0

زخم مقعدی و خونریزی آن چگونه درمان می شود؟

 
nyushagholami
nyushagholami
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 86
محل سکونت : tehran

زخم مقعدی و خونریزی آن چگونه درمان می شود؟

زخم های رکتوم بریدگی هایی هستند که در داخل راست روده ایجاد می شوند. این زخم‌ها می‌توانند در اثر چندین بیماری از جمله بیماری التهابی روده، سندرم زخم رکتوم منفرد و یبوست ایجاد شوند. اگر زخم مقعدی دارید، ممکن است خون در مدفوع خود ببینید، درد مقعدی داشته باشید یا حرکات دردناک روده را تجربه کنید.

عکس شقاق و زخم مقعدی

 

علت زخم شدن مقعد چیست؟

زخم رکتوم شکاف دردناکی است که در داخل قسمت انتهایی راست روده که همان مقعد بوده ایجاد می شود. رکتوم لوله ای است که کولون (روده تحتانی) را به دهانه مقعدی (مقعد) متصل می کند. مدفوع هنگام خروج از بدن از رکتوم و سپس مقعد عبور می کند.

این زخم ها به چندین بیماری مختلف مربوط می شوند. افرادی که به بیماری به نام سندرم زخم رکتوم منفرد مبتلا هستند، ممکن است به زخم های رکتوم مبتلا شوند. بیماری التهابی روده (IBD)، از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون نیز ممکن است باعث ایجاد زخم در رکتوم و روده شود. یبوست و زور زدن (فشار بیش از حد سخت) در طول اجابت مزاج می تواند باعث ایجاد زخم مقعدی نیز شود.

علائم زخم رکتوم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خون در مدفوع
  • خونریزی از مقعد.
  • درد رکتوم.
  • حرکات دردناک روده

زخم مقعدی با خونریزی همراه است؟

همانطور که در تعاریف گفته شد، بله. زمانی که داخل رکتوم زخم بشود که به آن شقاق هم گفته می شود، تنها زمانی بیمار متوجه آن می شود که لکه های خون را در کاسه توالت، دستمال کاغذی یا روی مدفوع خود مشاهده می کند.

از طرفی دیگر سندرم زخم رکتوم منفرد (شقاقی که به هیچ عنوان درمان نمی شود) یک اختلال نادر است. در 1 نفر از هر 100000 نفر رخ می دهد. حدود 40 درصد از افراد مبتلا به سندرم زخم رکتوم منفرد دچار زخم می شوند.

چه کسانی در معرض ابتلا به شقاق هستند؟

بزرگسالان و کودکان ممکن است به بیماری التهابی روده مبتلا شوند، اما اکثر افراد در دهه 30 زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. افراد در هر سنی ممکن است به دلیل یبوست و زور زدن (فشار بیش از حد سخت) در حین اجابت مزاج دچار زخم مقعدی (شقاق-فیشر) شوند.

بزرگسالان جوان به احتمال زیاد به سندرم زخم رکتوم منفرد مبتلا می شوند، اگرچه ممکن است در کودکان رخ دهد.

لیزر شقاق مقعدی

درمان زخم یا شقاق مقعدی

پیش از ورود روش درمان بیماری ها با لیزر در حوزه پزشکی؛ روش نسبتا قطعی برای درمان سریع شقاق از عمل جراحی استفاده می شد. متاسفانه در این موارد بیمار مجبور به تحمل عوارض جراحی، بیهوشی، بستری در بیمارستان و دوره مدت نقاهت طولانی همراه با درد بود. این روش ها که امروزه به ندرت یا بهتر است بگوییم اصلا به کار گرفته نمی شوند، توضیح داده شده اند:

جراحی اسفنکتروتومی

متداول ترین روش جراحی شقاق مقعدی ، اسفنکتروتومی داخلی است. این یک روش سرپایی است که اغلب در بیمارستان ، کلینیک یا مرکز جراحی انجام می شود. طبق آمار و گزارشات، در بین دیگر روشهای جراحی؛ اسفنکتروتومی نتیجه قطعی تری دارد.

از این روش برای شل کردن عضلات اسفنکتر مقعد استفاده شده که به مرور زمان باعث بهبود زخم می شود. اسفنکتروتومی با ایجاد برش در اسفنکتر داخلی (از خارجی ترین لبه مقعد) تا کانال داخلی مقعد ایجاد می شود. بهبودی کامل طی این روش درمان به طور معمول 6 تا 10 هفته طول می کشد ولی طی این مدت فرد می تواند به کارهای روزمره خود با احتیاط ادامه دهد.

یکی از خطرات نادر ولی احتمالی که در این روش درمان وجود دارد، این است که ممکن است فرد پس از جراحی اسفنکتروتومی دچار بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع شود. این احتمال خیلی کم است ولی بهتر است به آن خوب فکر کنید. این روش در هر صورت نوعی جراحی به حساب می آید در نتیجه داشتن درد پس از عمل طبیعی است.

https://www.sharghdaily.com/fa/tiny/news-868270

چهارشنبه 5 بهمن 1401  4:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها