0

مقدار مهریه در دین چقدر در نظر گرفته شده است؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25040
محل سکونت : اصفهان

مقدار مهریه در دین چقدر در نظر گرفته شده است؟

پرسش: آیا در روايات اسلامي برای «مهریه» مقدار مشخصی در نظر گرفته شده است؟
آیا در روايات اسلامي برای «مهریه» مقدار مشخصی در نظر گرفته شده است؟پاسخ: در روایات اسلامی روی مهریه سبک که توان پرداخت آن از سوي زوج وجود داشته باشد تاکید شده است. مثلا در روایاتی از وجود پیامبر خوبی ها آمده است:
آیا در روايات اسلامي برای «مهریه» مقدار مشخصی در نظر گرفته شده است؟«أَفْضَلُ نِسَاءِ أُمَّتِي ... أَقَلُّهُنَّ مَهْراً»؛ (برترين زنان امّت من ... زنانى هستند كه مهريه آنان كمتر است).
آیا در روايات اسلامي برای «مهریه» مقدار مشخصی در نظر گرفته شده است؟حضرت على(عليه السلام) فرمود: «لَا تُغَالُوا بِمُهُورِ النِّسَاءِ فَتَكُونَ عَدَاوَةً»؛ (مهريه زنانتان را سنگين نگيريد كه سرچشمه دشمنى و عداوت است).
آیا در روايات اسلامي برای «مهریه» مقدار مشخصی در نظر گرفته شده است؟امروزه معناي اين روايت بسيار ملموس و قابل درك است؛ چون وقتى مهريه خانمى سنگين و بسيار زياد باشد كم كم زن را وسوسه مى كند كه آن را مطالبه نمايد، و هنگامى كه با عدم توان پرداخت از سوي زوج مواجه شود، آن را به اجرا مى گذارد و با هزار مشكل مهريه را مى گيرد و اقدام به طلاق مى كند. گاه اين پول زير دندانش مزه مى كند، لذا نقشه مى كشد با مهريه سنگين ترى با مرد ديگرى نيز ازدواج كند و از او هم مهريه را مطالبه كند و بدين وسيله ثروت مهمّى فراهم نمايد.
آیا در روايات اسلامي برای «مهریه» مقدار مشخصی در نظر گرفته شده است؟زن با اين فكر و خيالات ناسازگارى با شوهر را آغاز مى كند و بدين سان عداوت و دشمنى ها شروع مى شود. بعضى مى گويند: «براى استحكامِ پيوند زناشويى بايد مهريه ها را سنگين گرفت؛ چون كار از محكم كارى عيب نمى كند». در جواب اين عزيزان عرض مى كنيم: «اتّفاقاً در اين مورد كار از محكم كارى عيب مى كند؛ چون مهريه سنگين وسوسه انگيز است».

چهارشنبه 16 شهریور 1401  9:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها