0

حکم خوردن گوشت خرگوش ؟؟؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

حکم خوردن گوشت خرگوش ؟؟؟

​​​​
حکم خوردن گوشت خرگوش ؟؟؟
کد خبر: ۷۳۶۱۳
 
 
 
 
 

خوردن گوشت خرگوش در اسلام چه حکمی دارد؟

صفحه نخست » عمومی
تعداد بازدید: ۲۵۶۷
تاریخ انتشار:28 March 2023     -    ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۸
 
حکم خوردن گوشت خرگوش ؟؟؟
 

حکیم مهر: خوردن گوشت خرگوش (چه نر و چه ماده) در اسلام حرام است و دلایل زیادی برای آن مطرح شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از عصرایران، اولین دلیل ذکر شده این است که خرگوش همانند حیواناتی مثل فیل، سگ و سوسمار در گروه حیوانات مسخ شده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که خوردن گوشت حیوانات مسخ شده در اسلام، حرام اعلام شده است. دومین دلیل ذکر شده این است که خرگوش همچون گربه دارای چنگال است و خوردن حیوانات درنده در اسلام حرام است. سومین دلیل به وجود ماده سمی آتروپین در گوشت خرگوش مرتبط است که می تواند باعث آسیب به سیستم عصبی بدن انسان و مسمومیت شود.

حکم نگهداری خرگوش در خانه چیست؟

در اسلام، نگهداری از خرگوش به عنوان حیوان خانگی تا زمانی که با خرگوش ها رفتاری انسانی داشته باشید و در شرایط بهداشتی نگهداری شود، منعی ندارد. خرگوش حرام گوشت بوده و بول و مدفوع آن نجس است ولي بدنش نجس نيست. البته اگر جزئي از بدن آن مانند مو یا عرق آن، بر بدن يا لباس نمازگزار باشد، نماز اشکال دارد.

در واقع، مستند است که حضرت محمد (ص) به خرگوش علاقه داشت و به آنها غذا می داد و نوازششان می کرد و گفته می شود که به طور کلی به مهربانی نسبت به حیوانات تشویق می کرد.

علاوه بر این، توجه به این نکته ضروری است که اسلام بر نظافت بسیار تاکید دارد، بنابراین از هر حیوانی که در خانه نگهداری می شود باید به درستی از آن مراقبت کرد و محل زندگی آن نیز باید تمیز و ضدعفونی شود تا از شیوع بیماری جلوگیری شود.

خوردن گوشت خرگوش در فرهنگ های دیگر

برخی از فرهنگ ها یا مذاهب ممکن است به دلایل مختلف خوردن گوشت خرگوش را ممنوع بدانند. به عنوان مثال، در آیین هندو و بودیسم، خرگوش مقدس شمرده می شود و معتقدند که آسیب رساندن یا کشتن آنها می تواند کارما بدی به همراه داشته باشد. بنابراین مصرف گوشت خرگوش را می توان در آیین هندو یک تابو دانست که نباید مصرف شود.

در برخی از فرهنگ های خاورمیانه و مدیترانه، این باور وجود دارد که مصرف گوشت خرگوش می تواند باعث عقیمی شود. علاوه بر این، در برخی کشورها، خرگوش‌های وحشی ممکن است ناقل بیماری‌هایی باشند که می‌تواند برای انسان مضر باشد، بنابراین توصیه می‌شود از مصرف آن خودداری شود.

گوشت خرگوش به طور کلی در بسیاری از فرهنگ ها یا مذاهب ممنوع تلقی نمی شود. در واقع در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا مصرف می شود. این منبع پروتئین کم چربی و سرشار از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن و ویتامین B12 است.

با این حال، ممکن است دلایل خاصی وجود داشته باشد که چرا برخی از فرهنگ ها یا مذاهب مصرف گوشت خرگوش را ممنوع می کنند. در برخی از کشورها، خرگوش‌های وحشی ممکن است ناقل بیماری‌هایی مانند تولارمی باشند که می‌تواند برای انسان مضر باشد. بنابراین توصیه می شود از مصرف خرگوش های وحشی که به درستی پخته نشده اند و بازرسی نشده اند خودداری شود.

خوردن گوشت خرگوش در فرهنگ غربی و آمریکایی

گوشت خرگوش برای فروش و مصرف در ایالات متحده آمریکا موجود است، با این حال، به اندازه سایر گوشت‌ها مانند گوشت گاو، مرغ و خوک محبوب یا پرمصرف نیست. این امر عمدتاً به دلیل عوامل فرهنگی و تاریخی است. در ایالات متحده، خرگوش ها عمدتاً به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند تا برای پرورش گوشت. در نتیجه، بسیاری از آمریکایی ها ممکن است از مصرف گوشت خرگوش بیزار باشند.

بر خلاف گاوها و خوک ها که در مزارع تجاری بزرگ پرورش می یابند، خرگوش ها معمولاً در مقیاس کوچکتر پرورش می یابند و اغلب به عنوان یک گوشت مخصوص یا مخصوص در نظر گرفته می شوند. در نتیجه یافتن گوشت خرگوش در خواربارفروشی ها یا رستوران ها دشوارتر است.

با این حال، گوشت خرگوش از نگاه امریکایی ها، مزایای بالقوه ای دارد. این گوشت از بسیاری از گوشت های دیگر کم چرب تر است و برای افرادی که به دنبال کاهش مصرف چربی خود هستند، انتخاب خوبی است. همچنین سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذی است که آن را به یک منبع غذایی مغذی و سالم تبدیل می کند. گوشت خرگوش همچنین گوشتی پایدار و سازگار با محیط زیست محسوب می شود، زیرا نسبت به سایر گوشت ها به خوراک و منابع کمتری برای تولید نیاز دارد.

در سال‌های اخیر، تقاضا برای گوشت خرگوش در ایالات متحده، به‌ویژه در میان سرآشپزها و علاقه‌مندان به مواد غذایی که علاقه‌مند به استفاده از مواد منحصر به فردتر و پایدارتر هستند، رشد داشته است. در نتیجه، اکنون می توان گوشت خرگوش را در برخی از بازارهای تخصصی گوشت و خرده فروشان آنلاین یافت. یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که خرگوش ها اغلب به عنوان حیوان خانگی در ایالات متحده نگهداری می شوند و برخی افراد ممکن است ایده خوردن آنها را ناپسند بدانند.

به طور کلی، در حالی که گوشت خرگوش یک انتخاب رایج گوشت در فرهنگ آمریکایی نیست، اما به عنوان یک گزینه سالم و پایدار شهرت پیدا کرده است و به طور گسترده در بازارها و رستوران ها در دسترس است

جمعه 11 فروردین 1402  9:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها