0

علت درد دندان روکش شده پس از چند سال

 
09120059008
09120059008

علت درد دندان روکش شده پس از چند سال

ممکن است از روکش دندان شما چندین سال گذشته باشد اما به تازگی در همان دندان احساس درد می‌کنید و به هنگام خوردن مواد غذایی و جویدن دچار درد آزار دهنده می‌شوید. در ادامه دلایل درد دندان روکش شده بعد از چند سال و راه‌های درمان این نوع از دندان درد را بررسی می‌کنیم.

پوسیدگی ثانویه دندان

پوسیدگی ثانویه یا عود کننده رایج‌ترین علت درد دندان بعد از روکش پس از چند سال از درمان محسوب می‌گردد. پوسیدگی ثانویه در حاشیه تاج دندان ایجاد می‌شود. چرا که این بخش بیشتر آماده تشکیل و جمع شدن پلاک است. پلاک منجر به رشد باکتری‌ها و در نهایت پوسیدگی دندان می‌گردد. در صورتی که علت درد روکش پوسیدگی ثانویه باشد، به ترمیم دندان و روکش مجدد دندان نیاز خواهد داشت و در صورتی که پوسیدگی عمیق‌تر باشد، ممکن است به درمان ریشه دندان هم نیاز پیدا کند.

عفونت پری اپیکال

عفونت ریشه دندان که به آن عفونت پری اپیکال گفته می‌شود، از جمله اصلی‌ترین علت درد دندان بعد از روکش پس از گذشت چند سال‌ محسوب می‌گردد. علل پیدایش عفونت پری اپیکال که باعث احساس درد دندان روکش شده می‌شود، عبارتند از:

  • برداشته نشدن قسمت‌هایی از پالپ دندان هنگام درمان ریشه یا عصب کشی دندان
  • برداشت ناقص پالپ عفونتی در درمان پالپوتومی
  • عفونت در اثر پیشرفت پوسیدگی ثانویه

درصورتی که عفونت دندان زیر روکش با تجویز دارو قابل درمان نباشد؛ دندانپزشک برای تشخیص میزان آسیب دندان زیر روکش راهی به جز برداشتن روکش دندان ندارد. اگر بعد از برداشتن روکش، دندان قابل درمان باشد ترجیح دندانپزشکان حفظ دندان است و پس از درمان مجدد مراحل قالب‌گیری دندان برای روکش را انجام داده و یک روکش جدید روی دندان شما نصب خواهد شد.

اگر دندان زیر روکش به طور کامل از دست رفته باشد دندانپزشک مجبور به کشیدن ریشه دندان خواهد شد. در صورت از دست دادن دندان پزشک راه‌های جایگزینی دندان را با شما درمیان خواهد گذاشت و می‌توانید بهترین گزینه را نسبت به شرایط مالی و سلامتی خود انتخاب کنید.

شکستگی تاج دندان

چنانچه روکش دندان در معرض فشار بیش از حد قرار بگیرد، احتمال شکستگی وجود خواهد داشت. ناگفته نماند که این احتمال در رابطه با روکش دندان سرامیکی نسبت به روکش دندان معمولی (pfm) بسیار بیشتر است. علت آن هم این است که روکش‌های سرامیکی بسیار شکننده هستند. این مورد که علت درد دندان بعد از روکش است، از طریق خود شخص هم قابل تشخیص بوده و عمدتا حین جویدن درد زیادی به دنبال دارد.

ساییده شدن روکش دندان

در یک بازه زمانی و یا حتی به خاطر عادات و رژیم‌های غذایی، سطح اکلوزال (سطح جونده دندان) دچار ساییدگی شده و از بین می‌رود. چنانچه روکش دندان دارای کیفیت خوبی نباشد و یا در اثر یک کار پرخطر دچار ساییدگی شده باشد، امکان آسیب دیدن آن زیاد خواهد بود و منجر به درد می‌شود. در صورتی که روکش دچار ساییدگی شده باشد، علت درد دندان بعد از روکش بوده و به خوبی حین جویدن احساس خواهد شد.

منبع: درد دندان روکش شده

نوشته: دکتر محمد نیکزاد دندانپزشک و جراح متخصص

یک شنبه 24 اردیبهشت 1402  10:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها