0

پادشاه اردن بيمناك از دچار شدن به سرنوشت "بن علي "

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پادشاه اردن بيمناك از دچار شدن به سرنوشت "بن علي "

89/11/05 - 11:10
شماره:8911041181
نسخه چاپي ارسال به دوستان
گزارش اختصاصي فارس//
پادشاه اردن بيمناك از دچار شدن به سرنوشت "بن علي "

خبرگزاري فارس: با افزايش اعتراضات مردمي و حزبي در اردن نسبت به عملكرد دولت بويژه در زمينه اقتصادي، پادشاه اين كشور جهت جلب رضايت شهروندان به تكاپو افتاده است.

به گزارش خبرگزاري فارس، پس از اعتراضات روز جمعه هفته گذشته در شهرهاي مختلف اردن و افزايش چشمگير خشم عمومي شهروندان، "عبدالله دوم " پادشاه اين كشور مي كوشد تا با جلب رضايت شهروندان، ضمن كاهش از فشار اعتراضات مردمي، جايگاه خود را نيز در اردن تثبيت كند تا به سرنوشت "بن علي " دچار نشود.

*تلاش شاه اردن براي جلب رضايت شهروندان

درپي عملكرد ضعيف دولت اردن بويژه در زمينه اقتصادي و معيشتي و نيز افزايش فقر، بيكاري، بي عدالتي و فساد، احزاب و شهروندان اردني خواستار بركناري دولت شده‏اند و در همين راستا اقدامات اعتراضي بسياري نيز از جمله تجمع، تحصن و تظاهرات صورت داده اند.

اين اعتراضات در ابتدا كاملا خودجوش بود ولي رفته رفته احزاب مخالف دولت اردن از جمله اسلامگرايان و چپگرايان و نيز اتحاديه هاي صنفي وارد عمل شدند و به اين اعتراضات سروسامان دادند.

در آخرين اعتراض منسجم در اين كشور، روز جمعه هفته گذشته احزاب مخالف دولت اردن و در رأس آنها اسلامگرايان اين كشور، از شهروندان خواستند تا در اعتراض به عملكرد دولت بويژه در زمينه سياست‏هاي اقتصادي، پس از برگزاري نماز جمعه به خيابان‏ها بيايند و عليه دولت تظاهرات كنند.

در هيمن راستا روز جمعه ده‏ها هزار شهروند اردني در شهرهاي مختلف اين كشور به خيان‏ها ريختند و خواستار بركناري دولت و تشكيل دولتي مردمي شدند.

* درخواست مردم اردن براي تغيير قانون اساسي

شهروندان اردني همچنين خواستار تغيير قانون اساسي از جمله امكان انتخاب نخست وزير توسط شهروندان و يا فراكسيون اكثريت مجلس شدند.

بر اساس قانون اساسي اردن كه در سال 1952 به تصويب رسيده، عزل و نصب نخست وزير از اختيارات پادشاه است.

* تلاش شاه اردن براي تثبيت جايگاه خود

"عبدالله دوم " پادشاه اردن كه با توجه به حوادث تونس، بيم به خطر افتادن جايگاه خود را دارد، در تلاش است از يك سو شهروندان را راضي كند و از سوي ديگر ضمن افزايش محبوبيت خود، جايگاهش را در مسند پادشاهي تثبيت نمايد.

وي در اولين اقدام خواستار كاهش قيمت برخي كالاهاي اساسي از جمله سوخت در اين كشور شد.

اما اين مسئله نتوانست مردم را راضي كند؛ زيرا كاهش قيمت ها بسيار كمتر از افزايش آن در ماه‏هاي اخير بود.

وي همچنين دستور داد تا "سمير رفاعي " نخست وزير اين كشور حقوق كارمندان و بازنشستگان را 20 دينار (28 دلار) افزايش دهد ولي اين افزايش حقوق در قياس با تورم كشور آنقدر ناچيز بود كه باز هم نتوانست شهروندان معترض را راضي كند.

* مشكلات اقتصادي مردم اردن با اقدامات سطحي حل نمي‌شود

"هشام بستاني " مخبر كميته مبارزه با عادي سازي روابط اردن و رژيم صهيونيستي در همين راستا به خبرگزاري فارس گفت: مشكلات اقتصادي شهروندان و عملكرد ضعيف دولت در اين زمينه آنقدر زياد است كه با اين تعديلات سطحي بر طرف نمي شود.

اين معارض دولت اردن افزود: شهروندان و احزاب اردني به دنبال تغيير در سياست‏ها و رويكردها هستند و تا محقق شدن اين خواسته از اعتراضات خود دست برنخواهند داشت.

* اعتراض‌ها تا تحقق خواسته‌هاي مردم اردن ادامه مي‌يابد

احزاب مخالف دولت اردن نيز اعلام كرده اند كه تا زمان تحقق خواسته‌هايشان به فعاليت هاي اعتراضي خود در كشور ادامه مي دهند.

"حمزه منصور " دبيركل جبهه عمل اسلامي اردن (شاخه سياسي اخوان المسلمون) در همين راستا تاكيد كرده كه تا زمان بركناري دولت و تامين خواسته هاي شهروندان، اعتراضات ادامه خواهد داشت.

وي تصريح كرده كه اردن در حال حاضر در بحران جدي اقتصادي و اجتماعي به سر مي برد كه هر دو بحران نتيجه بحران سياسي است؛ زيرا آغاز هر اصلاحاتي، آغازي سياسي است.

* درخواست مردم اردن براي انحلال پارلمان

البته در روزهاي اخير يك خواست ديگر نيز به خواسته هاي شهروندان اضافه شده و آن انحلال پارلمان اين كشور است.

پارلمان اردن پس از حدود يك سال تعطيلي، در حالي شكل گرفت كه احزاب مخالف دولت از جمله اسلامگرايان آن را تحريم كرده بودند.

خواست شهروندان اردني مبني بر لزوم انحلال پارلمان پس از آن مطرح شد كه اسلامگرايان اين كشور اسنادي را مبني بر بروز تقلب در انتخابات ارائه كردند.

علاوه بر اين، آنچه به خشم شهروندان اردني افزوده، رأي اعتماد 111 نماينده از مجموع 120 نماينده پارلمان به دولت "سمير رفاعي " است.

* پارلمان اردن نماينده مردم اين كشور نيست

شهروندان اردني معتقدند كه پارلمان كنوني بيش از آنكه نماينده ملت باشد نماينده دولت است و از همين رو ادامه كار آن بي فايده است.
از ديگر اقداماتي كه پادشاه اردن طي روزهاي اخير جهت حفظ مقبوليت خود انجام داده، ديدار و رايزني با نمايندگان گروه‏‏ها و احزاب سياسي است.

وي با برگزاري سلسله ديدارهايي با مسئولان كنوني و سابق كشور و نيز ديدار با فعالان سياسي، اعضاي اتحاديه هاي صنفي و برخي شخصيت‏هاي اسلامگرا سعي دارد از ريز مشكلات شهروندان و راه‏هاي رسيدگي به آن‏ها مطلع گردد.

پادشاه اردن همچنين با انجام ديدارهاي سرزده از برخي مناطق و خانواده‏هاي نيازمند، در تلاش است تا از نزديك با مشكلات شهروندان آشنا شود و نيز بر محبوبيت خود نيز بيافزايد.

* ترس شاه اردن از اعتراض عشاير اين كشور

اما آنچه كه بيش از هرچيز عبدالله دوم را نگران كرده مساله اعتراض عشاير اين كشور است.

ساختار اجتماعي اردن كاملا عشيره اي است و عشاير اين كشور در ثبيت خاندان هاشمي در اردن نقش بسزايي ايفا كردند و همواره به عنوان ستون فقرات كشور، حامي پادشاه بودند.

پادشاهان اردن نيز از زمان تاسيس حكومت مستقل اين كشور در سال 1920 تا كنون، همواره پشتوانه محكمي به نام عشاير داشتند و همين مسئله سبب مي شد كه با اطمينان بيشتري به اداره امور كشور بپردازند.

اما اكنون نكته اينجاست كه عشاير اردن نيز از وضعيت كنوني كشور ناراضي هستند و به صف معترضان پيوسته‌اند وخواستار برخي تعديلات و تغييرات از جمله بركناري نخست وزير و تعديل قانون اساسي شده اند.

به هرحال، پادشاه اردن اكنون روزگار سختي را مي گذراند و تا زمان تغيير دولت و تامين خواسته هاي شهروندان، بعيد است آب خوش از گلوي وي پايين رود.

 
 
سه شنبه 5 بهمن 1389  12:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها