0

شیاف گلیسیرین برای یبوست و بواسیر [مزایا و عوارض جانبی]

 
jody70
jody70
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1396 
تعداد پست ها : 48

شیاف گلیسیرین برای یبوست و بواسیر [مزایا و عوارض جانبی]

شیاف گلیسیرین برای چیست

شیاف گلیسیرین برای یبوست بزرگسالان استفاده می شود. یکی از دلایل اصلی بیشتر بیماری های مقعدی مثل بواسیر یا هموروئید نیز یبوست می باشد. بنابراین ِآیا شیاف گلیسیرین برای درمان بواسیر هم کاربرد دارد؟

بواسیر از مشکلات شایع مقعد است که در اثر التهاب و کشیده شدن عروق ناحیه مقعد ایجاد می شود. عواملی مثل یبوست، زور زدن هنگام دفع، بارداری و زایمان، رابطه مقعدی و … باعث فشار به وریدهای مقعد شده و در نهایت بواسیر به شکل گوشت اضافه مقعدی که بیرون زده است ظاهر می شود.

بواسیر در مراحل اولیه اگر به موقع تشخیص داده شود ممکن است با روش های خانگی و پماد و دارو درمان شود. یکی از داروهایی که برای رفع یبوست و تسکین سریع بواسیر پیشنهاد می شود شیاف گلیسیرین می باشد که در ادامه این مطلب از پرتو کلینیک به نحوه استفاده از شیاف گلیسیرین برای یبوست و تاثیر آن در درمان هموروئید می پردازیم.

شیاف گلیسیرین برای چیست

گلیسیرین متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان ملین هیپراسموتیک (ملین هایی که باعث جذب بیشتر آب به روده شده) شناخته می شوند و با کشیدن آب به روده عمل می کند. شیاف گلیسیرین معمولاً منجر به اجابت مزاج در عرض ۱۵ تا ۶۰ دقیقه خواهد شد.

شیاف گلیسیرین برای یبوست بزرگسالان

شیاف گلیسیرین برای یبوست بزرگسالان

For adults, the normal frequency of bowel movements varies from once daily to 1 to 2 times weekly. For preschool-aged children, the normal frequency of bowel movements varies from once daily to once every other day. Constipation is best treated by drinking plenty of fluids, eating foods high in fiber, and exercising regularly.

ترجمه فارسی: برای بزرگسالان، دفعات طبیعی اجابت مزاج از یک بار در روز تا ۱ الی ۲ بار در هفته متغیر است. برای کودکان، تعداد دفع طبیعی از یک بار در روز تا یک روز در میان متفاوت است. یبوست با نوشیدن مایعات زیاد، خوردن غذاهای پر فیبر و ورزش منظم بهتر درمان می شود.

نقل قول از سایت www.webmd.com

شیاف گلیسیرین با نام تجاری Fleet Pedia-Lax، یبوست های گاه به گاه را با افزایش جذب مقدار آب به روده درمان می کند. شیاف گلیسیرین چگونه می تواند یبوست و ناراحتی هموروئید را تسکین دهد؟
با قرار دادن شیاف گلیسیرین در مقعد، گلیسیرین آزاد شده مدفوع را نرم می کند و اجابت مزاج را آسان تر می کند. همچنین فشار را افزایش می دهد که باعث می شود ماهیچه های روده مدفوع را حرکت دهند. شیاف گلیسیرین متعلق به داروهای مسهل است.

شیاف گلیسیرین برای بواسیر

شیاف گلیسیرین برای بواسیر

شیاف ها مثل شیاف آنتی هموروئید یا شیاف گلیسیرین بواسیر را درمان نمی کند و آنها را از بین نمی برند. استفاده از شیاف گلیسیرین برای بواسیر فقط می تواند با کاهش تورم و کنترل یبوست، درد و ناراحتی و سایر علائم را پنهان یا از شدت آن بکاهد.

درمان‌های بدون نسخه فقط می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند تا زمانی که عمل بواسیر یا لیزر هموروئید توسط دکتر بواسیر انجام شود.

شیاف گلیسیرین برای بواسیر داخلی بهتر است. این دارو توسط بافت رکتوم جذب می شود و می تواند به تمام ناراحتی ها و دردهای ناشی از هموروئید کمک کند. همچنین ممکن است علائم ناشی از هموروئید خارجی را نیز تسکین دهد.

پمادهای بواسیر مثل پماد آنتی هموروئید معمولاً برای بواسیر خارجی بهتر عمل می کند. شیاف گلیسیرین معمولاً روزی یک بار برای مدت یک هفته استفاده می شود.

روش استفاده از شیاف گلیسیرین

شیاف گلیسیرین فقط برای استفاده مقعدی است. آن را از طریق دهان مصرف نکنید. دستورالعمل‌های روی محصول را بخوانید. اگر شیاف خیلی نرم است که نمی‌توان آن را وارد کرد، قبل از برداشتن روکش فویل، آن را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید.

 • قبل و بعد از استفاده از این محصول دست های خود را بشویید.
 • اگر دارو در فویل پیچیده شده است، فویل را بردارید.
 • به پهلوی چپ دراز بکشید و زانوی راست را کمی خم کنید.
 • ابتدا شیاف را به آرامی با انگشت خود وارد مقعد کنید.
 • برای جلوگیری از بیرون آمدن شیاف، حدود ۱۵ دقیقه دراز بکشید.

از شیاف گلیسیرین بیش از یک بار در روز استفاده نکنید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. استفاده از شیاف گلیسیرین موجب کاهش درد بواسیر شده و با درمان یبوست از پیشرفت علائم بیماری نیز پیشگیری می کند.

شیاف گلیسیرین برای کودکان

از کودک بخواهید به پهلو دراز بکشد و ساق پا را صاف کرده و پای بالایی را به سمت شکم خم کند.

ابتدا شیاف را به آرامی با انگشت خود وارد رکتوم کنید که انتهای آن نوک تیز است.

باسن را چند ثانیه کنار هم نگه دارید. سپس از کودک خود بخواهید در صورت امکان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دراز بکشد تا شیاف خارج نشود.
آیا شیاف گلیسیرین برای کودکان بی خطر است؟
استفاده از شیاف گلیسیرین برای کودکان باید مناسب با سن کودک باشد. مصرف شیاف گلیسیرین برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع است و اقدامات احتیاطی باید اعمال شود.
به طور کلی برای یبوست کودک ممکن است پزشک راه های دیگری را مثل استفاده از قطره، مالش شکم با روغن و یا مصرف ترنجبین را پیشنهاد کند. بهتر است سرخود از شیاف ها برای کودک استفاده نکنید.

استفاده از شیاف گلیسیرین در دوران بارداری: مجاز یا ممنوع؟

آیا می توان در دوران بارداری از شیاف گلیسیرین استفاده کرد؟ استفاده از شیاف گلیسیرین در بارداری به دلیل جذب پایینی که دارد، مشکلی ندارد و هیچ نگرانی در مورد آسیب رساندن به جنین وجود ندارد.در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود.
برای استفاده از شیاف گلیسیرین در دوران شیردهی نیز باید حتماً با پزشک مشورت کنید. زیرا مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر

عوارض شیاف گلیسیرین

If your doctor has directed you to use this product, remember that your doctor has judged that the benefit to you is greater than the risk of side effects

ترجمه فارسی: اگر پزشک به شما توصیه کرده است که از شیاف گلیسیرین استفاده کنید، به یاد داشته باشید که پزشک شما قضاوت کرده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است.

به نقل از سایت www.webmd.com

شیاف گلیسیرین عوارض جانبی جدی ندارد ولی در برخی افراد ممکن است باعث عوارض زیر شود که معمولاً موقتی بوده و پس از مدتی برطرف می شود:

 • تحریک و سوزش مقعد
 • ناراحتی و گرفتگی شکم
 • مشاهده مقدار کمی مخاط در مدفوع

اگر هر یک از این عوارض ماندگار شد یا بدتر شد، مصرف دارو را قطع کنید.

در صورت داشتن عوارض جانبی جدی، از جمله:

 • درد شکمی که شدید است
 • خون در مدفوع و خونریزی مقعدی
 • بثورات پوستی
 • سرگیجه شدید
 • اسهال طولانی مدت و عوارض آن (کم آبی بدن، کاهش ادرار، خشکی دهان، سرگیجه و تپش قلب)

مصرف شیاف را قطع کنید و فوراً به پزشک اطلاع دهید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است.

موارد منع مصرف شیاف گلیسیرین

اگر هر یک از شرایط زیر را دارید نباید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید:

 • حساسیت به گلیسیرین
 • خونریزی مقعدی
 • انسداد روده
 • دیابت
 • جراحی شکم
 • کسانی که به تازگی جراحی مقعدی انجام داده اند

اگر پزشک برای شما شیاف گلیسیرین را تجویز کرده برای اینکه تداخل دارویی پیش نیاید قبل از استفاده اگر ملین و یا داروی خاص دیگری را استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

سوالات متداول درباره شیاف گلیسیرین

شیاف گلیسیرین کی اثر میکنه؟

جذب این شیاف در بدن پایین است و معمولاً پس از ۱۵ ساعت اثر خواهد کرد.

اگر شیاف گلیسیرین اثر نکرد چه باید کرد؟

اگر شیاف گلیسیرین اثر نکرد ممکن است برای درمان یبوست تنقیه یا تخلیه دستی نیاز باشد.

شیاف گلیسیرین کودکان هر چند ساعت یکبار باید گذاشته شود؟

هر ۲۴ ساعت یکبار و نباید بیش از یکبار در روز استفاده شود.

آیا شیاف گلیسیرین برای نوزاد ۴۰ روزه میشه استفاده کرد؟

مصرف این دارو برای کودکان زیر دو سال ممنوع است.

منبع:

https://partoclinic.com/%d8%b4%db%8c%d8%a7%d9%81-%da%af%d9%84%db%8c%d8%b3%db%8c%d8%b1%db%8c%d9%86/

https://partoclinic.com/

https://vanaklaser.ir/

شنبه 16 تیر 1403  11:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها