0

افزایش غیر طبیعی سرعت چرخش زمین

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

افزایش غیر طبیعی سرعت چرخش زمین

 

​​​​​​خ

زمین

افزایش غیر طبیعی سرعت چرخش زمین، دانشمندان را نگران گرده است

۸ دیدگاه ارسال شده توسط: امیرحسین خرمی ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۹

افزایش بی‌سابقه و غیرعادی سرعت چرخش زمین، موجب شگفتی دانشمندان و ایجاد نگرانی‌هایی مبنی بر بروز مشکل در زمان‌بندی ساعت و سیستم‌ها شده است.

دانشمندان پس از آنکه کشف کرده‌اند زمین با سرعتی بیش از حد معمول در حال چرخش است، گیج و نگران شده‌اند. این پدیده باعث کوتاه‌تر شدن روزها می‌شود. محاسبات جدید آزمایشگاه ملی فیزیک بریتانیا نشان می‌دهند که چرخش زمین با سرعت بیش‌تری نسبت به نیم قرن گذشته انجام می‌شود. در تاریخ ۲۹ ژوئن، چرخش کامل زمین ۱.۵۹ میلی‌ثانیه کم‌تر از ۲۴ ساعت معمول طول کشید که کوتاه‌ترین روز ثبت شده تاکنون است.

دانشمندان هشدار دادند که در صورت تداوم کاهش سرعت چرخش زمین، ممکن است لازم باشد تا زمانی معادل یک ثانیه از ساعت اتمی حذف و کوتاه شود.

گراهام جونز، اخترفیزیکدان در گزارش خود گفت:

اگر چرخش سریع زمین ادامه یابد، می‌تواند به اولین جهش منفی ثانویه منجر شود. این امر برای تنظیم ضربان مصنوعی ثابت ساعت اتمی با زمان خورشیدی که بر اساس حرکت خورشید در آسمان تعیین می‌شود، ضروری است. یک ثانیه کبیسه منفی بدین معنا است که ساعت ما یک ثانیه اضافی را رد می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای سیستم‌های IT شود.

کره زمین

محققان متا نیز بر این باورند که یک ثانیه کبیسه تاثیراتی عظیم بر فناوری خواهد داشت و به یک منبع درد اصلی برای زیرساخت‌های سخت‌افزاری تبدیل می‌شود. اولگ اوبلوخوف و احمد بیاگووی دو محقق این شرکت با انتشار پستی در وبلاگ خود نوشته‌اند:

تاثیر یک ثانیه کبیسه منفی هرگز در مقیاس بزرگ آزمایش نشده است. این پدیده می‌تواند تاثیر مخربی بر نرم‌افزارهای وابسته به تایمرها یا زمان‌بندی‌ها داشته باشد.

هر ثانیه می‌تواند به منبعی مشکل‌ساز برای مدیریت زیرساخت‌های سخت‌افزاری تبدیل شود. در این زمینه، سه دانشمند به نام‌های کریستین بیزوارد، نیکولای سیئورنکوف و لئونید زوتوف ادعا می‌کنند که چرخش های نامنظم نتیجه پدیده‌ای به نام تکان چندلر است که حرکت نامنظم از قطب‌های جغرافیایی زمین در سراسر سطح کره زمین را تعریف می‌کند.

زوتوف در ادامه گفت:

دامنه طبیعی تکان چندلر در سطح زمین حدود ۳ تا ۴ متر است، اما از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ اثری از آن دیده نشد.

برخی کارشناسان بر این باورند که ذوب شدن و انجماد مجدد کلاهک‌های یخی در بلندترین کوه‌های جهان می‌توانند در نامنظم کردن سرعت چرخش زمین تاثیرگذار باشند. به گزارش وب‌سایت TimeandDate، زمین کوتاه‌ترین روز تاریخ خود، از زمان استفاده دانشمندان از ساعت‌های اتمی برای اندازه‌گیری سرعت چرخش را ثبت کرده است.

زوتوف در ادامه اضافه کرد که به احتمال ۷۰ درصد، کره زمین به حداقل طول روز خود رسیده است، بدین معنا که احتمالا هرگز مجبور نخواهیم شد از یک ثانیه کبیسه منفی استفاده کنیم. اما از سوی دیگر، زولتوف عنوان کرد که هنوز هیچ راهی برای اطمینان دقیق با توجه به فناوری فعلی وجود ندارد.

منبع :nypost

سه شنبه 18 مرداد 1401  5:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها