0

روش انتقال زگیل مقعدی چگونه است؟

 
nyushagholami
nyushagholami
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 100
محل سکونت : tehran

روش انتقال زگیل مقعدی چگونه است؟

آنها از طریق رابطه جنسی سطحی یا دخول کامل از طریق واژن، دهان، مقعد، آلت تناسلی و تماس با بیضه ها منتقل می شوند. این نکته اهمیت بسیاری دارد که برای تشخیص دقیق به همراه درمان سریعا اقدام کنید. زیرا در صورت درمان نکردن به موقع، این زائده ها بیشتر رشد کرده و احتمال انتقال آنها نیز بیشتر خواهد شد.

⛔ زگیل ها میتوانند داخل مقعد و خارج از آن ایجاد شوند. در برخی موارد بیمار ممکن است آن را با بواسیر یا هموروئید اشتباه بگیرد. این باور اشتباه است. زیرا عامل به وجود آورده دو بیماری کاملا جدا از یکدیگر هستند.

علت ایجاد زگیل ها در داخل اطراف مقعد

ویروس اچ پی وی HPV یا پاپیلومای انسانی شایع ترین ویروس جنسی در سراسر کشور ها بوده که باعث ایجاد زگیل تناسلی در واژن، مقعد، آلت تناسلی و بیضه ها می شود. این ویروس از تماس مستقیم پوست به پوست در ناحیه تناسلی افراد منتقل می شود. که ممکن است تا مدت ها بعد از ابتلا در بدن مخفی بماند. در نتیجه فرد متوجه نخواهد شد که به این ویروس مبتلاست و آن را از چه کسی گرفته است (در صورتی که با شخص دیگری بعد از آن رابطه داشته باشد). 

💡 بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی چیست؟ (علائم و علت در واژن و آلت تناسلی)

از طرفی دیگر سیستم ایمنی بدن انسان به گونه ای طراحی شده که با ورود ویروس Hpv در بدن در مرحله اول مقابله میکند و در بسیاری از موارد آن را هم از بین می برد. ولی این روند در بدن کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به این گونه عمل نمی کند. در نتیجه ممکن است سریعا زگیل ها از مقعد یا قسمت های دیگر اندام تناسلی بیرون بزنند.

کسانی که به نوع دیگری از ویروس و عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا، HIV، هرپس، سوزاک و… مبتلا هستند، احتمال بالاتری برای ابتلای آنها به ویروس اچ پی وی وجود دارد.*

علائم زگیل مقعدی در زنان و مردان

علائم این زائده ها در مقعد زنان و مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • برجستگی های کوچک و برجسته یا دسته ای از زائده ها در اطراف مقعد یا روی پوست اطراف دستگاه تناسلی
  • رنگ گوشتی، صورتی یا سفید
  • احساس خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
  • خونریزی هنگام اجابت مزاج
  • ناراحتی یا درد در هنگام آمیزش جنسی
  • افزایش رطوبت یا ترشحات اطراف مقعد
  • در موارد نادر، زگیل مقعدی ممکن است باعث مشکل در حرکات روده یا انسداد مسیر ادرار شود.

توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از افراد آلوده به HPV دچار زگیل های قابل مشاهده نمی شوند، بنابراین امکان ابتلا به این ویروس بدون هیچ علامتی وجود دارد. مشاهده عکس زگیل تناسلی زنان و مردان می تواند برای تشخیص به بیماران کمک کند.

💡 بیشتر بخوانید: عکس زگیل تناسلی (واقعی در زنان و مردان)

عکس مراحل تبدیل زگیل به سرطان مقعدی
عکس مراحل تبدیل زگیل به سرطان مقعدی

چه زمانی باید برای پیگیری به دکتر مراجعه کرد؟

اگر به تازگی یا مدتی است که نشانه های بالا را تجربه می کنید، برای تشخیص دقیق و دریافت یک روش درمانی به دکتر زگیل تناسلی مراجعه کنید. همچنین پیشنهاد میشود که اگر با فردی رابطه دارید که قبلا به زگیل مقعدی یا هر نوع زگیل تناسلی مبتلا بوده، شما هم زیر نظر پزشک باشید. 

یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت بوده، این است که اگر قبلا زگیل های تناسلی داشتید که درمان شده اند و علائمی از بازگشت آنها میبینید، سریعا به دکتر مربوطه مراجعه کنید تا از پیشرفت و انتقال جلوگیری شود.

آیا آنها خطرناک هستند؟

درست است که خود زگیل مقعدی خطرناک نبوده و ممکن است ناچیز به نظر برسد، اما آنها نقشی در فعال کردن سلول های سرطانی و ایجاد سرطان مقعد دارند. در نتیجه ویروس HPV برای مقعد بسیار خطرناک می باشد. به علاوه در صورتی که آنها را از بین نبرید، زیاد تر شده، به قسمت های دیگر بدن شما نیز سرایت کرده و می توانند شریک جنسی شما را هم درگیر کنند.

https://jarahlaser.com/%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa/%d8%b2%da%af%db%8c%d9%84-%d9%85%d9%82%d8%b9%d8%af%db%8c/

چهارشنبه 17 آبان 1402  12:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها