0

تركمنستان صدور برق به افغانستان را افزايش مي‌دهد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تركمنستان صدور برق به افغانستان را افزايش مي‌دهد

89/11/05 - 14:43
شماره:8911050292
نسخه چاپي ارسال به دوستان
تركمنستان صدور برق به افغانستان را افزايش مي‌دهد

خبرگزاري فارس: تركمنستان با اجراي طرح مشترك جديدي با همكاري افغانستان و بانك توسعه آسيا قصد دارد، ميزان صادرات انرژي برق به افغانستان را افزايش ‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در عشق‌آباد، به اين منظور يك هيئت عالي رتبه كارشناسي به سرپرستي "غلام فاروك قاضي‌زاده " كفيل معاون وزير انرژي و منابع آبي افغانستان به تركمنستان سفر كرده‌است.
اعضاي اين هيئت با شركت در نشست كار گروه فني طرح افزايش ميزان صادرات انرژي برق به افغانستان كه عصر روز گذشته با حضور كارشناسان و مسئولان صنعت انرژي برق تركمنستان در محل وزارت انرژي و صنايع تركمنستان در عشق‌آباد برگزار شد.
در اين نشست نمايندگان بانك توسعه آسيا به عنوان پشتيبان تامين منابع مالي بخش افغاني طرح مذكور شركت داشتند.
در اين نشست 2 طرف بر توسعه و گسترش روابط و همكاري‌هاي همه جانبه متقابل مفيد به ويژه در زمينه سوخت و انرژي برق تاكيد كردند.
شركت كنندگان در اين نشست همچنين ضمن گفت‌وگو درباره گسترش همكاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي بين عشق‌آباد، بر ادامه مذاكرات فعال درباره چگونگي اجراي طرح "تاپي " خط لوله گاز تركمنستان – افغانستان –پاكستان- هند در عشق‌آباد نيز تاكيد كردند.
در اين جلاس طرف افغاني با اشاره به نيازهاي روز افزون خود براي مصرف انرژي برق، علاقه‌مندي خود را براي افزايش ميزان واردات برق از تركمنستان اعلام كرد.
طرف تركمني نيز اعلام كرد: با انجام سرمايه‌گذاري جديد قادر است به راحتي برق مورد نياز متقاضيان خارجي از جمله افغانستان را تامين كند.
شركت برق تركمنستان كه يك شركت كاملاً دولتي است و توسط وزارت انرژي و صنايع اين كشور اداره مي‌شود، به منظور افزايش ميزان صدور برق به افغانستان، در نظر دارد از طريق بازسازي و تجهيز يكي از فازهاي نيروگاه مرو، يك خط جديد انتقال برق را تا مرزهاي افغانستان احداث كند.
اجلاس كار گروه مشترك طرح افزايش ميزان صادرات انرژي برق تركمنستان به افغانستان امروز (چهارشنبه) نيز در عشق‌آباد در پشت درهاي بسته و بدون حضور خبرنگاران به كار خود ادامه مي‌دهد.
روابط و همكاري‌هاي همه جانبه بين تركمنستان و افغانستان كه حدود 800 كيلومتر با يكديگر مرز مشترك دارند، همواره رو به رشد بوده است.
تركمنستان برخلاف ساير كشورهاي همجوار افغانستان پذيراي گسترده اتباع اين كشور نبوده و به همين دليل در اين كشور آسياي مركزي تعداد اندكي از اتباع افغانستاني زندگي مي‌كنند.
اما مقامات عشق‌آباد معتقدند با اين وجود، تركمنستان عشق‌آباد هر سال كمك‌هاي متعددي به مردم افغانستان به ويژه تركمن‌هاي ساكن در شمال اين كشور ارسال مي‌كند كه از جمله آنها در نظر گرفتن تخفيف‌هايي درزمينه بهاي برق صادراتي به اين كشور است.
تركمنستان در همين راستا، ميزان صادرات برق به افغانستان را از اوايل سال 2004 به 2 برابر افزايش داد و اين افزايش صادرات پس از آن صورت گرفت كه خط انتقال برق سرحدآباد اين كشور به استان هرات افغانستان به بهره برداري رسيد.
اين خط انتقال برق 102 كيلومتر است كه با بهره برداري از آن سالانه 200 ميليون كيلووات ساعت برق به ارزش چهار ميليون دلار به استان هرات منتقل مي شود.
تركمنستان از طريق خط انتقال ديگري نيز انرژي برق را به مناطق شمالي افغانستان صادر مي كند و در تابستان سال گذشته قيمت برق صادراتي به اين كشور را يك سنت كاهش داد.
خط انتقال برق امام نظر در تركمنستان به "آند خوي، شبرغان و مزار شريف " در شمال افغانستان به طول 70 كيلومتر در نيمه اول سال 2002 ميلادي به بهره برداري رسيد.
احداث خط انتقال برق به شهرهاي كابل و قندهار افغانستان و ادامه آن به پاكستان و هند از برنامه‌هاي آينده تركمنستان در زمينه انتقال انرژي برق به افغانستان و شبه قاره هند محسوب مي‌شود.
به هر حال، مجموع انرژي برق صادراتي تركمنستان به افغانستان سالانه بيش از 400 ميليون كيلووات ساعت است.
تركمنستان اواخر سال2006 نيز حدود چهار ميليون دلار بدهي افغانستان از محل واردات انرژي برق اين كشور را به خاطر وجود رابطه دوستي بخشيد.
صنعت توليد انرژي برق تركمنستان در سال 1945 ميلادي در دوران شوروي سابق شكل گرفت و هم اكنون با داشتن 8 نيروگاه بزرگ و مجهز توليد انرژي برق و همچنين به دليل داشتن جمعيت اندك و و نياز محدود، به يكي از توليد و صادر كنندگان مهم انرژي برق در منطقه تبديل شده است.
نيروگاه برق "مرو " به ظرفيت 1685 مگاوات بزرگترين نيروگاه تركمنستان محسوب مي شود.
تركمنستان در سال 2008 ميلادي 14967 ميليون كيلووات ساعت برق توليد شد كه 12813 ميليون كيلووات ساعت آن در داخل كشور مصرف كرد.
كشور تركمنستان انرژي برق خود را به ايران، افغانستان، تركيه و و صورت فصلي به تاجيكستان صادر مي‌كند و ميزان صادرات برق اين كشور در سال گذشته ميلادي به كشورهاي مذكوربيش از 2337 ميليون كيلووات ساعت برآورد شده است.

 
 
سه شنبه 5 بهمن 1389  3:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها