0

قتل 2 قاچاقچي و كشف 70 كيلوگرم مواد مخدر در تاجيكستان

 
ayoub12
ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان

قتل 2 قاچاقچي و كشف 70 كيلوگرم مواد مخدر در تاجيكستان

  "محمدالله اسدالله‌اف "، سخنگوي وزارت كشور تاجيكستان كه در جمع خبرنگاران رسانه‌هاي محلي سخن مي‌گفت افزود: در پي عمليات ويژه ماموران وزارت كشور تاجيكستان كه در ساعت 2 بامداد امروز در ناحيه "همداني " در جنوب اين كشور انجام شد، "شيرمحمد ولد ياسين " تبعه ولايت "تخار " افغانستان به همراه 70 كيلوگرم انواع مواد مخدر دستگير شد. 
سخنگوي وزارت كشور تاجيكستان گفت: در استان "سغد " نيز طي عملياتي، 2 تبعه تاجيكستان به همراه 28 كيلوگرم مواد مخدر بازداشت شدند. 
اين در حالي است كه به تازگي نيروهاي مرزباني تاجيكستان در منطقه مرزي "شورآباد " اين كشور در جريان يك عمليات مسلحانه از عبور غيرقانوني يك گروه 14 نفره از قاچاقچيان مسلح افغان به خاك اين جمهوري جلوگيري كردند. 
گفته مي‌شود: بر اثر درگيري ميان مرزبانان تاجيك و قاچاقچيان افغان، 2 تن از قاچاقچيان كشته و بقيه به داخل خاك افغانستان متواري شدند. 
بنابر اعلام كميته مرزباني تاجيكستان از محل وقوع حادثه، 2 قبضه مسلسل "كلاشنيكف " و بيش از 200 كيلوگرم مواد مخدر كشف و ضبط شده است. 
در همين حال، "خوشنود رحمت الله‌اف " سخنگوي نيروهاي مرزباني كميته امنيت ملي تاجيكستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس با تاييد اين مطلب افزود: درگيري با گروه 14 نفري قاچاقچيان كه قصد انتقال 211 كيلوگرم مواد مخدر شامل هروئين و ترياك را به داخل خاك تاجيكستان داشتند در ناحيه "همداني " ولايت "ختلان " اتفاق افتاد. 
وي افزود: تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد كه "محمد موسي " و "قاري عبدالجلال " از قاچاقچيان شناخته شده در ولايت بدخشان افغانستان، در جريان اين درگيري به هلاكت رسيدند. 
اين منبع تاكيد كرد: اعضاي ديگر اين گروه قاچاقچي پس از ناكامي در عمليات ترانزيت مواد مخدر به داخل خاك تاجيكستان، اجساد همراهان خود را رها كرده و به افغانستان متواري شدند. 
به گفته وي، در اين درگيري هيچگونه آسيبي به مرزبانان تاجيكستان نرسيده و 2 قبضه اسلحه "كلاشينكف " از محل درگيري كشف و ضبط شد. 
تاجيكستان و افغانستان حدود 1400 كيلومتر مرز مشترك دارند و به دليل كوهستاني و صعب العبور بودن بخش اعظم مرز مشترك 2 كشور، حفاظت از اين مناطق مرزي بسيار دشوار است. 
پس از تهاجم آمريكا به افغانستان در سال 2001 و سرنگوني طالبان، بعكس تبليغات انجام شده از سوي غرب و آمريكا مبني بر مبارزه با توليد و قاچاق مواد مخدر، كشت و توليد موادمخدر در افغانستان به مراتب افزايش يافت و به رغم اقدامات ناتو براي كاهش سطح زير كشت مواد مخدر در افغانستان، طي 6 سال گذشته كه كاهش 25 درصدي سطح زير كشت اين مواد را به دنبال داشت، ولي با مديريت آمريكايي‌ها و انگليسي‌ها ميزان برداشت ترياك در واحد سطح به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش يافته است. 
به طوري كه ميزان برداشت ترياك قبل از اقدام ناتو، در هر هكتار 15 كيلوگرم بود، اما با استفاده از روشهاي جديد كاشت و برداشت، ميزان توليد به 55 كيلوگرم در هكتار رسيده است؛ به طوري كه براساس آمار سازمان جهاني مبارزه با موادمخدر، ميزان توليد اين مواد در سال 2009 در افغانستان، حدود 10 هزار تن بوده است. 
به همين دليل ميزان قاچاق مواد مخدر از افغانستان به كشورهاي آسياي مركزي از جمله تاجيكستان به طور روز افزوني در حال افزايش است. 

10750403264581828474.jpg

سه شنبه 5 بهمن 1389  12:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها