0

آخرین نفری که در کربلا به شهادت رسید

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

آخرین نفری که در کربلا به شهادت رسید

سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴

 

آخرین نفری که در کربلا به شهادت رسید | سر همه شهدا بریده شد جز دو نفر

استاد حوزه علمیه قم گفت: آخرین نفری که در کربلا شهید شد سُوَیدِ بنِ عَمروِ خَثعی بود که صبح عاشورا تیر خورد و بعد از شهادت امام حسین(ع) بلند شد و دوباره به جنگ با سپاه یزید پرداخت و به شهادت رسید.

تابلو عصر عاشورا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی نظری منفرد شب گذشته در مراسم عزاداری که در دفتر آیت‌الله فاضل لنکرانی در قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: حوادث زیادی در کربلا رخ داد و تمامی افراد امام به شهادت رسیدند؛ مشهور است که ۷۲ تن به شهادت رسیدند و منابع دیگری عدد شهدا را ۶۱ ذکر می‌کنند.

وی ادامه داد: در برخی اظهارنظرهایی که از گذشتگان به‌جامانده ۷۸ یا ۸۸ نفر ذکر شده است اما مشهور ۷۲ نفر هستند.

نظری منفرد بیان داشت: ۴۰ نفر از اصحاب در حمله اول به شهادت رسیدند و جدا از این حمله برخی از یاران در یک جا و یک‌مرتبه شهید شدند.

پیراهن مردانه راه راه برند پی لس Brand Payless کد B218 (عجله کن)

 

وی ابراز داشت: یک بحث دیگر در خصوص زمان شهید شدن امام حسین (ع) است که بر اساس روایات اصحاب اجازه ندادند بنی‌هاشم به میدان بروند و ظهر که شد در نماز ظهر عاشورا هنوز از صحابه حضور داشتند.

نظری منفرد تصریح کرد: احتمالاً بر اساس روایتی که از امام صادق وجود دارد ایشان عصر به شهادت رسیدند.

وی در خصوص تعداد شهدای کودک نیز بیان داشت: مرحوم علامه مجلسی نقل می کند که در روز عاشورا کودکی از خیمه‌ها بیرون آمد و به شهادت رسید و در واقع تعداد کودکان بیش از حضرت علی‌اصغر و حضرت قاسم بودند.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: آخرین نفری که شهید شد سُوَیدِ بنِ عَمروِ خَثعی بود که صبح تیر خورد و بعد از شهادت امام حسین(ع) بلند شد و دوباره به جنگ با سپاه یزید پرداخت و به شهادت رسید.

وی ادامه داد: در روز عاشورا چند نفر مجروح شدند و بعد از واقعه کربلا به‌ صورت عادی از دنیا رفتند.

نظری منفرد خاطرنشان کرد: سر همه شهدا بریده شد به جز یکی حر بن ریاحی بود و دیگر عبدالله رضیع بود که امام حسین(ع) دفن کردند.

کد خبر 

سه شنبه 18 مرداد 1401  12:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها