0

سربالایی دنده چند برانیم ؟؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22117
محل سکونت : کرمانشاه

سربالایی دنده چند برانیم ؟؟

 

سربالایی را با دنده چند بریم؟ / اصول تعویض دنده در سربالایی ها + عکس

 

اصول رانندگی با خودروهای دنده اتومات و دنده دستی تقریبا یکسان است اما در برخی شرایط، همچون رانندگی در سربالایی ها، کار با این خودروها کمی متفاوت بوده و نیاز به کمی تخصص دارد. که در زیر به صورت موردی به این استثناها پرداخته شده است.

سربالایی را با دنده چند بریم؟ / اصول تعویض دنده در سربالایی ها + عکس

به گزارش اقتصاد آنلاین، یکی از مسائل مهم رانندگی اصول تعویض دنده در سربالایی ها است که اگر درست رعایت شود خودرو می تواند با کمترین فشار ممکن مسیر را طی کند.

در ابتدا همینکه به سربالایی نزدیک می شوید سرعت را افزایش دهید. اگر مکان فراخ بود با دنده ۴ یا حتی ۵ به سربالایی نزدیک شوید. ۸۰ درصد توان را به ماشین بدهید و تا جایی که می توانید در دنده ۵ بمانید. اگر برای بالا رفتن از سربالایی انرژی جنبشی کافی داشته باشید نیازی به عوض کردن دنده نخواهد بود. فقط نباید سرعتتان خطرناک باشد و مخصوصا اگر با جاده و آن سربالایی آشنایی ندارید یا مخصوصا مانی که با پیچ قرار است رو به رو شوید. پس باید احتیاط کنید. اگر می دانید که در بالای سربالایی یک ییچ وجود دارد آماده ی آن باشید و گاز کمتر بدهید.

اگر موتور به مشکل بر خورد ( از صدا ی موتور و یا کند شدن حرکت خودرو) دنده را کم کنید. وقتی دارید با ماشین سربالایی می روید ماشین باید توان و انرژی بیشتری به چرخ ها بدهد تا با جاذبه ی زمین مبارزه کند و بالا برود.

اگر موتور زوزه می کشد و صدای جیغ می دهد احتمالا دنده بیش از حد بالا است. ممکن است ببینید که با اینکه دنده بالا است و مدام دارید گاز می دهید اما سرعت ماشین آهسته می شود. به محض اینکه دیدید سرعت ماشین دارد کم می شود به پایین ترین دنده تغییر دنده بدهید (دنده ۳ یا ۲ خوب است) و پا روی پدال گاز بگذارید. نباید در تعویض دنده عجله کنید ولی سرعت عمل در دنده معکوس گرفتن یک مزیت به حساب می آید.

به اندازه ای تند برانید که مناسب با دنده ۳ باشد – میزان سرعت در هر ماشینی متفاوت است اما ۳۰ تا ۴۵ مایل در ساعت خوب است. برای جلوگیری از از دست رفتن انرژی جنبشی دنده ها را سریع عوض کنید. اگر موتور هنوز نمی تواند خوب سربالایی را طی کند به دنده ۲ بزنید. در برخی شرایط که شیب خیلی زیاد است باید بزنید دنده یک.

یادتان نرود که بسیاری از ماشین ها با دنده ۱ نمی توانند به راحتی و همواری سرازیری ها را طی کنند. اگر قبلا این کار را نکرده اید ممکن است ماشینتان تکان تکان بخورد.

رانندگی در سربالایی دنده ای

حتی الامکان دنده را بالا ببرید تا در بنزین صرفه جویی شود. هر چه دنده بالاتر باشد ماشین در بنزین صرفه جویی بیشتری خواهد داشت. پس دنده را بالا ببرید تا در مصرف بزنین صرفه جویی شود. البته اگر امکان داشت.

سر پیچ سربالایی، دنده را پایین بیاورید. برای پیچیدن از پیچ سربالایی ها به توان و انرژی بیشتری نیاز است. قبل از وارد شدن به پیچ دنده را کاهش دهید – روی ۲ بگذارید. بدین ترتیب برای پیچیدن از پیچ توان دارید و آن توان را برای بالارفتن از سربالایی حفظ کنید.

وقتی روی سرازیری هستید و ماشین را می خواهید از حالت توقف در بیاورید از ترمز دستی استفاده کنید. ترمز دستی نمی گذارد ماشین به عقب برگردد. وقتی روی سرازیری یا سربالایی توقف کرده ایدترمز دستی را بکشید. وقتی چراغ سبز شد پا روی کلاچ بگذارید.

بزنید دنده ۱ و بعد آهسته پا را از روی کلاچ بردارید. وقتی کلاچ درگیر شد آهسته ترمز دستی را رها کنید. از آنجا که دارید از ترمز دستی استفاده می کنید پای شما می تواند آزادانه کنترل هایی را که شما را به بالای سراشیبی می برد انجام دهد. این کنترل ها عبارت اند از کلاچ و گاز. در این حالت، باید بنزین بیشتری به موتور بدهید تا ماشین به عقب نیاید. پیوسته گاز بدهید، ولی این کار را یک مرتبه انجام ندهید. اگر پا از روی گاز بردارید ماشین با یک تکان به عقب خواهد آمد و ممکن است به ماشین روبرویی بزنید.

راندن ماشین دارای دنده اتوماتیک در سربالایی

اما اصول تعویض دنده در سربالایی برای ماشین های اتوماتیک چگونه است؟ وقتی ماشینی را سربالایی می برید، نسبت به زمانی که روی جاده ی صاف و هموار می رانید به توان بیشتری نیاز دارید. ماشینی که دنده اتوماتیک دارد هنگام بالا رفتن از سربالایی دنده ها را تنظیم می کند اما در عین حال باز هم باید با دست تنظیماتی انجام دهید تا از تغییرات بیش از حد دنده ها جلوگیری کنید.

استفاده از تنظیمات D۱، D۲ یا D۳ مانع از این می شود که ماشین شما به دنده های بالاتر برود و در نتیجه می توانید در سربالایی از گشتاور ماشین با تایربخشی بیشتر استفاده کنید.

آموزش رانندگی در سربالایی آموزش رانندگی دنده مناسب در سربالایی حرکت در سربالایی با شیب تند دانستنی های مهم رانندگی اطلاعات فنی دانش خودرویی آموزش رانندگی با گیربکس اتوماتیک

D۱ (تنها دنده ۱) : می توانید با استفاده از همان اهرمی که برای شیفت بین Drive ، Park و Neutral استفاده می کنید برای شیفت به دنده ۱ استفاده کنید.  از دنده ۱ برای سربالایی ها و سرعت پایین استفاده کنید. دنده ۱ همچنین هنگامی که از سرازیری های بسیار تند استفاده کنید – با اینکار می توانید سرعت ماشین را کم کنید.

D۲ (تنها دنده ۱ و ۲) : ممکن است با علامت ۲ یا D۲ مشخص شده باشد. در سربالایی های نسبتا بلند از حالت D۲ استفاده کنید. همچنین از آن برای سرعت گرفتن پس از رفتن به دنده ۱ استفاده کنید. دنده ۲ سرعت بیشتری نسبت به دنده ۱ به ماشین می دهد.

D۳ (تنها دنده های ۱، ۲ و ۳) : علامت آن ۳ یا D۳ است. وقتی ماشین در حالت D۳ قرار داشته باشد تنها از سه دنده استفاده خواهد کرد و این وقتی باید با سرعت خوبی برانید به شما کمک خواهد کرد. اما در این حالت موتور فاقد گشتاور کافی برای نگه داشتن سرعت در دنده ی بالاتر است.

هنگام بالا رفتن از سربالایی از دنده پایین استفاده کنید. اگر با سرعتی بیش از ۱۰ تا ۱۵ مایل بر ساعت یا ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر می خواهید حرکت کنید به دنده یک تغییر ندهید.

موتورتان با RPM بالاتری نسبت به حالات معمول خواهد گشت بنابراین از آن زیاد کار نکشید. دنده پایینتر فشار کمتری وارد می کند و حرکت ایمن و هموارتری در سربالایی خواهید داشت. وقتی از سربالایی بالا می روید جاذبه به ماشین فشار می آورد و وزن وارد بر موتور را سنگین تر می کند، و از این جهت موتور برای چرخاندن چرخ ها به توان بیشتری نیاز خواهد داشت. استفاده از دنده ی پایینتر در سربالایی موتور ماشین را در RPM بالاتری به حرکت خواهد انداخت و در نتیجه بدون اینکه توقف کنید، توان مورد نیاز برای رسیدن به بالا تولید خواهد شد.

رانندگی در سربالایی اتومات

یک شنبه 22 آبان 1401  6:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها