0

رهایی از قصاص

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

رهایی از قصاص

۱۹:۱۷-۰۸ اسفند ۱۴۰۱

۸۳۷۵۷۷۵

قاتل با وساطت رئیس قوه قضاییه از قصاص رها شد + فیلم

رهایی از قصاص

مرکزیاراک

نظر دادن

اشتراک گذاری

دانلود PDF

با حضور و وساطت رئیس قوه قضاییه پرونده قتل به صلح و سازش منجر شد.

 

در سفر استانی هیئت عالی قضایی به استان مرکزی با حضور رئیس قوه قضاییه پرونده قتل منجر به صلح و سازش شد و قاتل از قصاص رهایی یافت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضایی کشور که امروز در سفر یک روزه در اراک بود با حضور در جمع طرفین پرونده و گفتگو با خانواده مقتول خانواده اولیای دم را راضی کرد از قصاص بگذرند.

در این جلسه خانواده مقتول ۱۰ ساله نسبت به قاتل اعلام رضایت کردند و قاتل ۴۸ ساله از مجازات قصاص رهایی یافت.

در جریان این پرونده که در سال ۱۳۹۴ تشکیل شده بود، فرد قاتل، مقتوله را که از بستگانش بوده به قتل رسانده و پس از طی مراحل قضایی، حکم قصاصش را دریافت کرده بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی سخنانی در این مراسم صلح و سازش از همه افرادی که در امر خیر و پسندیده عفو و گذشت خانواده مقتول از قصاص نقش‌آفرینی می‌کنند قدردانی کرد.

او گفت: بخشش خداوند متعال در سه ماه رجب، شعبان و رمضان، یک بخشش فوق‌العاده و بی‌انتهاست و ما نیز اگر بخواهیم در این سه ماه رنگ و بوی خدایی داشته باشیم می‌توانیم خود را در زمره افرادی قرار دهیم که اهل گذشت هستند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: چنانچه ما از حق خود بگذریم، دیگران هم از ما می‌گذرند و چنانچه ما به دیگران رحم کنیم، دیگران و خدا هم به ما رحم می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: قتل عمد یک گناه بسیار بزرگ و کبیره است که حقی را برای اولیاء دم ایجاد می‌کند و آن‌ها می‌توانند از این حق خود استفاده یا از آن گذشت کنند، اما خداوند متعال می‌فرماید بهتر آن است که اولیاء دم از حق قصاص خود بگذرند و بخشش داشته باشند.

او افزود: طبیعی است زمانی که فردی به صورت عمد به قتل می‌رسد، افکار و احساسات اعضای خانواده مقتول جریحه‌دار شده و دل‌های آن‌ها تا مدت‌ها داغ‌دار می‌شود؛ به خصوص اگر فرد مقتول، جوان یا مظلوم یا دختر یا زن باشد.

قاضی القضات ادامه داد: چنانچه اولیاء دم از حق قصاص خود بگذرند و مصالحه کنند و بخشش داشته باشند، آن اجر و صبری که خداوند متعال به آن‌ها می‌بخشد، بسیار بالاتر از سوز دل و آن مسئله عاطفی است که در افکار و احساسات آن‌ها به وجود آمده است.

او اظهار کرد: از سوی دیگر یک فرد قاتل در یک لحظه و بر اساس وسوسه‌های شیطانی دست به قتل می‌زند و چنانچه خانواده مقتول رضایت ندهند و فرد قاتل را قصاص کنند، این‌بار خانواده قاتل است که تا سالیان سال احساسات و افکارش جریحه‌دار می‌شود و حتی ممکن است این موضوع به یک کینه تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه خطاب به اولیاء دم حاضر در جلسه گفت: قصاص حق طبیعی شما به عنوان خانواده مقتول است و هیچکس اجازه ندارد گذشت از این حق را به خانواده مقتول تحمیل کند، اما همانطور که قرآن کریم و خداوند مهربان توصیه کرده‌اند ما از خانواده مقتول می‌خواهیم که از حق خود بگذرند.

او تصریح کرد: چرا که در بخشش برکات فراوانی وجود دارد و پاداش و جزای خیری که خداوند متعال به واسطه گذشت از قصاص به خانواده مقتول می‌دهد، آن داغ بزرگ از دست دادن عزیز را تشفی می‌دهد.

در پایان سخنان رئیس قوه قضاییه و پس از ارشادات و توصیه‌ها در خصوص اهمیت و آثار و برکات عفو و گذشت، خانواده مقتول و اولیاء دم پرونده از حق قصاص خود گذشتند.

مصالحه‌ای که امروز و با حضور و وساطت رئیس قوه قضاییه انجام شد، دهمین مصالحه در پرونده‌های قصاص استان مرکزی طی سال جاری محسوب می‌شود.

همچنین در جریان سفر آذرماه سال جاری رئیس قوه قضاییه به استان زنجان نیز آیین آزادی ۲ تن از محکومان به قصاص با حضور و وساطت رئیس دستگاه قضا برگزار شده بود.

چهارشنبه 10 اسفند 1401  12:36 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها