0

آیا به دارو خمس تعلق می گیرد؟

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

آیا به دارو خمس تعلق می گیرد؟

آیا داروها هم خمس دارند؟

همانطور که می دانید هر فردی باید سال خمسی مشخصی داشته باشد، و با توجه به همان سال خمسی خود خمس (یک پنجم) از مال و ... را بدهد. اما اکنون سوالی که در ذهن ما است، این است که آیا به دارو هم خمس تعلق میگیرد؟ بنابراین در ادامه به آن می پردازیم.

آیا به دارو هم خمس تعلق میگیرد؟

خرید دارو؛ که به علت نیاز و احتیاج است، خمس ندارد، علاوه بر این که؛ بعد از باز شدن و استفاده از مالیت می افتد و حتی در صورت مصرف نشدن از شما خریداری نمی شود، بنابراین چیزی که مالیت نداشته باشد، خمس ندارد. بله! اگر دارویی مصرف نشده باشد و مالیت هم داشته باشد، یا برخی از داروهای کمیاب و حیاتی؛ در صورتی که استفاده نشده باشد، را می توان فروخت، که در این صورت اگر تا پایان سال خمسی استفاده نشود؛ خمس دارد.

 

اگر کسی دارو را قبل از سال خمسی خریده باشد و در حال استفاده باشد و سر سال خمسی آن دارو باقی مانده باشد در دو صورت زیر چه حکمی دارد : الف ) به استفاده ی آن کماکان نیاز داشته باشد. ب) به باقی مانده آن دیگر نیاز نداشته باشد، اگر هیچ مقدار را قبل از سال خمسی استفاده نکرده باشد چطور؟

 

خرید دارو؛ که به علت نیاز و احتیاج است، خمس ندارد، علاوه بر این که؛ بعد از باز شدن و استفاده از مالیت می افتد و حتی در صورت مصرف نشدن از شما خریده نمی شود، بنابراین چیزی که مالیت نداشته باشد، خمس ندارد. بله! اگر دارویی مصرف نشده باشد و مالیت هم داشته باشد، یا برخی از داروهای کمیاب و حیاتی؛ در صورتی که استفاده نشده باشد، را می توان فروخت، که در این صورت اگر تا پایان سال خمسی استفاده نشود؛ خمس دارد.

 

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سۆال، چنین است :

پاسخ آیت الله خامنه ای :

بطور کلی اگر خرید داروها جهت استفاده از آن در مواقع نیاز باشد و در معرض احتیاج هم باشد، خمس ندارد.

 

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی :

داروهای ضروری و کمک های اولیه در خانه جزء هزینه های زندگی محسوب می شود و خمس ندارد هر چند اتفاقاً در تمام سال از آنها استفاده نشود.

 

پاسخ آیت الله سیستانی :

اگر ارزش نداشته باشد و قابل خرید نباشد خمس ندارد.

 

 
دوشنبه 30 خرداد 1401  1:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها