0

تغذیه ماهیان آب شور

 
alimoradis
alimoradis
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 7040
محل سکونت : آذربايجان غربي

تغذیه ماهیان آب شور

- كه تغذيه بيش از اندازه در يك آكواريوم آب شور برابر با از دست دادن كيفيت استاندارد آب است بنابراين بيش از حد به غذا دهي اصرار نورزيد . 

2- صرفا" تغذيه با گياه حتي براي گونه هاي گياه خوار به تنهائي موجب از دست دادن برخي از ويتامينها در گونه مورد نگهداري مي شود لذا حتما" بايد در كنار آن از موارد ديگري كه به آن تمايل بيشتري دارند هم استفاده شود .

3- بعد از غذا دهي حتما كار سيفون كشي را انجام داده و غذاهاي مصرف نشده را خارج نمائيد . 

4- در صورت عدم تمايل يكي از گونه ها به رژيم مورد استفاده ، نوع و يا روش تغذيه را عوض نموده و نهايتا" از تغذيه نا اميد نشويد و به خاطر داشته باشيد ماهيهاي آب شور به تغذيه مصنوعي با روشهاي زير بدليل زندگي در طبيعت آزاد و وحشي آشنائي ندارند .

5- نوع رژيم غذائي بستگي به گونه هاي مورد نگهداري دارد لذا قبل از اقدام به تهيه ماهي براي نگهداري حتما" از منابع در دسترس در خصوص خلق و خو ، دماي مورد نياز ، ph مورد نياز ،‌ dgh مورد نياز و نوع تغذيه تحقيق كافي بعمل آوريد . 

بطور كلي ميتوان تغذيه گونه هاي مختلف را در سه دسته گياه خوار ـ‌ گوشت خوار و همه چيز خوار طبقه بندي نمود .

(( گونه هاي گياه خوار )) 

براي تغذيه گونه هاي گياه خوار عمدتا" جلبك فرآوري شده ، كاهو و اسفناج مورد مصرف قرار مي گيرد .

همانطور كه قبلا" هم گفته شد براي فراوري جلبك سبز مناسب ، ابتدا چندين صخره مرجاني تهيه و به تناوب صخره استريل شده را با استفاده از نور لامپ هالوژن و به فاصله حدود 25 – 20 سانتي متر نوردهي نمائيد پس از تشكيل جلبكها تا زماني كه رنگ آنها سبز روشن است مناسب براي استفاده مي باشند و چنانچه رنگ آن به قهوه اي گرائيد قابل استفاده نمي باشد . صخره جلبك زده را جهت تغذيه درون آكواريوم قراردهيد . مي توانيد به جاي استفاده از لامپ از نور خورشيد هم استفاده كنيد كه در اين صورت مراقبت بيشتري لازم خواهد بود .

(( گونه هاي گوشت خوار ))

بسته به تعداد گونه مورد نگهداري مقداري : 

ـ دل پاك كرده گوسفند يا مرغ ، پخته شده به مدت 20 دقيقه با مقدار كمي نمك ( 3واحد )

ـ ميگوي پاك كرده پخته شده به مدت 20 دقيقه با مقدار كمي نمك ( 1 واحد )

ـ ماهي كيلكاي دو نيم شده ( 2 واحد )

ـ برگ كاهوي شسته شده ( 2 واحد )

ـ كف درياي آسياب شده ( 5/0 واحد )

ـ آرتمياي خشك بسته بندي ( 1 واحد )

ـ كرم خوني خشك بسته بندي ( 5/0 واحد ) . توجه داشته باشيد در صورت استفاده بيش از حد از اين واحد ماهي دچار يبوست خواهد شد .

ـ پولك و غذاهاي تقويتي ماهيهاي آب شور تهيه شده از فروشگاه ( 1 واحد )

تهيه و سپس به تناوب مواد تهيه شده را با دستگاه يك دو سه آسياب نموده تا حدي كه كاملا" ريز شده و حالتي چسبنده پيدا نمايد سپس با قراردادن در كيسه فريزر و كوبيدن آن تخته هائي را بدست آوريد كه بتوانيد با خط كش آنها را به قطعات مساوي تقسيم كنيد . سپس آنها را درون فريزر قراردهيد تا منجمد شوند و براي هر بار تغذيه قطعهاي را جدا نموده و استفاده نمائيد . 

بهتر است قطعه اي را كه هر بار مورد استفاده قرار مي دهيد يك مرتبه درون آب نياندازيد و به مرور قطعات كوچكتري را از آن جدا نموده و ماهي ها را تغذيه نمائيد تا با اين كار هم از آلوده شدن آب جلوگيري نموده و هم در حين غذا دهي ميزان اشتهاي ماهي ها را بسنجيد . زيرا همانطور كه ميدانيد ماهي بيمار اشتهاي كمتري به خوردن غذا نشان مي دهد .

(( گونه هاي همه چيز خوار ))

براي اين گونه ها مي توانيد از همه رژيمهاي غذائي استفاده كنيد .

براي تغذيه همه گونه ها مي توانيد از موارد ديگري هم كه ذيلا" گفته مي شود استفاده كنيد . 

1- آرتميا :

 
آرتميا نوعي سخت پوست كوچك است كه بطور طبيعي در آبهاي شور مثل درياچه اروميه زيست مي كند . اين همان جانداري است كه به تغذيه فلامينگو ها رسيده و باعث قرمز شدن پرهاي آنها مي شود . بنابراين علاوه بر آن كه براي ماهي هاي آب شور يك تغذيه زنده به شمار مي رود به شادابي و درخشاني رنگهاي آنها نيز كمك شاياني مي نمايد به نحوي كه پس از چند بار تغذيه اين موضوع در گونه هاي مورد نگهداري كاملا" مشهود خواهد شد . 

آرتمیا يا همان ميگوي آب شور يكي از بهترين و مقويترين منابع غذائي است كه ميتواند كمك بسيار زيادي به رشد بچه ماهي و همچنين لاروها بنمايد .

آرتميا دربازار به صورت تخم يافت ميشود و مي توانيد از مغازه هاي ماهي فروشي و آكواريومي ها آنرا تهيه كنيد تخم اين موجود بسيار ريز است و تا چند سال ميتوانيد از تخم ها نگه داري كنيد به شرطي كه دور از رطوبت باشد.

نحوه تهيه آرتمیا :

ابتدا بايد تخم آرتمیا را از فروشگاه تهيه نمائيد.بعد از خريد تخمها به يك سري وسايل نياز داريد شامل يك متر شلنگ ، يك پمپ آكواريوم ، يك بطري یک و نیم ليتري يا همان بطري نوشابه خانواده و يك لامپ كوچك .

ابتدا بطري را برداشته و كف آنرا بطور كامل ببريد . نيازي به باز كردن درب بطري نيست . 

درب بطري را محكم ببنديد تا آب نشت نكند بعد حدود يك سانت از ته بطري را كه بريده ايد از قسمت بريده شده به سمت درب بطري دو سوراخ به موازات هم ايجاد نمائيد و با رد كردن يك نخ يا سيم مفتول از داخل آن دسته اي را بوجود آوريد . تا بتوانيد آن را از يك نقطه اويزان كنيد. 

اكنون به ابي كه جوشيده شده و كمي هم گرم باشد نياز داريد . آب را داخل بطري به اندازه يك ليتر بريزيد و به اندازه يك قاشق غذا خوري به آن نمك اضافه كنيد گرمي آب به حل شدن بهتر نمك كمك مي كند حالا پمپ هوا را روشن كرده و شلنگ را تا انتها در بطري قرار دهيد . در اينجا كف بطري در اصل در بطري است اما چون تنگتر هست كمك مي كند كه همه تخمها به راحتي در آب پراكنده شوند بعد از قرار دادن شلنگ پمپ را روشن كنيد وفتي كه شلنگ كاملا در کف قرار بگيرد باعث حل شدن كامل نمك ميشود بعد از اينكه اب به درجه طبيعي رسيد و خنك شد تخم هاي ميگو را اضافه كنيد توجه داشته باشيد كه مقدار زيادي از تخمها را استفاده نکنيد چون اندازه انها كوچك است اما وفتي كه تبديل به نوزاد شوند تعداد بيشتري به نظر مي رسند و اگر چند روز از تولد آنها بگذرد پوستشان سخت شده و غذاي مناسبي به حساب نمي آيند پس تخمها را به اندازه بريزيد پمپ هوا بايد هميشه كار كند لامپ تهيه شده را در كنار ظرف روشن كنيد اين عمل به باز شدن تخمها سرعت مي بخشد .

بعد از گذشت 24 تا 36 ساعت مشاهده خواهيد كرد كه موجودات ريز شفافي در داخل آب شناور هستند كه همان آرتميا يا ميگوهاي آب شور شما هستند . براي تغذيه ماهي ها شما بايد آرتمیا را از آب شور جدا كنيد . از يك پارچه مناسب استفاده كنيد و در تغذيه لاروها و بچه ماهي ها احتياط كنيد . 

آرتميا را در 4 وعده غذايي به ماهي ها بدهيد تا جواب بهتري از اين غذاي مقوي بگيريد . 

2- كرم خوني :

كرمهاي خوني سرشار از پروتئين بوده و ماهيهاي آب شور هم اشتهاي بسيار زيادي به خوردن آنها نشان مي دهند . كرمهاي خوني منجمد بسته بندي شده داخلي و خارجي در فروشگاههاي آكواريوم يافت مي شود . تصور اينكه بسته هاي خارجي كه گرانقيمت تر هم هستند مناسب است تصوري غلط است زيرا معمولا" بسته هاي آنها بدليل بعد مسافت سياه رنگ شده كه اين موضوع ناشي از يخ زدن و وارفتن هاي ممتد مي باشد لذا توصيه مي شود در هرصورت حتما" ازبسته هائي استفاده نمائيد كه رنگ آن كاملا" قرمز باشد . 

بدليل تمايل عموم گونه ها به خوردن آن و قيمت مناسب و پروتئين كافي رژيم غذائي بسيار مناسبي به شمار مي آيد ليكن از مصرف مداوم آن بايد خودداري كرد . حتما" دربين دفعات استفاده از رژيمهاي ديگر هم استفاده كنيد . 

3- لارو سنجاقك :

در حاشيه رودخانه ها ميتوان آنرا تهيه نمود كه عليرغم بسيار مغزي بودن آن مشكلات خاص خود را هم خواهد داشت . 

4- دافني 

شايد افراد کم سن و سال بخوبي دافني يا خاکشي را نشناسند ولي آنهايي که از آب انبارهاي قديمي آب برداشته اند يا در منزلشان حوض وجود داشته است اين حيوان را بخوبي مي شناسند .دافني ها جزو سخت پوستان ريز هستند که در بيشتر آبگيرهاي آب شيرِين يافت مي شوند ، و چون شکل آنها تا حدودي شبيه دانه هاي خاکشير است به آن خاکشي يا خاکشير هم مي گوِيند .در فرهنگ غربي به اين حيوان به زبان عاميانه کک آبي مي گوِيند زيرا تا حدودي شبيه به کک معمولي است. 

دافني ها جز بهترين مواد غذايي زنده مي باشند که در همه جا يافت مي شوند .البته نبايد انتظار داشت که در هر برکه يا آبگير بتوان آنها را پيدا کرد .معمولا در طبِيعت بيشتر مي توان توده هاي ابر مانند آنها را در برکه هايي که کنار محل ريزش آشغالهاي شهري درست ميشود ، و نيز در آبگيرهايي که آب آنها چندان تميز نيست، مشاهده نمود . 

رنگ دافني ها قرمز ، سبز يا خاکستري است ولي نوع قرمز آن مرغوبتر است .گاهي توده آنها بقدري بزرگ و متراکم است که از فاصله دور قابل تشخيص مي باشد .عمق توده ممکن است از 5 تا 50 سانتيمتر تفاوت نمايد .توده دافني در اثر حرکاتي که دارد از دور بصورت ابر متحرک ديده مي شود .از آنجا که دافني هاي بزرگ نمي توانند مورد استفاده بچه ماهي ها قرار گيرند ، لذا براي تغذيه آنها بايد با الک دافني هاي ريز را جدا کرد . 

جمع آوري دافني از محيط طبيعي 

پس از شناختن دافنيها و محلهاي زيست آنها ، مي توان با تورهاي دستي خاصي که داراي چشمه هاي بسيار ريز است به صيد اقدام نمود .قطر توردستي بايد حدود 25 سانتيمتر و عمق آن 35 سانتيمتر باشد .توري بايد بصورت استوانه اي و گرد و بدون درز داخلي دوخته شود .توري هاي مخروطي زياد مناسب نيستند چون باعث مرگ و مير بيشتر دافنيها مي شوند .از پارچه تنظيف و يا ساير پارچه هاي مشابه که داراي چشمه هاي توري بسيار ريزند مي توان براي اينکار استفاده نمود .پس از پيدا کردن دافني ها بايد با حرکت دادن تور دستي در داخل آب بصورت 8 انگليسي آنها را صيد نمود . 

دافنيهاي جمع شده را بايد در سطل آب ريخت و به محل مورد نظر برد .اگر آب داخل سطل گرم است مي توان مقداري يخ براي خنک کردن آن بکار برد .دافنيها احتياج به مصرف اکسيژن زياد دارند و اگر اکسيژن محلول در آب کم شود ، دافني ها به سطح آب مي آيند .صيادان حرفه اي دافنيها، معمولا صبح زود که دافني ها در سطح آب تجمع مي نمايند آنها را صيد مي نمايند .پس از شروع وزش باد و بالا آمدن آفتاب ، دافني ها معمولا به عمق آب مي روند ولي در مواقعي که تراکم آنها زياد است در سطح آب مي مانند .اگر سايه باني بر روِي آب درست شود ، مي توان تراکم دافني ها را در زير آب مشاهده نمود. 

در مناطق معتدل حداکثر تراکم دافنيها در ماه ارديبهشت است .پس از آن با شروع فصل گرما بتدريج تراکم آنها کم شده و مجددا در اوايل پاييز افزايش مي يابد .اگر سرما زياد نباشد ، در فصل زمستان نيز مي توان تراکم کمي از آنها را درآبها مشاهده نمود .بهترين آب مناسب براي رشد و نمو زياد آنها آبي است که پ – هاش آن خنثي و يا کمي قليايي باشد . 

نگهداري از دافنيها به طور زنده 

اگر اکسيژن کافي در دسترس دافني ها باشد ، در شرايط مساعد مي توان تابستانها تا 3 روز و در بهاريا پاييز تا يک هفته آنها را در يک سطل آب به طور زنده نگهداري کرد .بنابراين اگر در بهار و پاييز هفته اي يکبار و در تابستان هفته اي دو بار در مواقع لزوم اقدام به جمع آورِي آنها شود، کافي مي باشد . 

مضرات دافنيها 

از آنجا که پوسته آنها نرم و غير قابل نفوذ مي باشد داراي اثر ملين بوده و اگر غذاي اصلي ماهي ها را تشکيل دهند ، ماهيهابه اندازه کافي چاق نخواهند شد .اين غذا را مي توان با مواد نشاسته دار مانند گندم سبوس دار پخته به طور متناوب به ماهي ها داد تا عيب ياد شده تا حدودي برطرف گردد .گاهي ماهي ها که علاقه زيادي بخوردن دافني دارند ممکن است در اثر پرخوري از آن بميرند .همواره با دافنيها ممکن است نوزاد برخي از انگلها يا ساير جانوران آبزي بيماري زا بداخل آکواريوم انتقال داده شود که معمولا جداسازي آنها بعلت ريزي و يابي رنگي امکان پذير نيست .گاهي نيز دافنيها با آرواره هاي خود به بدن و برانشي بچه ماهي ها چسبيده و باعث مرگ و مير آنها مي شوند . 

 

تکثير و توليد دافني 


اگر چه احتمالا با ايجاد شرايط مساعد مانند پ – هاش کمي قليايي ، نور کافي و کمي کود گوسفندي مي توان حتي در لگن هاي پلاستيکي رختشوِيي اقدام به توليد دافني نمود ، با وجود اين ميزان دافني توليد شده در چنين ظرفي فقط مي تواند احتياجات غذايي يک يا دو جفت ماهي را در طول سال تامين نمايند . 

با ايجاد شرايط ياد شده مي توان اقدام به توليد دافني نمود .براي اين کار بايد صيد دافني کم کم صورت گيرد و به تدريج کود به اندازه کافي به استخرها اضافه گردد .خاک خشک مخلوط به محلول پهن گوسفندي و کمي آرد سوِيا بهترِين کود به حساب مي آيد .قبلا بهتر است اين مخلوط در مجاورت نور آفتاب بخوبي خشک شود تا تخم و نوزاد جانوران مضري که احتمالا در داخل آن وجود دارد از بين بروند .پس از پر کردن استخرها از آب و افزودن کود قرار دادن مقداري دافني مولد ، بعد از چند روز توليد مثل و افزايش آنها شروع خواهد شد .در استخرهاي پرورش دافني بهتر است در قسمتي از آن سايه باني براي جمع شدن دافني ها درست شود .کمي از آب استخر نيز بايد هفته اي يکبار تعوِيض شود تا از غليظ شدن آن جلوگيري شود

سه شنبه 5 بهمن 1389  9:46 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها