0

احتمال کاهش سهميه زمستاني بنزين

 
azadeh7
azadeh7
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 442
محل سکونت : اصفهان

احتمال کاهش سهميه زمستاني بنزين

رويانيان خبر داد
احتمال کاهش سهميه زمستاني بنزين
جام جم آنلاين: رئيس ستاد مديريت حمل و نقل سوخت با اشاره به کسري 3.8 ميليارد دلاري بودجه واردات بنزين تا پايان سالجاري، اعلام کرد پيشنهاد کاهش سهميه هاي بنزين زمستاني خودروها به ستاد مديريت حمل و نقل سوخت ارائه شده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، محمد رويانيان ديشب ( شنبه ) در يک برنامه تلويزيوني با بيان اينکه از ابتداي سال جاري تاکنون متوسط مصرف روزانه بنزين کشور حدود 63 تا 64 ميليون ليتر در روز بوده است، گفت: در صورتي که طرح سامانه هوشمند سوخت و سهميه بندي در کشور اجرايي نمي شد در حال حاضر ميزان متوسط مصرف بنزين کشور به 90 ميليون ليتر در روز افزايش مي يافت.

وي با بيان اينکه مديريت مصرف سوخت، تعيين ميزان مصرف بنزين خودروها، کاهش قاچاق و ساماندهي مصرف بنزين در بخش حمل و نقل عمومي از مهمترين مزيت‌هاي راه اندازي سامانه هوشمند سوخت در کشور است، تصريح کرد؛ همچنين با راه اندازي اين طرح تعدادي از خودروهايي که وجود خارجي نداشته شناسايي و از رده حمل و نقل حذف شد.

رويانيان با اشاره به حذف يک ميليون و 200 هزار کارت هوشمند بنزين خودروها از ابتداي سالجاري تاکنون بيان کرد؛ حذف اين کارتهاي اضافي منجر به کاهش مصرف حدود 3 ميليون ليتري بنزين در کشور شده است.

توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور با بيان اينکه پس از اجراي طرح سهميه بندي و از محل صرفه جويي مصرف بنزين ناوگان حمل و نقل عمومي کشور توسعه بيشتري يافته است، گفت: هم اکنون تعداد اتوبوس‌ها حدود 8 هزار دستگاه افزايش يافته همچنين تعداد تاکسي ها با افزايش دو و نيم برابري به 320 هزار دستگاه رسيده است.

وي افزود: همچنين ميزان بودجه ساخت مترو حدود 3 تا 4 برابر افزايش يافته به طوري که هم اکنون شهرداري تهران قادر است سالانه حدود 15 تا 16 کيلومتر خط جديد مترو احداث کند.

هدفمند کردن يارانه ها جراحي اقتصاد ايران

رويانيان با اشاره به آغاز بررسي و تصويب طرح هدفمند کردن يارانه ها در مجلس اظهار داشت: هم اکنون بر اساس قانون توسعه حمل و نقل وضع موجود براي رسيدن به وضع مطلوب 3 سال از برنامه خود عقب است.

وي با اشاره به سهم 75 درصدي حمل و نقل عمومي در جابجايي مسافران يادآور شد: پيش بيني مي کنيم با اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها و تخصيص منابع جديد ظرفيت ناوگان حمل و نقل عمومي کشور توسعه بيشتري يابد.

رويانيان از طرح هدفمند کردن يارانه ها به عنوان يک جراحي اقتصادي ياد کرد و افزود: بدون شک اجراي اين طرح مشکلاتي را براي مردم ايجاد مي کند که وجود اين مشکلات براي اجراي کارهاي بزرگ طبيعي است.

وي بيان کرد: همچنين بسته هاي سياستي و حمايتي هدفمند کردن يارانه ها در بخش حمل و نقل عمومي تعريف و به زودي ارائه مي شود.

کسري 3.8 ميليارد دلاري بودجه واردات بنزين

اين مقام مسئول در دولت با بيان اينکه در سال 85 حدود 12 ميليارد دلار بنزين و گازوئيل وارد کشور شده است، گفت: اما در صورتي که وضع موجود ادامه يابد تا پايان سال جاري ميزان کسري بودجه واردات بنزين کشور حدود 3.8 ميليارد دلار خواهد بود.

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور با بيان اينکه هم اکنون ميزان واردات بنزين کشور توسط شرکت نفت بيش از رقم کسري بودجه است، بيان کرد: با توجه به اينکه شرکت نفت موظف به تامين شبانه روزي بنزين مورد نياز مردم است بايد انبارهاي اين شرکت همواره پر باشد و از اين رو ممکن است ميزان واردات بيش از بودجه تعيين شده باشد.

وي همچنين در مورد احتمال کاهش و يا تغيير سهميه هاي بنزين در فصل زمستان توضيح داد: بر اساس قانون بودجه تاکنون دولت با کسري اعتبار واردات بنزين مواجه بوده و در همين حال برخي از کارشناسان پيشنهاد کاهش سهميه هاي بنزين را به ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور ارائه کرده اند.

رويانيان در پايان با بيان اينکه بايد براي کاهش فشار بر روي مردم سهميه هاي بنزين به صورت سالانه تعيين تکليف شود خاطر نشان کرد: پيش بيني مي شود در صورت تصويب مجلس اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها از ابتداي سال آينده آغاز شود.


mobile

 

سه شنبه 12 آبان 1388  3:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها