0

زامبیا

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

زامبیا

جمهوری زامبیا ( Republic of Zambia ) کشوری است واقع در مرکز متمایل به جنوب آفریقا ، جنوب جمهوری دموکراتیک کنگو ، شمال زیمباوه و شرق آنگولا .

حكومت : جمهوری
مساحت : 615/752كیلومترمربع
جمعیت : 447/818/10نفر
رشد سالانه جمعیت : 7/3 درصد
پایتخت : لوزاكا
زبان : انگلیسی
دین : مسیحی ـ عقاید محلی
واحد پول : كواچا


زامبیا در جنوب مركزی آفریقا واقع شده ، و سرزمینی مرتفع است. دارای ذخایرمعدنی بسیارغنی، و آب و هوای معتدل بوده،و میانگین دما به 27ـ13 درجه سانتیگراد می رسد. در منطقه جنگلی شمالی، میزان بارش سالانه به 125سانتی متر بالغ می شود. بخش زیادی از خاك این كشور، پوشیده از مراتع سرسبز است وبه همین علت، دامداری در زامبیا، بسیار رایج است. صادرات مس، كه ذخایر آن رو به اتمام است، مهمترین منبع درآمد كشور به حساب می­آید. كشاورزی و دامپروری، شغل اصلی مردم زامبیا است. در این كشور، مناطق ویژه ی حمایت شده جهت حیات وحوش، وجود دارد كه سبب جلب توریستهای فراوانی می شود. از صادارت مهم آن، می توان به سرب – روی – كبالت و تنباكو اشاره كرد.


تاریخ

با بررسی‌های باستان شناسی که از انسانهای اولیه و بقایای به جای مانده از آنها صورت گرفته‌است مخص شده که زندگی انسانها در این منطقه به حدود ۲ میلیون سال قبل باز می‌گردد. در سال ۱۸۸۹ و در زمان حکمرانی سیسیل رودز (Cecil Rhodes) و پادشاهی لوانیکا (King Lewanika)، سیسیل رودز موفق شد امتیاز بهره برداری از معادن را از پادشاه بگیرد، همچنین پادشاه با فرستادن مهاجرین جدید به منطقه نیز موافقت کرد. در آن زمان این منطقه زیر نظر کمپانی آفریقای جنوبی بریتانیا (British South Africa Company) بود.از سال ۱۹۲۴ منطقهٔ زامبیای فعلی به عنوان مستعمرهٔ بریتانیا شناخته شد. از سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۴ میلادی فدراسیون رودزیای شمالی (Northern Rhodesia) که اکنون «زامبیا» نامیده می‌شود، رودزیای جنوبی (Southern Rhodesia) که اکنون «زیمباوه» خوانده می‌شود و نیاسالند (Nyasaland) که اکنون «مالاوی» نام دارد، تحت عنوان «فدراسیون رودزیا و نیاسالند» تشکیل شد. در ۲۴ اکتبر ۱۹۶۴ رودزیای شمالی رسما از این فدراسیون جدا و با نام «زامبیا» از بریتانیا اعلام استقلال کرد.سیاست

کنت کائوندا (Kenneth Kaunda) اولین رئیس جمهور زامبیا بعد از استقلال بود. در سال ۱۹۷۲ کائوندا فعالیت تمام احزاب مخالف دولت را ممنوع اعلام کرد. بازار جهانی مس در سال ۱۹۷۵ فرو ریخت، به این دلیل که اقتصاد زامبیا متکی به مس می‌باشد و سومین صادرکننده مس در دنیا می‌باشد ضربهٔ اقتصادی مهلنیققا به این کشور وارد کرد و باعث بالا آوردن بدهی‌های سنگین دولت از جمله به آمریکا و شوروی شد، همچنین تورم شدید نیز بر اقتصاد زامبیا حکمفرما شد. از آن پس شورش‌ها در زامبیا آغاز شد که در جریان آن چندین هزار تن کشته شدند. با افزایش فشارهای داخلی، کائوندا در ماه می‌۱۹۹۱ از کشور فرار کرد. در ۳۱ اکتبر ۱۹۹۱ انتخاباتی به صورت چند حزبی و کاملا دموکراتیک در زامبیا برگزار شد و رئیس جمهور جدید فردریک چیلوبا (Frederick Chiluba) انتخاب شد. چیلوبا با شعار اصلاحات اقتصادی و متحول کردن زندگی مردم به قدرت رسید. او در آغاز با سیاست‌های خصوصی سازی و ایجاد بازار سهام سعی در سر و سامان دادن به اقتصاد آشفتهٔ زامبیا را داشت که نتایج آن چندان امیدوار کننده نبود. چیلوبا، بار دیگر در نوامبر ۱۹۹۶ به مدت ۵ سال دیگر نیز به ریاست جمهوری انتخاب شد. کائوندا (رئیس جمهوری سابق) در سال ۱۹۹۷ قصد کودتا علیه دولت چیلوبا را داشت که کودتای او با شکست مواجه شد، پس از این کودتای نافرجام، کائوندا دستگیر و راهی زندان شد. در سال ۱۹۹۱ با رکود در بازار مس و افت شدید قیمت آن، ضربهٔ دیگری بر پیکرهٔ اقتصاد تک قطبی زامبیا وارد گشت. در سال ۲۰۰۱ و پایان دورهٔ ریاست جمهوری چیلوبا، وی قصد در تغییر در قانون اساسی را داشت که او بتواند برای یک دورهٔ دیگر رئیس جمهور باقی بماند که با اعتراضات داخلی موفق به انجام این کار نشد. سپس چیلوبا از قدرت کنار رفت و معاونش، لوی امواناواسا (Levy Mwanawasa) در ژانویهٔ ۲۰۰۲ رئیس جمهور زامبیا شد. در ژوئن ۲۰۰۲ فساد مالی رئیس جمهور سابق (چیلوبا) افشا شد و او متهم شد که میلیون‌ها دلار از بودجهٔ کشور را بالا کشیده‌است. چیلوبا در فوریهٔ ۲۰۰۳ بازداشت و تبعید شد. در سال سپتامبر ۲۰۰۶ مجددا انتخابات ریاست جمهوری در زامبیا برگزار شد و امواناواسا تا سال ۲۰۱۱ در سمت خود ابقا شد

حکومت زامبیا ازنوع جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری می‌باشد. رئیس جمهور و رئیس دولت زامبیا لوی پاتریک موآناواسا می‌باشد که در دوره‌های ۵ ساله حکومت می‌کنند.جغرافیا

وسعت کشور زامبیا ۷۵۲,۶۱۸ کیلومتر مربع است و از این نظر سی و هشتمین کشور بزرگ دنیا به شمار می‌رود . زامبیا از کشورهایی همچون فرانسه ، اسپانیا ، ایتالیا ، ژاپن و بریتانیا بزرگتر است؛ اما از کشورهایی مانند ترکیه ، اندونزی ، تانزانیا ، شیلی و مصر کوچکتر است . مساحت آن کمتر از نصف ایران است.

جمعیت زامبیا در سال ۲۰۰۵ برابر با ۱۱,۶۶۸,۰۰۰ نفر بوده است و هفتاد و دومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت به شمار می‌رود . جمعیت این کشور با توجه به وسعت زیاد آن کم است.

پایتخت زامبیا شهر لوزاکا ( Lusaka ) با 1 میلیون و 265 هزار نفر جمعیت می‌باشد . مساحت زامبیا 752.614 کیلومتر مربع و جمعیت آن 11 میلیون و 477 هزار نفر است . از مهمترین شهرهای زامبیا می‌توان اندولا 374 هزار نفر ، کیتوه 363 هزار نفر ، کابوه 176 هزار نفر ، موفولیرا 175 هزار نفر ، لوانشیا 147 هزار نفر و کالولوشی 90 هزار نفر را ذکر کرد .

* رودخانهٔ زامبزی ( Zambezi River ) مهمترین رودخانهٔ زامبیا محسوب می‌شود که با گذر از جمهوری دموکراتیک کنگو و آنگولا از سمت غرب وارد زامبیا شده و پس از حرکت در امتداد مرز با زیمباوه به موزامبیک وارد شده و به اقیانوس هند می ریزد .


پایتخت و بزرگترین شهر این کشور لوساکا نام دارد که بیش از ۱,۲۶۰,۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از شهرهای بزرگ جنوب قاره آفریقا به شمار می‌آید. دومین شهر بزرگ ، آندولا با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت است . سومین شهر بزرگ ، کیتوه با ۳۶۵ هزار نفرجمعیت است . کابوه با ۱۷۵ هزار نفر و چینگولا با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از دیگر شهرهای مهم زامبیا هستند.

حمل و نقل

این کشور یکی از کشورهای محصور در خشکی است و از هیچ طرف به دریا راه ندارد . در نتیجه دراین کشور بندر وجود ندارد. نزدیک ترین بندر به لوساکا(پایتخت) ، بندر دار السلام در تانزانیا است که با خطوط راه آهن به لوساکا و دیگر شهرهای بزرگ زامبیا متصل است.

اقتصاد

واحد پول زامبیا ، کچوا با واحد جزء ( انگوه ) نام دارد . صادرات زامبیا را مس ( 80 % ) کبالت ، تنباکو و پنبه تشکیل می‌دهند .

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

سه شنبه 5 بهمن 1389  2:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها