0

مذاکرات شکست نخورده و ادامه دارد/ بهترین گزینه برای غرب توافق با ایران است

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

مذاکرات شکست نخورده و ادامه دارد/ بهترین گزینه برای غرب توافق با ایران است

مذاکرات شکست نخورده و ادامه دارد/ بهترین گزینه برای غرب توافق با ایران است

مذاکرات شکست نخورده و ادامه دارد/ بهترین گزینه برای غرب توافق با ایران است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود در عرصه بین‌الملل بهترین گزینه برای غربی‌ها توافق با ایران است.

عماد آبشناس در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی نسبت به روند مذاکرت هسته‌ای و آن چه درباره نتایج نشست دوحه مطرح شد، گفت: مذاکرات شکست نخورده، تاکید می کنم مذاکرات ادامه دارد  البته نه آن مذاکراتی که در دوحه بود بلکه از طریق کانال های دیپلماتیک پیگیری می شود.
وی افزود : نباید توقع داشته باشیم در یک جلسه مسائل بررسی و تمام شود، امروز با چالش های عدیده ای مواجه هستیم، بایدن در داخل آمریکا با ضعف درونی مواجه است و در بسیاری از موارد تعلل می کنند. آمریکایی ها تلاش دارند با جنگ رسانه‌ای فضاسازی کنند و از این طریق به ایران فشار آورند و از این کانال می‌خواهند ضربه وارد کنند بنابراین شاهد هستیم که همه رسانه‌های دشمن ملت ایران الان بسیج شدند که جنگ روانی علیه ایران راه بیاندازند.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: واقعیت امر این است مذاکرات پشت پرده در حال انجام است آمریکایی ها مجبور هستند کوتاه بیایند. در حال حاضر در روند این مذاکرت روز به روز برگ‌های ایران قوی تر می شود، آمریکایی ها تلاش دارند امتیاز کمتری بدهند.
وی خاطرنشان کرد: امروز شرایط برای ایران به گونه ای است که باید دنبال امتیاز حداکثری برود و تا جایی که امکان دارد تیم ایرانی تحریم های بیشتری را بردارد ممکن است این شرایط در آینده دوباره پیش نیاید.
آبشناس ادامه داد: امروز قیمت نفت در جهان به صورت سرسام آوری بالا رفته شرایط همه رهبرهای اروپایی و رئیس جمهور آمریکا بسیار فاجعه بار است، همه با مشکلات عدیده‌ای در درون کشورشان مواجه هستند.  نظرسنجی‌ها نشان می دهد ادامه این روند می‌تواند موجب شورش و چه بسا سرنگونی در این کشورها شود.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد:  تنها راهی که این‌ها برای برون رفت دارند این است که با ایران به توافق برسند چرا ؟ به دلیل این که مطالعات مراکز مطالعاتی  نشان می دهد کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نمی توانند بیش از این چیزی که الان صادر می کنند صادرات داشته باشند.  گاز خلیج فارس اگر بخواهد به آمریکا یا اروپا برسد به سه برابر قیمت گاز روسیه است، اما در مقابل ایران لوله گاز مستقیم از خلیج فارس تا اروپا دارد که از طریق ترکیه  می تواند نیاز اروپا را تامین کند ضمن اینکه ظرفیت افزایش سریع تولید را هم دارد و می‌تواند بازار نفت را متعادل کند .
وی با تاکید بر این که امضای توافق با ایران بازارها را متعادل می‌کند، گفت : تا یک ماه دیگر شروع ثبت سفارش نفت برای زمستان را داریم تا آن موقع اگر به توافق نرسند پیش بینی می شود قیمت صعودی بالا می رود. بایدن در سفر به منطقه دنبال این است کشورها افزایش تولید نفت داشته باشند در حالی که امکان پدیر نیست. از سوی دیگر  اسرائیل دنبال راه اندازی جنگ در منطقه خاورمیانه است اما نه کشورهای منطقه، نه اروپا و نه کل جهان حتی آمریکا نیز با این مساله موافق نیستند.
آبشناس اظهار داشت : به هیچ وجه شرایط جنگ در منطقه منطقی نیست اگر جنگی رخ دهد شاهد فروپاشی خیلی از کشورها خواهیم بود و عملا اقتصاد این کشورها فروپاشیده می‌شود. در چنین شرایطی که نه می توانند جنگی به پا کنند از طرفی ایران هم به مرحله ای رسیده که از گذر هسته ای عبور کرده اگر احیانا بخواهند ایران را تهدید کنند ممکن است سیاست های اصلی ایران تغییر کند. خودشان واقف هستند  الان بهترین گزینه این است که با ایران توافق کنند.
این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: ایران می خواهد تحریم ها رفع شود و آنها تضمین دهند که تحریم‌ها به بهانه‌ای برنگردد این مساله چیزی است که کل جامعه بین الملل درباره آن متفق القول هستند. در نشست دوحه آمریکایی ها صحبت از برداشتن تحریم های نفتی کردند ولی حاضر نیستند تضمینی به ایران دهند.  
انتهای پیام

یک شنبه 12 تیر 1401  9:27 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها