0

سکوت: فیلمبرداران با بودجه شخصی به فرانسه سفر نکردند

 
ayoub12
ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان

سکوت: فیلمبرداران با بودجه شخصی به فرانسه سفر نکردند

 فیلمبرداران ایرانی دستاوردهای سفر به فرانسه و آشنایی با تکنیک‌ها و امکانات جدید فیلمبرداری را اقدامی ارزشمند از سوی خانه سینما ارزیابی کردند.

به گزارش خبرآنلاین،‌ جمع 11 نفره فیلمبرداران ایرانی چندی پیش با حضور در فرانسه در کارگاه‌های فشرده فیلمبرداری دیجیتال و پرده آبی شرکت کردند. این سفر که در ادامه فراهم آوردن امکان آشنایی سینماگران ایرانی با دستاوردهای سینمای کشورهای مختلف از سوی خانه سینما تدارک دیده شد، مورد توجه فیلمبرداران حاضر قرار گرفت. این کارگاه با همکاری سازمان ملی سینمای فرانسه در موسسه لومیر برگزار ‌شد.

سکوت: اولین سفر بعد از سال‌ها برای ارتقای فیلمبرداری ایران
محمدرضا سکوت یکی از شرکت‌کنندگان در این کارگاه همراهی 11 فیلمبردار را در این سفر یکی از نکات مثبت آن برشمرد و گفت: «بعد از میرزا ابراهیم خان عکاس باشی اولین بار بود که فیلمبرداران برای آوردن مهارت و تکنولوژی فیلمبرداری به یک کشور خارجی اعزام شدند. این سفر برای پیشبرد توان علمی ما و افزایش آن دستاوردهای خوبی داشت. از همه مهمتر احترام و آغوش باز فرانسوایان و همکاری خوب CNC بنیاد ملی سینمای فرانسه و دانگشاه لومیر با ما بود.»

این فیلمبردار سینمای ایران یکی دیگر از دستاوردهای این سفر را آشنایی با امکانات و تجیهزات مربوط به مرحله بعد از تولید و مراحل CGI، الکترونیکی و کامپیوتری روی تصاویر عنوان کرد و گفت: «انجام این مراحل روی کار فیلمبرداران بسیار تاثیرگذار است. بضاعت ما در سینما و تلویزیون در زمینه امکانات جدید و پیشرفته نوری، اصلاح رنگ و نرم‌افزارهای مربوط به آن چه به لحاظ نرم‌افزاری و چه به لحاظ  سخت‌افزاری اندک است اما امکانات آنان در این بخش مفصل بود.»

او شرایط کاملا استاندارد و دقیق در زمینه  پشنیبانی فنی تجیهزات را یکی از نیازهای سینمای ایران دانست و گفت: «ما نیاز به جایی داریم که تجهیزات سالم نوری و دوربین و امکانات فیلمبرداری را در اختیار ما بگذارد، متاسفانه چنین محلی که به طور استاندارد از این تجهیزات نگهداری کند نداریم و فیلمبرداران ایران دستشان برای انتخاب دوربین و تجهیزات باز نیست.»

سکوت با اشاره به ملاقاتی که با فیلمبرداران سینمای فرانسه داشتند درباره مقایسه توان و دانش فیلمبرداران سینمای ایران گفت: «به لحاظ کار فردی تفاوت زیادی میان فیلمبرداران سینمای ایران و فرانسه وجود ندارد. توان علمی، فنی و هنری فیلمبرداران ما چیزی از آنها کمتر ندارد. حتی در میان فیلمبرداران ما افرادی برتر از آنها از لحاظ هنری وجود دارد، اما متاسفانه امکانات فنی کمتری در اختیار ما قرار دارد.»

او با انتقاد از صحبت‌هایی که درباره این سفر از سوی برخی عنوان شده، توضیح داد: «بعضی عنوان کرده‌اند فیلمبرداران با بودجه شخصی خود به این سفر رفته‌اند. در حالیکه خانه سینما با کمبود منابع مالی، 90 درصد هزینه‌های این سفر را پرداخت کرد و افرادی که به این سفر اعزام شدند فقط هزینه رفت و برگشت خود را پرداختند. هزینه‌های مربوط به اقامت، پذیرایی و آموزش به عهده خانه سینما بود. با همکاری CNC و دانشگاه لومیر این سفر کاملا حرفه‌ای و حساب‌شده بود و به طور کاملا دقیق اجرا شد.»

سکوت ابراز امیدواری کرد چنین سفرهایی و دوره‌های آموزشی سخت افزار و نرم‌افزار ادامه پیدا کند.

10750403264581828474.jpg

سه شنبه 5 بهمن 1389  2:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها