0

چرا ناصرالدین شاه صاحبقران نامیده شد

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 21060
محل سکونت : کرمانشاه

چرا ناصرالدین شاه صاحبقران نامیده شد

 

خ

 

 یکی از مهمترین القاب ناصرالدین شاه صاحبقران بود، اما ممکن است برای خیلی افراد سوال شود که چرا به ناصرالدین شاه سلطان صاحبقران میگویند و علت این نامگذاری چه بوده؟ در این مطلب به شما می گوییم چرا ناصرالدین شاه صاحبقران نامیده شد.

 چهارمین پادشاه قاجار ناصرالدین شاه بود. به مدت ۵۰ سال وی توانست بر ایران پادشاهی کند و لقب سلطان صاحبقران را از آن خود کرد. از دیگر القاب ناصر الدین شاه قاجار قبله عالم، شاه شهید و شاه بابا بودند اما علت اینکه به ناصر الدین شاه سلطان صاحبقران می گفتند چه بود. 

 

برای سایتت درگاه پی پال داشته باش، آسون‌تر از هر درگاه دیگه‌ای !

 

 

چرا ناصرالدین شاه صاحبقران نامیده شد

از جمله القاب احترام آمیز برای شاهان و سلاطین صاحبقران بود که پیش از ناصرالدین شاه، برای نادرشاه و شاه عباس دوم صفوی هم انتخاب شده بود، اما همه ناصرالدین شاه را با لقب صاحبقران می شناسند. در مورد اینکه چرا ناصرالدین شاه صاحبقران نامیده شد، باید گفت: قرآن برابر با نیم قرن یعنی ۵۰ سال می باشد و لقب صاحبقران برای ناصرالدین شاه، گواهی بر سلطنت ۵۰ ساله اوست.

چهارمین پادشاه قاجار ناصرالدین شاه معروف به صاحبقران و قبله عالم بود که در سن ۱۶ سالگی به حکومت رسید، نزدیک به ۵۰ سال هم بر ایران پادشاهی کرد و یکی از طولانی ترین دوران حکومت بر ایران را پشت سر گذاشت.

در گذشته هر ۲۵ یا ۳۰ سال را یک قران می نامیدند، از اینرو به پادشاهی که به سی امین سال سلطنت خود می رسید صاحبقران گفته می شد. صاحبقران در واقع نشانه عظمت بسیار و قدرت یک حاکم بوده است.

ناصرالدین شاه نیز در سی امین سالگرد سلطنت خود سکه ای ضرب کرد و خود را صاحبقران نامید، حتی کاخی باشکوه را در شمال تهران به این نام بنا نهاد.

مقصد از تو،‌ بلیط از ما

مقصد از تو،‌ بلیط از ما

مشاهده

تبلیغ

در روایات آمده که تنها ۱ روز ناصرالدین شاه با پنجاهمین سالگرد پادشاهی خود فاصله داشت که به دلیل اشتباه محاسباتی در زمان سعد و نحس، از قصر خود بیرون رفت و در آستانه پنجاهمین سال سلطنت خود، در سن ۶۵ سالگی، در شاه عبدالعظیم و توسط میرزا رضا کرمانی (از پیروان جمال الدین اسد آبادی) با ضرب گلوله به قتل رسید و به او لقب شاه شهید هم داده شد.

یک شنبه 12 تیر 1401  1:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها