0

هوروئید در کودکان چیست؟

 
nmoein
nmoein

هوروئید در کودکان چیست؟

بواسیر در کودکان چیست؟
هموروئید از نتایج متورم شدن عروق درون روده یا رکتوم بوده و سبب بروز علائم می شود. این تورم و توده هموروئیدی ناشی از فشاری که بر این ناحیه وارد شده بوده و وابسته به سن یا جنسیت نبوده و در همه سنین از جمله کودکان مشاهده می شود.
کودکان حتی در صورت مشاهده علائم بواسیر یا احساس سوزش و خارش به دلیل احساس شرم و خجالت آن را بازگو نکرده و همین موضوغ سبب پیشرفت بیماری می شود.

علائم بواسیر در کودکان
ممکن است بعضی از کودکان تورم عروق خونی را در داخل و اطراف مقعد تجربه کنند. خونریزی حین اجابت مزاج ، خارش و درد در اطراف مقعد از علائم بواسیر یا هموروئید است. اگر کودک با مشاهده ی قطرات خون در دستمال کاغذی و رنج بردن از خارش و سوزش شکایت کرد ، نباید احتمال ابتلا به بواسیر او را نادیده گرفت و باید نسبت به درمان فوری بواسیر اقدام شود.
علائم ناشی از بواسیر در کودکان و بزرگسالان تقریبا مانند یکدیگر است.
به طور کلی علائم بواسیر در کودکان شامل:

توده متورم قابل لمس
بواسیر داخلی کودکان در صورت پیشرفت موجب تورم شدید و بیرون زدن آن در ناحیه مقعد می شود.
خونریزی بدون درد بعد از دفع وجود دارد که گاهی نشانه وجود بواسیر خونی است.
سوزش و خارش کودکان را موجب آزار و اذیت می شود.
دردمقعد و خونریزی در هنگام دفع وجود داشته باشد.
علت هموروئید در کودکان و نوزادان
یکی از شایعترین علت های هموروئید در کودکان، نارسایی مزمن کبد میباشد و از دیگر دلایل میتوان به یبوست مزمن، استرس و عدم توجه به رژیم غذایی او اشاره کرد.
از آنجایی که یبوست یا اسهال در کودکان و نوزادان بسیار شایع است، طولانی شدن زمان این بیماری و وارد کردن فشار بر ناحیه مقعد و راست روده سبب بواسیر می شود. بروز هموروئید به طور ناگهانی نبوده و می تواند گاهی در دراز مدت شکل گرفته باشد.
بنابراین برخی از شایع ترین علت های بروز بواسیر در کودکان عبارت اند از:

استرس یا اضطراب
اسهال و یبوست مزمن
استفاده از لباس زیر های تنگ و نامناسب
بی تحرکی کودک
اضافه وزن کودک
عدم مصرف مایعات
زور زدن وی هنگام اجابت مزاج

 

چگونه از بروز بواسیر در کودکان جلوگیری کنیم؟
آموزش شیوه سالم زندگی و نهادینه کردن برخی عادات علاوه بر سلامتی کودکان پیشگیری از بیماری ها را نیز به همراه دارد. بواسیر نیز از بیماری هایی است که با به کارگیری و رعایت برخی نکات ساده می توان از آن جلوگیری کرده و یا آن را تا حدی کنترل نمود.
برخی از این اقدامات عبارت اند از:

مصرف انواع میوه ها و سبزیجات که حاوی فیبر هستند
انجام ورزش و تحرک کافی
نشاندن کودک در حمام نشیمن (حمام نشیمن شامل آب ولرم و مقداری نمک یا سرکه در آن است که فرد باید 20 دقیقه در آن بنشیند)
نوشیدن آب به مقدار کافی
کنترل وزن کودک
توجه به رژیم غذایی وی و عدم مصرف فست فود ها

https://clinicjarahi.ir/treatment-children-hemorrhoids/
تشخیص هموروئید در کودکان چگونه است؟
روشهای تشخیص بواسیر در کودکان نیز مانند بزرگسالان است. در ابتدا پزشک با پرسیدن برخی سوال در رابطه با علائم و نشانه های بیماری معاینه را آغاز کرده و سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد.
تشخیص بواسیر در کودکان به طور کلی به طریقه زیر انجام می شود:

معاینه فیزیکی: پزشک به منظور بررسی دقیق تر به طور جسمی مقعد را معاینه میکند.
معاینه درون راست روده: این روش نیز پزشک انگشت خود را درون مقعد و راست روده می کند تا تمام نواحی و برآمدگی های ناهنجار را به طور دقیق بررسی نماید.
آنوسکوپی: روشی پیشرفته تر است که با وارد شدن لوله ای که به آن دوربین متصل است انجام می گیرد.
کلونوسکوپی: از دیگر روشهای پزشکی که به منظور معاینه روده بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد کولونوسکوپی است. در این روش پزشک لوله طولانی را درون راست روده کرده تا بتواند به طور دقیق بافت روده و انواع ناهنجاریها اعم از زخم، هموروئید یا دیگر مشکلات را بررسی نماید.


روشهای درمان هموروئید در کودکان
درمان طبیعی از امن ترین درمان ها برای کودکان به شمار می رود. که رژیم غذایی یکی از موثر ترین آنهاست. اما در صورت پیشرفته شدن هموروئید از روشهایی چون لیزر برای درمان این بیماری کمک گرفته می شود. این روش بسیار مناسب بوده و از کمترین درد و عوارض برخوردار است. علاوه بر آن درمان به صورت قطعی بوده و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
بزرگ ترین علت ابتلا به هموروئید یا بواسیر در کودکان یبوست است، که برای جلوگیری از آن اضافه کردن فیبر و مایعات به رژیم غذایی کودک پیشنهاد می شود.
برخی مادران از این شکایت دارند که کودک آنها بعد از مصرف شیرخشک دچار یبوست میشود که این از علائم بواسیر در کودکان می باشد . برای جلوگیری از یبوست حتما مقداری آب به شیرخشک کودک اضافه کنید تا مدفوع وی نرم شود.

چهارشنبه 3 اسفند 1401  3:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها