0

نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25040
محل سکونت : اصفهان

نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟

پرسش: نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟
 نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟پاسخ: در حقیقت انسان مرکب است جسم و روح است و روح همان انسان می باشد که در ساحت های مختلف و مراتب مختلف، کارکردها و اسامی مختلفی دارد، مانند: نفس و قلب و عقل و روح و...، یعنی مثلاً زمانی که بحث تفکر و اندیشه و انتخاب گری باشد،می‌گوییم عقل و زمانیکه بحث عاطفه و احساسات باشد میگویم قلب و زمانی که بحث زنده بودن و مرده بودن باشد می گویم روح و اما زمانی که بحث گناه یا اطاعت از خداوند متعال باشد می گوییم نفس، و این نفس دارای سه مرتبه می باشد: نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟ نفس اماره بالسوء و این زمانی است که ما را به سوی گناه می‌کشاند
 نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟نفس لوامه ، مربوط به زمانی است که ما دچار گناه و افراط و تفریط شویم لذا از درون او را ملامت و سرزنش مى کند تا دوباره او را به طرف اعتدال و خیر وادار نماید.
 نفس چیست..!؟ و راه‌های کنترل نفس چیست ..!؟نفس مطمئنه ، زمانی هست که انسان به اعتدال کامل در آن مسئله می رسد و آرامش باطنی پیدا می کند و در این حال به خداوند متعال اطمینان و یقین کامل دارد، و اما راه های مبارزه با نفس اماره و کنترل آن: تقویت ایمان و باور به خداوند متعال از طریق مطالعه و تفکر درباره خود و خدا می باشد و همچنین در عمل رعایت تقوا پرهیز از گناهان و بدی ها و همچنین تقویت باور به معاد و روز حساب و کتاب که از طریق مطالعه کتاب های معاد شناسی و اندیشه درباره مرگ به دست می آید و همچنین با توجه کردن به آثار بسیار بد گناه در دنیا و آخرت همچنین انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات و دوری از رذایل اخلاقی و همچنین خودشناسی و درک مقام انسانیت ارزش خود، که همان خودشناسی می باشد و این مرحله بسیار بسیار مهم است .

چهارشنبه 16 شهریور 1401  9:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها