0

معرفی ابزارهای عمومی پرکاربرد در مطب دندانپزشکی

 
09115219775
09115219775

معرفی ابزارهای عمومی پرکاربرد در مطب دندانپزشکی

ابزار و تجهیزات مهم‌ترین مساله در درمان‌های دندانپزشکی هستند. شما بعد از مراجعه به دندانپزشکی، متوجه می‌شوید که دندانپزشک برای معاینه و بررسی دندان‌های شما از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کند. برخی از این ابزارها تخصصی هستند و برای درمان‌های خاص استفاده می‌شوند.

 

اما برخی دیگر ابزارهای عمومی هستند و در موارد مختلفی به کار برده می‌شوند. ابزارهای عمومی به این دلیل که در درمان‌های مختلف کاربرد دارند، مهم هستند. ابزارهای عمومی طیف گسترده‌ای از ابزار از جمله آینه، پنس، الواتور و ... هستند.

آشنایی با چند تا از ابزارهای عمومی پرکاربرد در مطب دندانپزشکی

در این قسمت به معرفی چندتا از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای عمومی در مطب دندانپزشکی می‌پردازیم.

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یا همان صندلی بیمار، اولین ابزاری است که دندانپزشک برای شروع کار خود به آن نیاز دارد. یونیت دندانپزشکی طراحی به خصوصی دارد و به گونه‌ای طراحی شده که بیمار در حین اعمال دندانپزشکی روی آن احساس راحتی کند. یونیت دندانپزشکی از 4 بخش صندلی، باکس، چراغ روشن و کراشوار تشکیل می‌شود.

دریل دندانپزشکی

یکی دیگر از ابزارهای عمومی پرکاربرد در مطب دندانپزشکی، دریل است. دریل‌ها برای سوراخ کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دریل بیشتر در درمان عصب کشی استفاده می‌شود.

سرنگ دندانپزشکی

سرنگ دندانپزشکی برای تزریق مواد بی‌حسی به دندان کاربرد دارند. سرنگ‌های دندانپزشکی بلندتر از سرنگ‌های عادی هستند تا بتوانند ماده بی‌حسی را به خوبی به قسمت‌های مختلف دندان تزریق کنند.

قالب دندانپزشکی

قالب دندانپزشکی از دیگر ابزارهای پرکاربرد در دندانپزشکی است که برای تهیه روکش دندان از آن استفاده می‌شود. قالب دندانپزشکی فریم بسیار نرمی دارد و به خوبی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

آینه دندانپزشکی

آینه دندانپزشکی، از پرکاربردترین ابزارهای عمومی در مطب‌های دندانپزشکی است. آینه ابزار مهمی برای معاینه و بررسی دندان‌ها است. آینه دندانپزشکی اگر چه که ابعاد کوچکی دارد اما کاربردهای زیادی دارد:

·      امکان دیدن نواحی مختلف دندان و دهان به دندانپزشک

·      کمک به تشخیص بیماری‌های لثه‌ای

·      بررسی و معاینه کامل دندان و پوسیدگی‌های آن

شما می‌توانید آینه دندانپزشکی از برندهای مختلف را با بهترین قیمت، از فروشگاه دنتیوا سفارش دهید. فروشگاه دنتیوا یکی از معتبرترین فروشگاه‌های تخصصی در زمینه ابزار عمومی و تخصصی دندانپزشکی است.

ساکشن دندانپزشکی

ساکشن از دیگر ابزارهای پرکاربرد در دندانپزشکی است. ساکشن شبیه جاروبرقی عمل کرده و تمام مایعات را هنگام معاینه و درمان‌های مختلف را از دهان خارج می‌کند. قدرت مکش ساکشن با توجه به نوع درمان دندانپزشکی فرق می‌کند.

توربین و آنگل دندانپزشکی

توربین و آنگل دندانپزشکی دو تا از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارها در دندانپزشکی هستند. از این ابزارها برای تراش دندان، حذف پوسیدگی دندان، پالیش و پرداخت دندان استفاده می‌شود. توربین، هندپیس با سرعت بالا است که از طریق اتصال به یونیت و فشار هوا کار می‌کند. آنگل هندپیس با سرعت پایین است که برای بروساژ در جرم گیری، پالیش و پرداخت دندان‌ها به کار می‌رود. آنگل‌ها سرعت پایین‌ترین نسبت به توربین داشته و از طریق فشار هوا کار می‌کنند.

رابردم دندانپزشکی

رابردم برای ایزولاسیون دندان هنگام اعمال مختلف به کار می‌رود. با استفاده از رابردم می‌توان احتمال بلعیدن مواد، سقوط وسایل و یا قورت‌دادن محلول‌های شستشو دهنده در هنگام درمان را کاهش داد.

الواتور دندانپزشکی

الواتور یکی از ابزارهای اصلی برای درمان ریشه دندان است. الواتور برای عقب زدن بافت لثه و کمک به حفرکردن زیر دندان در هنگام درمان ریشه به کار می‌رود. الواتور هیچ جایگزینی ندارد و اگر از ابزار دیگری به جای آن استفاده کنید، روند درمان بسیار دردناک خواهد شد.

فورسپس دندانپزشکی

فورسپس یکی از دیگر ابزارهای عمومی و پرکاربرد در دندانپزشکی است. فورسپس را به عنوان انگشت ششم دندانپزشکان نیز می‌شناسند. به کمک این ابزار می‌توانید اشیای مختلف را نگه داشته یا بگیرید. فورسپس‌ها از جنس فولاد ضد زنگ هستند و می‌توان آن‌ها را اتوکلاو کرد. البته برخی از نمونه‌های یک بار مصرف فورسپس از جنس پلاستیک نیز در بازار وجود دارد.

 

خرید ابزار و تجهیزات دندانپزشکی اصل دنتیوا

یک شنبه 18 تیر 1402  1:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها