0

آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص) استفاده می شود؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25040
محل سکونت : اصفهان

آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص) استفاده می شود؟

#اعتقادی
آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص)  استفاده می شود؟ پرسش: با توجه به لقب «امیرالمؤمنین» برای حضرت علی (علیه السلام)، آیا ایشان بر پیغمبر (صلی الله علیه و آله) امیر هستند یا بر همه انسان ها از اول خلقت انسان تا آخرین خلقت انسان و بر همه ملائکه به جز پیغمبر(صلی الله علیه و اله) امیر هستند؟ و آیا برای پیغمبر (صلی الله علیه و اله) هم لقب امیرالمؤمنین میتوان استفاده کرد یا فقط برای امیرالمؤمنین میتوان استفاده کرد؟
آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص)  استفاده می شود؟ پاسخ: لقب «امیرالمؤمنین» لقبی انحصاری برای امام علی (علیه السلام) است. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در غدیر خم، حضرت علی (علیه السلام) را به عنوان خلیفه و جانشین خود معرفی نمود و همچنین فرمود: «سَلِّمُوا عَلَى عَلِیٍّ بِإِمْرَهِ الْمُؤْمِنینَ‏؛ به علی (علیه‌السلام) با لقب امیرالمؤمنین سلام کنید»
آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص)  استفاده می شود؟ بر این اساس امام علی (علیه السلام) امیر منصوب از جانب خدا و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بر مردم است و چنین لقبی نیز خاص آن حضرت بوده و شامل سایر ائمه (علیهم اسلام) نیست.
آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص)  استفاده می شود؟ بدیهی است که اوامر حکومتی آن حضرت مربوط به حاضرین در زمان آن حضرت بوده؛ مگر در مواردی که نصی بر عمومیت آن برای دوران بعد وجود داشته باشد؛ اما امامت و زعامت معنوی و الهی آن حضرت و تبیین معارف دین از سوی او، به مردم آن زمان اختصاص نداشته و شامل همه مسلمانان تا قیامت خواهد بود و جایگاه آخرتی حضرت نیز در ارتباط با همه انسانها است.
آیا لقب امیرالمؤمنین برای پیغمبر (ص)  استفاده می شود؟ انتساب این لقب به پیامبر نیز صحیح نیست؛ زیرا این لقب برای خلیفه و جانشین پیامبر (صلی الله علیه و آله) است و بیانگر جایگاه خاص امام پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله) است.

یک شنبه 17 مهر 1401  9:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها