0

قلمه زدن انگور | انگور را در آب ریشه دار کنید

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23519
محل سکونت : کرمانشاه

قلمه زدن انگور | انگور را در آب ریشه دار کنید

 

  •  سبک زندگی
 کدخبر: 265698

 ارسال به دیگران پرینت

قلمه زدن انگور

قلمه زدن انگور | انگور را در آب ریشه دار کنید

قلمه زدن انگور یکی از راحت ترین و اقتصادی ترین روش ها واسه تکثیر اونه بدون اینکه نیاز به خرید نهال اون داشته باشین

قلمه زدن انگور | انگور را در آب ریشه دار کنید+ویدئو

قلمه زدن انگور یکی از راحت ترین و اقتصادی ترین روش ها واسه تکثیر اونه بدون اینکه نیاز به خرید نهال اون داشته باشین

بهترین موقع واسه جدا کردن قلمه‌های انگور از گیاه مادری اواخر پاییز بعد از خزان برگها و یا زمستونه و سپس میتونید قلمه ها را در مکانی نسبتا گرم یا خزانه پرورش بدین یا داخل روزنامه و پلاستیک داخل یخچال بزارین و 1ماه قبل از آخرین سرما ریشه دارش کنید تا موقع بهار آماده کاشت باشه

مصرف قرص دارو رو بذار کنار! درمان قطعی کمردرد پیدا شد!

50 جلسه رایگان با بهترین اساتید کنکور! (از دست نده!)

کلاس‌های 150 ساعته کلاسینو برای کنکور 1402 رایگان شد! (مدت محدود)

قبولی راحت و بدون دغدغه فکری در کنکور 1402 | «کاملا رایگان»

150 ساعت جلسه کنکوری رایگان با بهترین اساتید! (مشاوره و برنامه‌ریزی رایگان)

ثبت‌نام رایگان 50جلسه کلاسینو برای کنکور 1402 (مدت محدود!)

 

 

‎موقع تهیه قلمه_انگور توجه کنید که برش پایین قلمه را درست از زیر گره قطع کنیم و برش بالایی را حدود 2 سانتی متر بالاتر از آخرین گره و طول قلمه معمولا بین 20الی25سانتی متر و قطر قلمه بهتره بین 8 تا 12 میلیمتر در نظر گرفته بشه

 

 

نحوه قلمه زدن

قلمه را به قسمت‌هایی به طول 20 تا 25 سانتی متر برش دهید که از پایین قلمه شروع می‌شود، که جوانه‌های بیشتری نسبت به بالای قلمه دارد. جوانه‌ها به صورت برجستگی‌های نوک تیز در امتداد ساقه ظاهر می‌شوند. در انتهای پایین هر قسمت یک برش مورب ایجاد کنید و انتهای بالای آن را به صورت صاف ببرید تا به راحتی بتوانید بین دو انتهای قلمه تمایز ایجاد کنید. انتهای پایین قلمه ریشه تولید می‌کند در حالی که قسمت بالایی، شاخه‌ها را تولید می‌کند. بعضی از باغبان‌ها انتهای پایین قلمه را به صورت صاف برش می‌دهند، اما یک برش زاویه دار سطح بیشتری برای جذب آب دارد. 

با استفاده از چاقوی تیز همه جوانه‌ها را از قلمه انگور جدا کنید، به جز دو جوانه بالای هر قسمت قلمه. جوانه‌ها، برجستگی‌های نوک تیز، اگر پس از کاشت روی قلمه باقی بمانند، می‌توانند شاخه‌های زیرزمینی نامطلوبی ایجاد کنند.

 

 

انتهای پایه هر برش را برای چند ثانیه در یک پودر هورمون ریشه زا فرو کنید. این پودر رشد ریشه را تحریک می‌کند. 

قلمه‌ها را در یک لیوان یا بطری بلند قرار دهید. به اندازه کافی آب خنک به لیوان یا بطری اضافه کنید تا انتهای قلمه برش خورده کاملاً با آب پوشانده شود.

 

دندان مصنوعی سوئیسی در تخصصی ترين مركز پروتز متحرك تهران

قلمه‌های انگور را حدود شش هفته در آب بگذارید، یا تا زمانی که ریشه‌های زیادی به طول 2.5 سانتی متر ایجاد شود. آب را مرتباً با آب تازه عوض کرده و دوباره پر کنید. اجازه ندهید آب کثیف به نظر برسد.

کاشت قلمه انگور

هر قلمه ریشه دار را در یک گلدان حاوی مخلوط گلدان شامل سه قسمت شن و ماسه درشت یا پرلیت و یک قسمت از پیت ماس بکارید. انتهای پایه هر قلمه را در عمق ظرف قرار دهید. فقط جوانه‌های بالایی، باید بالای خاک قرار بگیرند. گلدان‌های با عمق حداقل 20 سانتی متر برای کاشت قلمه انگور مناسب هستند زیرا قبل از انتقال قلمه‌ها به زمین، نیاز به فضای کافی برای رشد دارند. هر قلمه را در گلدان مجزا بکارید، در صورتی که قلمه‌ها کنار هم کاشت شوند برای دریافت آب و مواد مغذی با هم رقابت می‌کنند.

 

 

خاک گلدان را در صورت نیاز آبیاری کنید تا کمی مرطوب باشد اما خیلی مرطوب نباشد. زیاد آبیاری نکنید زیرا آبیاری باعث می‌شود که ریشه‌ها خنک باشند و این کار باعث ادامه رشد ریشه می‌شود

زمانی که هوا گرم شد نهال‌های انگور را در زمین بکارید. معمولا اوایل تا اواسط بهار زمان مناسبی برای کاشت نهال‌های انگور در زمین است. نهال‌ها را به عمق گلدانی که در آن کاشته شده‌اند، در زمین قرار دهید. فاصله بین نهال‌های انگور را 2.5 متر در نظر بگیرید.

دوشنبه 6 تیر 1401  2:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها