0

مصرف پروبیوتیک ها برای حفظ سلامت دستگاه گوارش

 
nyushagholami
nyushagholami
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 100
محل سکونت : tehran

مصرف پروبیوتیک ها برای حفظ سلامت دستگاه گوارش

پروبیوتیک ها همان باکتری های سالمی هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما یافت می شوند. پروبیوتیک ها با اثرات رژیم غذایی غلط در بدن، مصرف آنتی بیوتیک ها و استرس مبارزه نموده و جذب مواد مغذی در بدن را افزایش میدهند. همچنین از سایر اثرات پروبیوتیک ها می توانیم به تجزیه لاکتوز، تقویت سیستم ایمنی بدن و حتی درمان IBS اشاره کنیم. از منابع دارای پروبیوتیک می توانیم به لبنیاتی مانند شیر و ماست اشاره کنیم.

مصرف مرتب غذاها

مصرف وعده های غذایی و تنقلات در یک برنامه منظم، می تواند سلامت سیستم گوارش بدن را حفظ نماید. هدف این است که وعده هایی غذایی شامل صبحانه، ناهار، شام و میان وعده در ساعات منظمی از روز مصرف شوند.

هیدراته نگاه داشتن بدن

نوشیدن مقدار زیاد و کافی آب در حفظ سلامت دستگاه گوارش موثر است. فیبر آب موجود در روده را به خود جذب نموده و به این ترتیب حجم مدفوع را افزایش داده و آن را نرم تر می کند تا به این ترتیب به راحتی از دستگاه گوارش عبور کند و مانع از بروز بیماری هایی نظیر بواسیر شود.

عادت های بد را فراموش کنید !

عادت بد زندگی که موجب آسیب به دستگاه گوارش می شود، را فراموش کنید. به طور مثال سیگار کشیدن، کافئین بیش از حد ، مصرف مشروبات الکلی و … می تواند عملکرد دستگاه گوارش را با اختلال مواجه کرده و منجر به مشکلات زخم معده و سوزش سر معده شود.

ورزش منظم

ورزش منظم می تواند عملکرد روده را افزایش داده و با بهبود عملکرد دستگاه گوارش، احتمال یبوست را کاهش دهد. همچنین ورزش می تواند به حفظ تعادل وزن بدن کمک نموده و این امر به سلامت کلی بدن کمک می کند. به همین منظور لازم است؛ ورزش را در برنامه هفتگی خود بگنجانید.

فعالیت بدنی جریان خون را به ماهیچه‌های دستگاه گوارش افزایش می‌دهد، ماهیچه‌ها غذای ما را در امتداد دستگاه گوارش بهتر تجزیه می کنند. در نتیجه فرآیندی که به نام پریستالسیس انجام شده و باعث می‌شود آنها سریع‌تر و موثرتر کار کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که ورزش بر تعادل عملکرد باکتری ها در روده تأثیر می گذارد.

عکس کاهش استرس برای سلامت سیستم گوارش

مدیریت استرس و تنش ها

استرس و اضطراب بیش از حد، عملکرد سیستم گوارش را با اختلال مواجه نموده و سلامت بدن را به خطر می اندازد به همین منظور لازم است راهکاری اساسی برای مدیریت استرس و اضطراب های روزانه خود داشته باشید.

در آخر به یاد داشته باشید، آنچه که می خوردید با کیفیت سلامت جسم شما در ارتباط است، با انجام این 10 راهکار می توانید زندگی شاد و سلامتی را تجربه نمایید.

خطرات و عوارض رعایت نکردن سلامت دستگاه گوارش

بدون سلامت گوارشی، مجموعه ای از علائم ناراحت کننده مانند درد شکم، نفخ، سوء هاضمه و موارد دیگر را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، ممکن است غذایی که می خورید کمبود تغذیه ایجاد کرده، که می تواند بر سلامت و تندرستی شما تأثیر منفی بگذارد.

همچنین به وجود آوردن برخی مشکلات گوارشی از عوارض رایج عدم تقویت دستگاه گوارش و رعایت نکردن سلامت آن بوده که شامل موارد زیر می شوند:

  • یبوست مزمن
  • بیماری بواسیر یا هموروئید
  • شقاق مقعدی
  • آبسه مقعدی

منبع: https://www.zibamoon.com/Detail/20280/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%B1%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87

سه شنبه 14 آذر 1402  12:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها