0

نایت گارد (محافظ شبانه دندان) چیست + انواع نایت گارد

 
09120059008
09120059008

نایت گارد (محافظ شبانه دندان) چیست + انواع نایت گارد

نایت گارد یک محافظ برای دندان‌های شماست. این محافظ که معمولاً در شب‌ها استفاده می‌شود از پلاستیک ساخته شده است و تمامی بخش‌های دندان‌های شما را می‌پوشاند. این محافظ بسیار شبیه به ریتینر در ارتودنسی است. نایت گارد می‌تواند سفت و یا نرم باشد. محافظ شبانه می‌تواند دندان‌های فک بالا و فک پایین را بپوشاند و هر دو را در شرایط خوبی قرار دهد.

ازآنجایی‌که دندان‌های هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و اندا‌زه‌ی گاز گرفتن افراد با هم متفاوت است، محافظ شبانه یا نایت گارد مخصوص هر فرد ساخته می‌شود و نمی‌توان آن را برای همه به کار برد. در ادامه به انواع نایت گارد برای شما اشاره می‌کنیم.

انواع نایت گارد کدام‌اند؟

نایت گارد انواع مختلفی دارد. محافظ شبانه را بر اساس موادی که ساخته می‌شوند، دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه به انواع مختلف محافظ شبانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

۱. محافظ شبانه سخت (نایت گارد سخت)

از نایت گارد سخت برای درمان دندان قروچه‌های شدید و در شب استفاده می‌شود. این نوع از اکریلیک یا پلاستیک سخت ساخته شده است. زمانی که دندان‌های فک شما درون محافظ شبانه قرار می‌گیرند، ماهیچه‌های فک نیز در حالتی ریلکس قرار می‌گیرند و دندان قروچه انجام نمی‌شود. از طرفی سایش دندان‌ها دیگر اتفاق نمی‌افتد.

نایت گاردهای سخت دوام و طول عمر بیشتری دارند زیرا از مواد سخت ساخته شده‌اند و در زمانی طولانی‌تر تحلیل می‌روند.

۲. محافظ شبانه نرم

این نوع محافظ شبانه بیشتر حالت ژله‌ای دارد و آن هم از پلاستیک اما از پلاستیک نرم ساخته شده است. با این نایت گارد، اگر دندان قروچه هم بکنید، دیگر دندان‌های شما روی هم ساییده نمی‌شود و بین آنها فاصله وجود دارد.

نایت گارد را از دو روش دیگر هم می‌توان تقسیم‌بندی کرد که بر اساس قالب‌گیری است. در ادامه به معرفی این دسته‌بندی هم می‌پردازیم.

۳. نایت گارد معمولی

این نوع از محافظ شبانه در یک سایز و در واقع در فری سایز موجود است و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. از آن جایی که فرم دهان هر کس با شخص دیگر فرق می‌کند و اندازه‌ی دندان‌های افراد با یکدیگر متفاوت است، بدون شک نمی‌توان گفت که این محافظ‌ها برای همه می‌توانند کاربرد خوبی داشته باشند. اما باز برای کسانی که واقعاً به یک محافظ برای جلوگیری از ساییدن دندان‌هایشان به هم دارند، از هیچ بهتر هستند.

این محافظ‌ها طبق یک اندازه‌ی متوسط ساخته می‌شوند که همه بتوانند از آنها استفاده کنند. توجه داشته باشید که برای بلند مدت نباید از این محافظ شبانه استفاده کنید زیرا می‌تواند فرم دندان‌های شما را تغییر دهد. ازآنجایی‌که برای دندان‌های شما به طور شخصی ساخته نشده است، می‌تواند تأثیرات منفی بر روی اندازه‌ی گاز شما بگذارد.

۴. نایت گارد شخصی و ساخته شده با قالب‌گیری

مدل دیگری که می‌توان از آن استفاده کرد، نایت گارد شخصی است که برای دندان‌های هر کسی و متناسب با اندازه‌ی فک او ساخته می‌شود. این محافظ شبانه بهترین نوع محافظ شبانه است زیرا مختص دندان‌های شما ساخته شده است و می‌توانید از آن با خیال راحت برای مدت طولانی استفاده کنید و نگران تغییر شکل فرم دندان‌های خود و به هم خوردن نظم آنها نباشید.

این نوع نایت گارد را با کمک قالب‌گیری از دندان‌های شما می‌سازند. معمولاً این نوع نایت گاردها از نوع نایت گاردهای سخت هستند. زیرا علاوه بر مراقبت از دندان‌ها می‌توان آن‌ها برای شکل دادن به دندان‌ها و نظم آنها هم استفاده کرد.

چگونه یک نایت گارد ساخته می‌شود؟

اما ساخت این محافظ‌های شبانه چگونه انجام می‌شود؟ برای این که یک محافظ شبانه ساخته شود، دندان‌پزشک باید از همه‌ی دندان‌های شما قالب بگیرد. در واقع فک بالا و پایین شما قالب‌گیری می‌شود و بعد از فیکس شدن قالب، از آن برای ساختن نایت گارد مناسب دندان‌های شما استفاده می‌شود که از جنس پلاستیک است. اگر نایت گارد از جنس سفت باشد می‌تواند از لمینت و یا پلاستیک سخت باشد.

استفاده از این قالب شخصی می‌تواند دندان‌های شما را از بسیاری از خطرات حفظ کند و از فشار آمدن به دندان‌ها در خواب جلوگیری کند.

منبع: نایت گارد (محافظ شبانه) چیست؟

نوشته: دکتر محمد نیکزاد جراح و دندانپزشک 

چهارشنبه 2 آذر 1401  10:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها