0

به مناسبت فرارسیدن 13 آبان، روز مبارزه با استكبار جهانی

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

به مناسبت فرارسیدن 13 آبان، روز مبارزه با استكبار جهانی

دانش‌‌آموزان همچون سایر گروه های ملت در اطاعت از فرمان حضرت‌امام(ره ) كه همه را دعوت به مبارزه بی امان با رژیم آمریكایی شاه می‌نمود، سر از پا   نمی‌شناختند و نجات اسلام را در پیروی كامل از امام(ره) سازش‌ناپذیر می دانستند . این طبقه جوان و فعال جامعه، بحق یكی از اركان و پایه‌های مهم انقلاب پیروزمند   اسلامی بودند .

صبح روز 13 آبان 1357 ه.ش دانش آموزان در حالی كه مدارس را تعطیل كرده بودند، رو به سوی دانشگاه نهادند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت ‌شكن خویش به جهان اعلام نمایند. این جوانان پرشور خداجو، گروه گروه داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع كردند.

مأموران شاه، دانشگاه را به محاصره خود درآورده بودند تا چنانچه فریاد حق‌طلبانه از گلویی برخاست، آن را با گلوله پاسخ دهند. دانش آموزان در كناره نرده‌ها و زمین چمن اجتماع كرده بودند و فریاد مقدس "الله اكبر" آنان فضا را می‌شكافت و تا فاصله‌های دور طنین می انداخت. ساعت یازده صبح مأموران ابتدا چند گلوله گاز اشك‌آور در میان دانش‌ آموزان و دانشجویان پرتاب كردند.

اجتماع كنندگان در حالی كه به سختی نفس می كشیدند، صدای خود را رساتر كردند و با فریاد دشمن شكن "الله اكبر" لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افكندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و لاله‌های انقلاب یكی پس از دیگری در خون غلتیدند. جوانان با فریاد الله اكبر و با شعارهای مرگ بر آمریكا و مرگ بر شاه به شهادت رسیدند و انقلاب خونین اسلامی‌شان را تداوم بخشیدند و دشمنان اسلام را بیش از پیش به رسوایی و شكست كشاندند.

در این واقعه 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند. یكی از شاهدان عینی می‌گوید: "شنبه 13 آبان سال 1357 ساعت 11 صبح، بیش از هفت هزار دانش آموز و دانشجو و دیگر طبقات مردم در محوطه دانشگاه تهران گرد آمده و عده‌ای سرگرم تماشای نمایشگاه عكس بودند و گروهی به سخنرانی گوش می‌كردند كه ناگهان یك كپسول گاز اشك‌آور در هوا چرخید و روی زمین دانشگاه فرود آمد.

عده ای سراسیمه به سوی درب ورودی دانشگاه دویدند، ولی در همین موقع صدای تیراندازی بلند شد. سربازان از پشت میله های دانشگاه به سوی مردم شلیك كردند. هنوز فریادهای"نترسید، تیراندازی هوایی است" بلند بود كه دانشجویی به زمین غلتید، از این لحظه به بعد دانشگاه و خیابان های اطراف آن مبدل به صحنه جنگ و گریز شد. دانشجویان و دانش آموزان قصد داشتند آن روز به سوی منزل مرحوم آیت الله طالقانی(ره) راه پیمایی كنند.

درست هنگامی‌كه عزم خروج از دانشگاه كردند با تیراندازی نیروها مواجه شدند و به دنبال آن دانشگاه صحنه برخوردهای خونین شد. مجروحان توسط دانشجویان به بیمارستان منتقل شدند."در همان ساعات اولیه نیروهای ضربت وارد دانشگاه شدند و دانشجویان و دانش آموزان برای مقابله با این حمله آتش افروختند و به دنبال آن مأموران پس از چند متر پیشروی در دانشگاه آنجا را ترك كردند.

با شدت گرفتن تظاهرات، مأموران حكومت نظامی خیابان های اطراف دانشگاه و قسمتی از خیابان انقلاب را بستند و دانشجویان و دانش آموزان در خیابانهای اطراف پراكنده شدند. تظاهر كنندگان در چند نقطه خیابان‌های جمهوری اسلامی و ولی عصر(عج) و خیابان‌های منشعب از آن آتش افروختند و با دادن شعار الله اكبر و لا اله الا الله خود را از حملات ددمنشانه مأموران نجات می دادند.

ساعت دو بعداز ظهر مجدداً سربازان حكومت نظامی بر روی دانشجویان و دانش‌آموزان كه در داخل دانشگاه بودند، تیراندازی كردند كه در همان لحظات اول عده ای از دانشجویان به زمین افتادند و در خون غلتیدند.

  دانشجویان و دانش آموزان با پلاكاردهایی كه در آن شمار كشته شدگان دانشگاه را نوشته بودند با دادن شعار الله اكبر و خمینی رهبر به راه پیمایی پرداختند. جنگ و گریز مأموران نظامی با دانشجویان و دانش آموزان تا پاسی از شب ادامه داشت " حضرت امام خمینی (ره) در پیامی كه به همین مناسبت از پاریس برای امت قهرمان ایران فرستادند، فرمودند:

"عزیزان من صبور باشید كه پیروزی نهایی نزدیك است و خدا با صابران است.

ایران امروز جایگاه آزادگان است من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام صدای آزادیخواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم".

از آن تاریخ به بعد، سیزدهم آبان ماه با عنوان روز دانش آموز، به عنوان حماسه خونین لاله های انقلاب در جریان نهضت اسلامی گرامی داشته می‌شود. شكوه سیزدهم آبان را پاس می داریم، زیرا مردانگی و فتوت ایثار و از خود گذشتگی و دشمن ستیزی با سران كفر را مقدس می‌دانیم. یاد همه شهیدان این روزهای بزرگ گرامی باد و خاطره سیزده آبان همیشه در جان‌ها جاودان باد.

سیزدهم آبان روزی است كه جوانه های سبز ایمان رویید و دانش‌آموزان مسلمان به نشانه اعتراض به حكومت، در دانشگاه تهران اجتماع كردند و تاریخ، شاهد خون به ناحق ریخته آنان شد. دانش‌آموزان انقلابی برخاستند تا نور گوهر دانش و دانش آموزی را در آیینه حماسه و دلیری بتابانند و غبار خودباختگی را از سیمای مدرسه بروبند.

  آنان برخاستند تا انقلاب ننشیند و فریاد كردند تا جهان، پیام انقلاب را بشنود. اینك ما مانده ایم با خاطرات آن روزها و می دانیم كه امروز اگر به سایه راحت نشسته ایم، مدیون استقامت شهیدانی هستیم كه در آشوب ظلمت چیره، به مصاف شب رفتند تا ایمان خفته انسان را به سامان صبح برسانند.

یاد همه شهیدان دانش آموز، گرامی و خاطره سیزدهم آبان در جانها جاودانه باد!

 

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 12 آبان 1388  7:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها