0

زگیل تناسلی

 
maryamfahimi
maryamfahimi
کاربر جدید
تاریخ عضویت : آذر 1396 
تعداد پست ها : 2

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) قابل درمان است که توسط ویروس‌های پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می‌شود. اگرچه بیش از صد نوع مختلف HPV وجود دارد، اکثر زگیل‌های تناسلی توسط HPV 6 و HPV 11 ایجاد می‌شوند. زگیل‌های انگشتان یا کف پا (verrucas) توسط HPV‌های مختلف ایجاد می‌شوند که به پوست تناسلی گسترش نمی‌یابند.

آنها می توانند روی پوست اطراف یا گاهی در داخل آلت تناسلی یا اندام تناسلی خارجی، واژن یا اندام تناسلی داخلی، مقعد و گاهی اوقات در دهان یا گلو ایجاد شوند.

علت زگیل تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس HPV ایجاد می شود. آنها معمولاً از طریق:

  • تماس مستقیم پوست به پوست از جمله رابطه جنسی واژینال یا مقعدی
  • استفاده کردن از اسباب بازی های جنسی بصورت شریکی
  • رابطه جنسی دهانی (نادر)
  • از مادر به نوزاد در هنگام زایمان طبیعی (نادر)

اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به آن مبتلا هستند. زمانی که با HPV در تماس باشید، زگیل تناسلی پنهان ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا ایجاد شود. با این حال، حتی اگر هنوز به زگیل مبتلا نشده اید، می توانید ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید (اما احتمال بیشتری وجود دارد که ویروس را با زگیل های فعال پخش کنید).

بیش از ۱۰۰ سویه HPV وجود دارد که ۴۰ گونه از آنها بر اندام تناسلی شما تأثیر می گذارد. سویه هایی که باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی شما می شوند، نوع ۶ و ۱۱ هستند. این گونه ها به عنوان انواع کم خطر HPV شناخته می شوند.

انواع زگیل تناسلی پرخطر HPV (مخصوصاً نوع ۱۶ و ۱۸) می تواند باعث تغییرات غیرطبیعی سلولی دهانه رحم شما شود و منجر به سرطان دهانه رحم شود. به همین دلیل است که زنان باید اسمیر دهانه رحم را به طور منظم انجام دهند تا تغییرات دهانه رحم شما را که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به سرطان شود، مشخص کنند.

مطالب بالا از سایت رسمی دکتر مرجان سخایی برداشته شده است. لینک آن را در زیر می توانید مشاهده کنید.

https://dr-sakhaei.com/%d8%b2%da%af%db%8c%d9%84-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c/

سه شنبه 11 بهمن 1401  9:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها