0

پرسش: نحوه‌ی شهادت امام جواد(ع) چگونه است..!؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25040
محل سکونت : اصفهان

پرسش: نحوه‌ی شهادت امام جواد(ع) چگونه است..!؟

پرسش: نحوه‌ی شهادت امام جواد(ع) چگونه است..!؟
پرسش: نحوه‌ی شهادت امام جواد(ع) چگونه است..!؟پاسخ: درباره این‌که امام جواد(ع) به چه نحوی به شهادت رسیدند، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد که در این‌جا به یک نمونه اشاره می‌شود:
پرسش: نحوه‌ی شهادت امام جواد(ع) چگونه است..!؟معتصم خلیفه عباسی - برادر مأمون و عموی ام فضل دختر مأمون - پیوسته نقشه‌هایی را برای به شهادت رساندن امام جواد(ع) اجرا می‌کرد و در این زمینه با ام فضل نیز هم‌دست شده بود که امام جواد(ع) را مسموم کند؛ زیرا معتصم می‌دانست که ام فضل از آن‌حضرت منحرف شده و به شدّت علیه امام موضع گرفته است. بر این اساس، ام فضل نیز درخواست معتصم را پاسخ مثبت داد و سمّی را در انگور جاسازی کرد و در پیش روی آن‌حضرت نهاد و همین که امام جواد(ع) از آن انگور خورد، ام فضل پشیمان شد و شروع به گریه کرد، حضرت فرمود: «گریه‌ات برای چیست؟ سوگند به خدا، خداوند آن‌چنان تو را به دردی در ناحیه رحم دچار سازد که جبران‌پذیر نباشد و به بلایی گرفتارت کند که قابل کتمان نباشد». بر اثر همین نفرین ام فضل بیمار شد و از دنیا رفت.
پرسش: نحوه‌ی شهادت امام جواد(ع) چگونه است..!؟به هر حال؛ آن‌حضرت در شهر بغداد در ماه ذى القعده سال 220 هـ.ق در حالی‌که 25 سال از عمر شریفش گذشته بود، به شهادت رسید. و پیکر آن‌حضرت از منزل‌شان، میدان اسوار بن میمون(نزدیک منطقه پل بردان) به سمت قبرستان قریش تشیع، و در کنار قبر جدش امام موسى بن جعفر(ع) به خاک سپرده شد.

چهارشنبه 16 شهریور 1401  9:02 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها