0

باقرالعلوم به چه معناست..!؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25040
محل سکونت : اصفهان

باقرالعلوم به چه معناست..!؟

باقرالعلوم به چه معناست..!؟
باقرالعلوم به چه معناست..!؟پاسخ: درباره اینكه چرا به امام باقر علیه السلام باقر العلوم به معنای شكافنده علم می گویند در كتب روایی اینگونه نقل شده است:
باقرالعلوم به چه معناست..!؟️در فصول المهمة آمده است: آن حضرت را بدین لقب مى‏خواندند زیرا علوم را مى‏شكافت و باز مى‏كرد.
باقرالعلوم به چه معناست..!؟️در صحاح آمده است: «تبقر، یعنى توسع در علم‏». و در قاموس گفته شده است: محمد بن على بن حسین را باقر مى‏خواندند چون در علم تبحر داشت.
باقرالعلوم به چه معناست..!؟️ در لسان العرب نیز ذكر شده است: آن حضرت را باقر مى‏خواندند چرا كه علم را مى‏شكافت و به اصل آن پى مى‏برد و فروع علم را از آن استنباط مى‏كرد و دامنه علوم را مى‏شكافت و وسعت مى‏داد.
باقرالعلوم به چه معناست..!؟️ ابن حجر در صواعق مى‏نویسد: «او را باقر مى‏خواندند و این كلمه از«بقر الارض‏»اخذ شده است، یعنى آنكه زمین را مى‏شكافد و مكنونات آن را آشكار مى‏كند.
باقرالعلوم به چه معناست..!؟️در مناقب ابن شهر آشوب نوشته شده است: گفته‏اند براى هیچ یك از فرزندان حسن و حسین (ع) این اندازه از علوم، از قبیل تفسیر و كلام و فتوا و احكام و حلال و حرام فراهم نشد كه براى امام باقر (ع) . محمد بن مسلم نقل كرده است كه از آن حضرت سى هزار حدیث پرسش كردم.
باقرالعلوم به چه معناست..!؟باقرالعلوم به چه معناست..!؟ شهادت امام محمدباقر(ع) تسلیت باد.باقرالعلوم به چه معناست..!؟باقرالعلوم به چه معناست..!؟

یک شنبه 17 مهر 1401  9:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها