0

پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25040
محل سکونت : اصفهان

پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟

پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ چرا امام دختر کسی را که پدرش را کشته به همسری بگیرد؟
پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ پاسخ: ازدواج امام با اجبار مأمون صورت گرفت. در مورد اینکه چرا مأمون ایشان را به این ازدواج مجبور کرد می‌توان این دلایل را برشمرد:
پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ جلوگیری از شکل‌گیری قیام‌های شیعی؛ چون به‌خوبی می‌دانست بعد از شهادت حضرت رضا(ع) فرزندش امام جواد به‌عنوان کانون مرکزی شیعیان موردتوجه قرارگرفته و درنتیجه ارتباط مخالفین حکومت عباسی با حضرت، احتمال شکل‌گیری شورش‌ها و قیام‌ها علیه حکومت قوت خواهد گرفت بدین‌جهت با این ازدواج به‌وسیله دخترش بر ارتباطات حضرت با شیعیان آگاه شده و همواره حضرت را زیر نظر داشته و مانع شکل‌گیری قیام‌های شیعی علیه حکومت عباسی گردد؛ که حضرت بعد از مدتی از بغداد[که با کراهت و با دعوت مأمون از مدینه به بغداد آمده بود] به مدینةالرسول برگشت و با این اقدام ارتباط شیعیان با حضرت بیشتر شد و مأمون را در رسیدن به خواسته‌هایش ناکام گذاشت.
پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ کاستن وجهه معنوی و شخصیتی امام جواد (ع)؛با این هدف که درنتیجه ازدواج حضرت با ام ‌الفضل حضرت را به زندگی شاهانه و تجملاتی و پر از زرق‌وبرق خود آلوده سازد و بدین‌وسیله وجهه امام را در منظر مردم متزلزل سازد؛ اما امام در جهت برملا ساختن اهداف مأمون، در پاسخ سؤالی در همین باره به حسین مکاری فرمودند «‌ای حسین: نان جو و نمک خشن در حرم رسول خدا (مدینه) نزد من ازآنچه در اینجا (بغداد) مشاهده می‌کنی بهتر است.
پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ مأمون در راستای اهداف خویش تا بدان جا پیش رفت که حتی می‌خواست با اجیر نمودن آوازه‌خوان برای حضرت آن حضرت را به امور دنیوی متمایل سازد که با پاسخ قاطع حضرت این نقشه نیز نقش بر آب شد.
پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ اظهار علاقه و دوستی به خاندان پیامبر (ص)؛ مأمون می‌خواست با تزویج دخترش با امام جواد(ع) خود را در منظر مردم دوستدار اهل‌بیت پیامبر (ص) معرفی کند و دامن خود را در به قتل رساندن حضرت علی بن موسی‌الرضا پاکیزه جلوه دهد.
پرسش: چرا امام جواد دختر مأمون را به همسری پذیرفتند؟ انتساب به پیامبر(ص) و امیرالمومنین علی (ع)؛ مأمون وقتی دخترش را به ازدواج حضرت جواد(ع) درآورد گفت دوست دارم که جد مردی باشم که پیامبر خدا (ص) و علی بن ابیطالب(ع) پدران او باشند، اما ام‌الفضل از حضرت جواد صاحب فرزند نشد که این نقشه نیز مانند دیگر نقشه‌های مأمون به سرانجامی نرسید. سرانجام در زمان حکومت معتصم و با حمایت معتصم ام‌الفضل امام جواد(ع) را با زهر مسموم و به شهادت رساند.

چهارشنبه 16 شهریور 1401  9:05 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها