0

تنگه تامرادی یاسوج

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

تنگه تامرادی یاسوج

 

موقعیت جغرافیایی تنگ تامرادی

تنگ تامرادی در استان کهگیلویه و بویر احمد، شهر یاسوج و در نزدیکی روستای حسین آباد قرار دارد. فاصله‌ی این تنگ تا شهر یاسوج خیلی زیاد نیست و با گذشتن از چند جاده و مقداری پیاده روی می‌توان به تنگ تامرادی که اوج زیبایی و شکوه است، رسید. این تنگ در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که حتی مسیر رسیدن به آن زیبایی‌های فراوانی دارد.

ویژگی‌های جذاب و تفریحات تنگ تامرادی

تنگ تامرادی دره‌ای است که شگفتی‌های فراوانی دارد و انواع و اقسام جاذبه‌ها را در خود جای داده است. از غار و حوضچه و آبِ خنک گرفته تا صخره و جنگل و آبشار، به همین دلیل به یکی از مناطق بسیار جذاب برای سفرهای طبیعت گردی تبدیل شده است. دیواره‌های این تنگ بسیار بلند هستند و باد و باران طی هزاران سال آن‌ها را شکل داده و به این حالت صیقل خورده‌یِ امروزی درآورده است. در تنگ تامرادی چندین و چند آبشار وجود دارد که ارتفاع آن‌ها متفاوت است و تا کنون تعداد کمی از آن‌ها یافت شده است، چرا که دسترسی به برخی مناطق در تنگ بسیار دشوار بوده و بدون تجهیزات حرفه‌ای و پیشرفته نمی‌توان از یک حدی جلوتر رفت.
در قسمت‌هایی از تنگ،‌ حوضچه‌هایی به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند که آب در آن‌ها جمع شده و علاوه بر منظره‌ی بسیار زیبایی که به وجود آورده، ‌زمینه را برای شنا و آب تنی در این مکان فراهم نموده است. علاوه بر این خصوصیات طبیعی که تنگ تامرادی دارد، امکان انجام برخی تفریحات وجود دارد، از جمله‌ی این تفریحات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عکس از تنگه تامرادی یاسوج

شنا در تنگ تامرادی: یکی از دلایل محبوبیت تنگ تامرادی آب آن است که شفاف و خنک بوده و جان می‌دهد برای یک آب تنیِ معرکه. صخره‌های بلند اطراف تنگ، از تابش نور خورشید به آب داخل آن جلوگیری می‌کنند، همین امر موجب خنکی آب شده است.
صخره‌های تنگ تامرادی: جذابیت دیگر تنگ تامرادی به صخره‌های آن برمی‌گردد، جایی که دیواره‌های بلند تنگ، مانع از تابش آفتاب مستقیم شده و در روزهای گرم سال خنکایی بی مانند را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد. البته بالا رفتن از این صخره‌ها نیازمند داشتن تجهیزات کافی و آشنایی با اصول صخره نوردی است،‌ بنابراین در صورتی که به این اصول اشراف ندارید از بالا رفتن از صخره‌ها خودداری کنید.
حوضچه‌های عمیق و پر از آب تنگ تامرادی: حوضچه‌های طبیعی تنگ تامرادی به وسیله‌ی آب باران یا آبی که از داخل تنگ می‌گذرد پر شده‌اند و آب تنی در آن‌ها بسیار هیجان انگیز است، زیرا این آب، زلال و عمیق بوده و عمق آن در برخی قسمت‌ها نسبتا زیاد می‌باشد، گردشگران به این حوضچه‌ها علاقه‌ی فراوانی دارند.
غارهای طبیعی تنگ تامرادی: در برخی قسمت‌های تنگ تامرادی غارهایی قرار دارد که به صورت طبیعی به وجود آمده و بسیار دیدنی هستند. داخل این غارهای کوچک و بزرگ از خزه و سایر گیاهان پر شده و منظره‌ای بی مانند را پدید آورده‌ است.
آبشارهای تنگ تامرادی: از دیگر جذابیت‌های تنگ تامرادی آبشار های کوچک و بزرگ آن است که به صورت پراکنده در بخش‌های مختلف آن واقع شده‌اند. ارتفاع این آبشارها از 8 متر شروع شده و یکی از بلندترین آن‌ها 50 متر ارتفاع دارد، که در بخشی قرار گرفته که نمی‌توان به راحتی به آن نزدیک شد ولی از جاده قابل رویت است.
لذت بردن از مناظر اطراف ، پیک نیک و عکاسی در تنگ تامرادی: در مسیر رسیدن از یاسوج به تنگ تامرادی، زیبایی‌های بی حد و حصری را خواهید دید که چشمتان از دیدن آن‌ها خسته نمی‌شود. مناظر کوهستانی، درختان زیبا، گل‌های رنگارنگ، تلالو نور خورشید بر روی گیاهان جاشیر، گوش سپردن به طنین زیبای پرندگان و صدای آرامش بخش آب و... گوشه‌ای از زیبایی بی نهایت تنگ تامرادی می‌باشد. استراحت و پیک نیک در تنگ تامرادی و عکاسی کردن از مناظر رویایی این منطقه یکی از تفریحات لذتبخش سفر به این تنگه است.

دوشنبه 23 خرداد 1401  4:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها