0

معرفی کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت

 
sbfrs
sbfrs

معرفی کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت

معرفی کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت

کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت، کتابی خودیاری است که به زبان طنز دربارۀ بیشعوری و اثرات آن بر دیگران نوشته شده است و اولین بار در سال 1990 منتشر شد.

تاب بیشعوری تلاش می‌کند بیشعورهای دورو بر ما را بهمان معرفی کند. بیشعورها این روزها همه‌جا هستند و به‌وفور در جامعه دیده می‌شوند. آن‌ها در سیاست، تجارت، دین، علم و تقریباً همۀ عرصه‌ها دیده می‌شوند. خاویر کرمنت تلاش می‌کند ما را با انواع بیشعورها و ویژگی آن‌ها آشنا کند تا بلکه بتوانیم خودمان را از دایرۀ بیشعورها و بیشعوری بیرون بکشیم و زندگی‌مان را بهبود ببخشیم

کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت با ترجمۀ محمود فرجامی از آن دست کتاب‌‌هایی است که ممکن است در ابتدا عنوانش بیش از هر چیز دیگری توجهتان را به خود جلب کند. اما در این کتاب از بیشعوری به‌عنوان یک ناسزا سخن گفته نشده، بلکه بیشعوری عنوانی برای طیف وسیعی از رفتارهای آزاردهنده است که باعث تعدی به حقوق دیگران می‌شوند. بیشعوری با زبان کنایه آدم‌های بی‌شعور را نقد می‌کند و عمل آن‌ها را «تجاوز حماقت‌آمیز اما آگاهانه به حقوق دیگران» می‌خواند. خاویر کرمنت می‌گوید تابه‌حال معتقد بودیم که مشکلات جامعه را می‌توان به گردن فقر، جهل و استثمار انداخت اما ما اشتباه کردیم. این مشکلات همگی توسط افراد مبتلا به بیماری بیشعوری ایجاد شده و جامعه را آشفته و سردرگم نگه داشته‌اند.
به عقیدۀ کرمنت، بیشعور‌ها احمق نیستند، بلکه بیشتر نابغه‌اند.

ابغه‌هایی خودخواه. مردم‌آزار، با اعتمادبه‌نفس بالا و البته وقیح که نتیجۀ تیزبازی‌هایشان در نهایت به ضرر خودشان و اطرافیانشان می‌شود. او آن‌چنان طیف وسیعی از علائم و مثال‌ها را برای این بیماری برمی‌شمرد که تقریباً غیرممکن است کسی حداقل یک‌بار خود را در متن این کتاب پیدا نکند. برخلاف آنکه هرکس در ابتدا وجود این بیماری را در خود انکار می‌کند و انگشت اتهام را به سمت دیگری می‌گیرد، کرمنت خود را به‌عنوان اولین بیمار معرفی کرده و مورد نقد قرار می‌دهد.

او معتقد است بیماری بیشعوری فقط افراد را آلوده نمی‌کند. بلکه گروه‌های عظیمی از مردم، از اهل تجارت گرفته تا اعضای اتحادیه‌ها، از گروه‌های سیاسی تا محصلین مدارس و دانشگاه‌ها ممکن است به این بیماری آلوده شوند و به طور جمعی مثل بیشعورها رفتار کنند. درمان بیشعوری نیز با دوباره به‌کارگرفتن مهارت‌های انسانی و شهامت پذیرفتن بیشعوری ممکن است. تنها نکتۀ منفی کتاب این است که محتوای کتاب به‌خوبی سازماندهی نشده و تکرارهای زیاد موضوعات خاص موجب خستگی خواننده می‌شود.

در ابتدای کتاب بیشعوری آمده است:
«آیا از این‌که همسایه‌تان زباله‌هایش را در جوی آب می‌ریزد عصبانی هستید؟ آیا تا به‌حال پیش آمده که در اداره‌ای برای گرفتن یک امضا روزها و ساعت‌ها در آمدوشد باشید؟ آیا احساس می‌کنید برخورد‌های رئیس‌تان با شما توهین‌آمیز است؟ تا به حال دلتان می‌خواسته که یک صندلی را بر فرق پزشکی بکوبید که وقتی بعد از ساعت‌ها انتظار و پرداخت حق ویزیت کلان موفق به دیدارش شده‌اید بدون آنکه اجازه بدهد در مورد بیماری‌تان توضیحی بدهید شروع به نوشتن نسخه کرده است؟ آیا از دیدن مجری‌های تلویزیون عصبی می‌شوید؟ آیا با شنیدن حرف‌های سیاستمداران دچار رعشه و ناسزاگویی می‌شوید؟ آیا وسوسۀ خفه کردن بزرگ‌ترهای فامیل که دائما مشغول فضولی و نصیحت و بزرگ‌تری‌اند زیاد به سراغتان می‌آید؟ با همکاران از زیر کار دررو و زیر آب‌زن زیاد دست به یقه می‌شوید؟ آیا هر هفته دوستانی به سراغتان می‌آیند که بخواهند شما را به فعالیت تجاری یا آیین مذهبی جدیدی دعوت یا دست‌کم چاکرایتان را باز کنند؟ رابطه‌تان با همسرتان چطور است؟ به فکر جدا شدن از او هستید یا آن‌قدر شرور است که حتی جرئت جدا شدن از او را هم ندارید؟»

کتاب بیشعوری در دسته کتاب‌های خودیاری طبقه‌بندی می‌شود و بر حسب تجربیات شخصی نویسنده نوشته شده است در نتیجه نمی‌توان مانند کتاب‌های روان‌شناسی آن را مرجع درمان قرارداد. کرمنت در حال حاضر یک روان‌شناس اجتماعی تجربی است و نمی‌توان کتاب او را حاصل نتایج تحقیقات و نظر دانشمندان روز حوزه‌های مختلف دانست. اما این کتاب به کسانی که متعصبانه به تابوهای خود نچسبیده‌اند و علاقه‌مند هستند دنیای واقعی را از منظری متفاوت ببیند توصیه می‌شود. کتاب بیشعوری برای خوانندۀ ایرانی کتاب خوش‌خوانی است.
بی‌شعورها همیشه وجود داشته‌اند و اکنون بیشتر از همیشه وجود دارند. تمام آنچه درباره تاریخ بی‌شعوری باید دانست، همین است.

برای دسترسی آسان و سریع این کتاب میتونید به سراغ بزرگترین فروشگاه اینترنتی کتاب کشور یعنی سایت 30بوک بروید.

 

دوشنبه 15 اسفند 1401  12:05 PM
تشکرات از این پست
sbfrs
sbfrs

معرفی کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب

بخشی از کتاب اثر مرکب:
«
تنها یک چیز است که در ۹۹ درصد موفق‌ها و شکست‌خورده‌ها مشترک است. همه آن‌ها از انجام کارهای تکراری متنفر هستند. تفاوت در این است که افراد موفق به هر حال این کار را انجام می‌دهند. تغییر همیشه دشوار است و به همین دلیل، مردم عادات بد را ترک نمی‌کنند و در نهایت، غمگین و ناسالم باقی خواهند ماند. چیزی که من را درمورد این حقیقت به هیجان می‌آورد، این است که اگر تغییر، آسان بود و همه این کار را به‌سادگی انجام می‌دادند، برای من و شما خیلی سخت بود که بتوانیم متمایز شویم و فردی موفق و خارق‌العاده باشیم. عادی بودن، آسان است. خارق‌العاده بودن است که شما را از سایر مردم دنیا متمایز می‌کند


آیا می‌خواهید موفق شوید؟ می‌خواهید فردا از امروز نیز موفق‌تر باشید؟ آن‌قدر موفق شوید که حتی تصورش را هم نمی‌کردید؟ کتاب اثر مرکب دربارۀ همین است. دارن هاردی نویسندۀ آمریکایی، سخنران، مشاور و ناشر مجلۀ موفقیت و نویسندۀ پرفروش نیویورک تایمز است. او کتاب خودیاری و موفق اثر مرکب را در سال 2010 منتشر کرد تا مردم را با کشف خود آشنا کند. دارن هاردی در کتاب پرفروش اثر مرکب می‌گوید: اگر تنها یک فرمول برای شانس وجود داشته باشد این است: شانس =آمادگی (رشد شخصی) + نگرش (ذهنیت) + فرصت + عمل. در این مطلب به تاثیرات مهم و بلند مدت مداومت در کنش‌های روزمره برای دست‌یابی به اهداف بلند مدت پرداخته، و شما را با اساس تفکر نویسنده آن آشنا می‌کنیم تا با خیال راحت بتوانید برای انتخاب آن تصمیم بگیرید.

 

معرفی کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی با ترجمه اکبر عباسی و شاهین بیات، یکی از مشهورترین کتاب‌های خودیاری است که نشر نسل نواندیش آن را به چاپ رسانده است. دارن هاردی زمانی که ناشر و ویراستار مجلۀ موفقیت بود متوجه شد که تصمیماتی که ما روزانه می‌گیریم تأثیر مستقیمی بر مسیر و موفقیت نهایی یا عدم موفقیت ما در زندگی می‌گذارند و بنابراین تصمیم گرفت کتاب اثر مرکب را بنویسد. اثر مرکب در مورد این است که چگونه اقدامات کوچک -که به‌طور مداوم اجرا می‌شوند- می‌توانند شما را در کسب و کار و زندگی به موفقیت برسانند

فارغ از آنکه هر فرد و جامعه‌ای موفقیت را چگونه تعریف می‌کند،  این‌روزها رقابت عظیمی برای دستیابی به فرمولی سریع و آسان و برای رسیدن به موفقیت در جامعه وجود دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با خود بگویید ده دقیقه کتاب خواندن در هر روز یا سی دقیقه پیاده‌روی نمی‌تواند تاثیر چندان مهمی در رسیدن به هدف اصلی‌تان داشته باشد و ترجیح بدهید یا روزی یک ساعت مطالعه کنید یا به کل قید کتاب خواندن را بزنید. اما دارن هاردی در این کتاب نشان می‌دهد از قضا کلید دست‌یابی به یک تاثیر مهم و بلند مدت در پیگیری و استمرار همین عادت‌های روزمره نهفته است. شاید دست به تغییر کوچکی در زندگی بزنیم و در همان ابتدا متوجۀ چیزی نشویم، شاید 5 ماه یا حتی یک سال بگذرد و همه چیز نسبتاً یکسان به نظر برسد اما دو یا سه سال به خودتان فرصت دهید و این تفاوت‌ها شما را غافلگیر می‌کنند. پس اگر به دنبال ایجاد تغییری بزرگ اما آهسته و پیوسته در زندگی خود هستید این کتاب می‌توند برای شما مناسب باشد.

می‌توانید کتاب اثر مرکب را با تخفیف ویژه از فروشگاه اینترنتی کتاب 30 بوک تهیه نمایید.

 

شنبه 20 اسفند 1401  5:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها