0

حضور موفق 5 زن در اكتشاف معادن كشور

 
ayoub12
ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان

حضور موفق 5 زن در اكتشاف معادن كشور

 ثريا ظفري در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» در ‌خصوص حضور زنان در بخش صنعت و معدن اظهار داشت: حضور زنان در بخش صنعت و معدن، زمينه‌هاي بسيار خوبي را ايجاد كرد و موجب شد تا زنان به دنبال راه‌اندازي واحدهاي توليدي باشند. 

وي در ادامه افزود: در بخش صنعت و معدن، در خصوص دريافت پروانه تأسيس و بهره‌برداري، هيچ‌گونه تفكيك جنسيتي ميان زنان و مردان وجود ندارد و تسهيلات اختصاص‌يافته به گروه متقاضيان صنعت و معدن در ميان زنان و مردان يكسان است. 

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنايع و معادن با بيان اينكه زنان در مقاطع بالاي رشته‌هاي فني حضور دارند، عنوان كرد: زنان همچنين در واحدهاي توليدي از جمله داروسازي نقش پررنگي را ايفا مي‌كنند و واحدهاي توليدي كه بر روي ماشين‌آلات كار مي‌كنند نيز روي زنان به دليل دقت و مسئوليت‌پذيري‌شان، حساب خاصي مي‌كنند. 

ظفري ادامه داد: كار در واحدهاي توليدي سخت بوده و به دقت بيشتري نياز دارد همچنين كالاهاي توليدشده بايد از كيفيت بالايي برخوردار باشند و زنان به دليل دقت و مسئوليت‌پذيري بالا در اين زمينه بسيار موفق عمل مي‌كنند. 

وي با اشاره به اينكه در مدتي كه بانك اطلاعاتي را در دفتر امور بانوان وزارت صنايع و معادن ايجاد كرده‌ايم، زناني كه پروانه بهره‌برداري معدن را دريافت كرده‌اند، شناسايي شده‌اند، تصريح كرد: تاكنون 5 زن، پروانه اكتشاف معدن را دريافت كرده‌اند و در بهره‌برداري از معدن نيز حضور مستقيم دارند؛ به عنوان مثال زني در مهاباد، معدن سنگ مرمر دارد كه خود نيز در كار بهره‌برداري از آن حضور دارد. 

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنايع و معادن گفت: هم‌اكنون زناني در سطح كشور هستند كه واحد معدني به نامشان است و خود نيز در آن فعاليت مي‌كنند؛ در كل بيش از 85 زن در حال فعاليت در امور وابسته به معدن هستند كه در اين ميان مي‌توان به فعاليت زنان در مشاغلي همچون تراش سنگ و مسئوليت فني اشاره كرد؛ زنان بسياري هستند كه مسئول فني معادن هستند كه آنها را به بخش تراش سنگ هدايت كرده‌ايم تا از اين طريق بتوانند تعداد زيادي از زنان سرپرست خانوار را مشغول به كار كنند. 

ظفري در‌ خصوص حضور زنان در بخش صنعت خاطرنشان كرد: در بخش صنعت نيز زنان بسياري فعال هستند و علاوه بر زنان سرمايه‌گذار، تعداد زيادي از زنان هستند كه مدير كارخانه‌ها بوده و در اين زمينه تجربه و مهارت كافي را دارند؛ زنان در كارخانه‌ها در بخش‌هاي مختلفي از جمله مدير توليد، مدير كيفيت و آزمايشگاه حضور دارند. 

وي با بيان اينكه 99 درصد از كاركنان يك واحد توليدي دستكش‌هاي پزشكي در شهر تبريز را زنان تشكيل مي‌دهند، تصريح كرد: در زنجان نيز يك واحد توليدي وجود دارد كه زنان در آن بر روي ماشين آلات كار مي‌كنند؛ مديران براي بالا رفتن كيفيت كارشان در قسمت‌هايي كه نيازمند دقت و ظرافت بيشتري است، كارمندان زن را در اولويت استخدام قرار مي‌دهند. 

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنايع و معادن اضافه كرد: در بخش صنعت، دريافت تسهيلات تعريف شده است و فردي كه مي‌خواهد يك واحد صنعتي را احداث كند بايد مقداري سرمايه داشته باشد و درصدي نيز تسهيلات دريافت مي‌كند؛ در اين زمينه مردان نسبت به زنان ريسك‌پذيرتر هستند و تقاضاي ايجاد واحدهاي اقتصادي با ظرفيت بالاتر را دارند. 

ظفري اظهار داشت: به دليل شرايط سخت كاري حاكم بر مشاغل صنعتي، عده كمتري از بانوان مايل به فعاليت در اين زمينه هستند؛ در برخي از مشاغل صنعتي نيز كارفرمايان به دليل دقت و ظرافت كه از ويژگي‌هاي زنان است، ترجيح مي‌دهند از زنان استفاده كنند. 

10750403264581828474.jpg

سه شنبه 5 بهمن 1389  11:33 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها