0

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

 
nyushagholami
nyushagholami
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 86
محل سکونت : tehran

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

بیماری بواسیر یا هموروئید نوعی بیرون زدگی مقعدی است که در اثر ملتهب شدن سیاهرگ های اطراف مقعد یا داخل کانال رکتوم به وجود می آید. معمولا حدود نیمی از بزرگسالان بالا 50 سال به دلیل سبک زندگی خود علائم هموروئید را تجربه کرده و به آن مبتلا می شوند. از مهم ترین علائم آن می توان به یبوست، خون در مدفوع، خارش و… اشاره کرد.بیماری بواسیر در انگلیسی با نام Hemorrhoids آورده می شود به سه نوع هموروئید خارجی، داخلی و پرولاپس دسته بندی می شوند. در حالی که بواسیر داخلی معمولا در داخل کانال رکتوم به وجود می آید، بواسیر خارجی بیرون از دریچه مقعد ظاهر می شود.شایع ترین و دردناک ترین نوع، هموروئید خارجی است که بیرون از مقعد ظاهر می شود و حتی نشستن را برای فرد سخت می کند. این برآمدگی های برجسته می توانند همراه با درد، سوزش و خارش باشند.مقایسه بواسیر داخلی و خارجیزگیل مقعدی تناسلیویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) می تواند باعث ایجاد کوندیلوما آکومیناتا، که معمولاً به عنوان زگیل مقعدی شناخته می شود، داخل یا اطراف مقعد ظاهر شود. زگیل های مقعدی معمولاً رنگ پوست و نرم هستند.
یک فرد می تواند از طریق رابطه جنسی یا با مالش ناحیه تناسلی از طریق مایعات بدن به HPV مبتلا شود.زگیل مقعدی می تواند علائمی مانند:

  • خارش
  • درد
  • ترشحات مخاطی
  • برآمدگی های کوچک یا بزرگ

سرطان مقعدطبق گزارش انجمن جراحان کولون و رکتوم، سرطان مقعد حدود 1 تا 2 درصد از کل سرطان هایی را تشکیل می دهد که روده ها را تحت تاثیر قرار می دهند. سرطان مقعد بیشتر در زنان و افراد 55 تا 64 ساله دیده می شود.سرطان مقعد می‌تواند باعث تورم و توده‌هایی سفت شود.

منبع: رصد اقتصادی https://www.rasadeghtesadi.com/fa/tiny/news-50550

چهارشنبه 3 اسفند 1401  1:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها