد: در منطقه خاور ميانه كشورهاي عربستان سعودي، جمهوري اسلامي ايران، مصر،‌امارات متحده عربي و تركيه بزرگترين واردكنندگان غلات در سال 2009 بوده اند.
وي با بيان اينكه در نه ماهه امسال واردات غله توسط ايران 1 ميليارد و 664 ميليون دلار بوده است افزود: صادرات غله ايران در همين مدت 134.4 ميليون دلار گزارش شده كه عمده آن به كشورهاي امارات متحده عربي، عمان، هند، بنگلادش و آذربايجان صورت پذيرفته است.
وي اتخاذ سازوكارهاي لازم براي ايجاد سازمان جهاني غلات با رويكرد تامين منافع مصرف كنندگان و توليدكنندگان را از وظايف دولتها ذكر كرد و گفت: توسعه همكاريهاي تجارت غلات، انعقاد تفاهم نامه هاي دو يا چند جانبه منطقه اي و فرا منطقه اي، نظير انعقاد تفاهم نامه بين كشورهاي عضو اكو يا انعقاد تفاهم نامه با كشورهاي حوزه خليج فارس مي تواند راهكار مناسبي در ايجاد اين امنيت باشد.
وي تدوين آمايش تجاري در حوزه تجارت غلات از طريق سرمايه گذاري و ايجاد زيرساخت هاي ترانزيتي، حمل و نقل، لجستيك، شبكه تامين، ايجاد انبارهاي مناسب، امكانات تخليه و بارگيري و بورس بين المللي غلات در منطقه از ضرورت هاي پيش روي كشور دانست و افزود: تدوين نقشه راه توسعه واحدهاي صنايع تبديلي، تكميلي و بسته بندي در حوزه تجارت غلات و صنايع پايين دستي توسط وزارتخانه هاي صنايع و معادن و جهاد كشاورزي مي تواند راه گشاي كشور در اين حوزه باشد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ايران، بازنگري و تسهيل قوانين و مقررات در زمينه واردات و صادرات به خصوص در حوزه صادرات مجدد، برنامه ريزي جهت اختصاص يكي از مناطق ويژه آزاد يا اقتصادي به تجارت غلات، توجه به سرمايه گذاري در كشورهاي مستعد در بخش كشاورزي نظير كشورهاي CIS و كشورهاي آفريقايي، انعقاد موافقت نامه تعرفه ترجيحي در حوزه غلات در كشورهاي منطقه و ضرورت توسعه شبكه حمل و نقل ريلي در داخل كشور را از پيشنهادهاي راهبردي در اين زمينه عنوان كرد.
انتهاي پيام/ص

 
 
سه شنبه 5 بهمن 1389  3:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها