0

درخواست خانواده خبرنگار الجزیره از بایدن برای اجرای عدالت و محاکمه قاتلان ابوعاقله

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

درخواست خانواده خبرنگار الجزیره از بایدن برای اجرای عدالت و محاکمه قاتلان ابوعاقله

درخواست خانواده خبرنگار الجزیره از بایدن برای اجرای عدالت و محاکمه قاتلان ابوعاقله

درخواست خانواده خبرنگار الجزیره از بایدن برای اجرای عدالت و محاکمه قاتلان ابوعاقله

یکی از خویشاوندان "شیرین ابوعاقله"، خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره، آمریکا را به جانبداری از رژیم صهیونیستی و رعایت نکردن اصل بی‌طرفی در تحقیقات درباره این پرونده متهم کرد.

به گزارش ایسنا، لینا ابوعاقله، برادرزاده شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شبکه خبری الجزیره که ۱۱ مه گذشته با شلیک مستقیم سربازان اسرائیلی در شهر جنین ترور شد، در مصاحبه‌ای ویژه با خبرگزاری آناتولی ترکیه آمریکا را به جانبداری از رژیم صهیونیستی و رعایت نکردن اصل بی‌طرفی در تحقیقاتی که درباره ابعاد مختلف این پرونده انجام داد، متهم کرد.

ابوعاقله اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار کنیم، ما خواهان اجرای عدالت در حق شیرین که تابعیت آمریکایی دارد، هستیم.

او در ادامه تاکید کرد: کاری که واشنگتن انجام داد، تحقیق نبود بلکه تنها بیانیه‌ای از خلاصه تحقیقات قبلی اسرائیل را منتشر کرد و ما از بابت آن به شدت ناامید شدیم.

وزارت خارجه آمریکا چهارم ژوئیه جاری در بیانیه‌ای نتایج تحقیق خود در این پرونده را ارائه و اعلام کرد که امکان تعیین طرفی که گلوله را شلیک کرده وجود ندارد و کارشناسان مهمات اعلام کردند که گلوله آسیب زیادی دیده و همین مساله اجازه نمی‌دهد نتیجه روشن و دقیقی انجام شود، شورای امنیت آمریکا به این نتیجه رسید که تیراندازی از پایگاه‌های ارتش اسرائیل بوده و احتمالا اسرائیل مسؤول این قتل است اما شورا هیچ دلیلی برای اینکه تیراندازی عمدی بوده، نیافت.

این عضو خانواده ابوعاقله در ادامه نیز گفت: شیرین یک شهروند آمریکایی بود و این مساله واشنگتن را ملزم می‌کند که پرونده را به شکل جدی پیگیری کند.

او تاکید کرد: آمریکا باید تحقیقاتی دقیق، با جزئیات، فراگیر، شفاف و به دور از هرگونه جانبداری و یا فشار سیاسی انجام می‌داد اما برعکس روایت اسرائیل را مبنا قرار داد.

لینا ابوعاقله با انتقاد از اینکه آمریکا در تحقیق خود تنها به گلوله تکیه کرده و آن را اساس تحقیق و تنها مدرک این پرونده قرار داده، گفت: گلوله تنها مدرک موجود نیست بلکه یکی از آنها است و تاکید مستمر بر گلوله در واقع راهکار اسرائیل برای فرار از دیگر مدارک موجود است.

او افزود: اینکه آمریکا تنها به گلوله استناد کند، اشتباه است و شاهدان عینی نیز در این پرونده وجود دارند، آنها شاهد اتفاقی بودند که رخ داده و اظهار کردند که دیدند سربازان اسرائیلی شیرین را هدف قرار دادند.

لینا ابوعاقله در ادامه تحقیقات رسانه‌های آمریکایی همانند شبکه سی‌ان‌ان، خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه‌های واشنگتن پست و نیویورک تایمز را که اعلام کردند شیرین با گلوله‌ای اسرائیلی به قتل رسیده، ستود و گفت: از واشنگتن می‌خواهیم اقدامات هدفمندی را در پیش بگیرد، ما همچنان خواستار پاسخگویی هستیم و از واشنگتن می‌خواهیم به وظایف و تعهداتش نسبت به شیرین عمل کند.

همچنین او از اینکه خانواده ابوعاقله در روند اجرای تحقیقات آمریکا دخیل نبودند، ابراز تاسف کرد و گفت: ما هیچ اطلاعی از بیانیه آمریکا درباره نتیجه تحقیق نداشتیم و از طریق رسانه‌ها باخبر شدیم که تشکیلات خودگردان گلوله را به آمریکا تحویل داده است، تماس گرفتیم و از آنها اطلاعات خواستیم اما چیزی به ما نگفتند تا اینکه خبرها را خواندیم.

لینا ابوعاقله در پایان نیز گفت: اسرائیل خبرنگاران و هر شخصی که جرأت گفتن واقعیت را داشته باشد، هدف قرار می‌دهد و این آخرین بار نیست بلکه بخشی جدایی‌ناپذیر از سیاست اسرائیل برای خاموش کردن صدای خبرنگاران است.

انتهای پیام

چهارشنبه 22 تیر 1401  12:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها